Czyste ubrania to nie tylko wizytówka każdej osoby, ale również sposób na zachowanie higieny. Niestety tradycyjne czyszczenie odzieży wiąże się z użyciem detergentów, które nie zawsze są przyjazne dla środowiska. A wiesz, że możesz prać bez użycia proszku czy płynu? Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o praniu bez użycia detergentów.
Czyste ubrania to nie tylko wizytówka każdej osoby, ale również sposób na zachowanie higieny. Niestety tradycyjne czyszczenie odzieży wiąże się z użyciem detergentów, które nie zawsze są przyjazne dla środowiska. A wiesz, że możesz prać bez użycia proszku czy płynu? Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego, co warto wiedzieć o praniu bez użycia detergentów.
Ekologiczne czyszczenie to naturalny sposób na pranie bez detergentów
Świadomość ekologicznego prania z roku na rok zyskuje coraz większe grono zwolenników. Nie ma się w sumie czemu dziwić. Są przecież domy, w których nie ma dnia, żeby pralka nie była włączona. Nie tylko generuje to ogromne koszty, ale stanowi niemałe zagrożenie dla środowiska. Dlatego tym bardziej warto poznać kilka sposobów na ekologiczne pranie.
Bardzo częstą praktyką jest najzwyklejsze ograniczenie częstotliwości prania. Oczywiści nikt nie namawia do chodzenia w brudnych ubraniach. Jednak przyznaj, że zdarza Ci się wrzucić do pralki coś, co było na Tobie przez parę chwil. W efekcie Twój kosz z brudnymi ciuchami bardzo szybko się wypełnia i masz wrażenie, że robisz pranie każdego dnia. Jeśli koszulka, bluza lub spodnie nie mają widocznych plam, nie są przepocone lub przesiąknięte nieprzyjemnym zapachem, to warto jeszcze trochę je ponosić.
Wiele osób praktykuje też wietrzenie ubrań. Dotyczy do zazwyczaj lekko znoszonej i niepoplamionej odzieży, ale i tak wydłuża to ich przydatność. Wystarczy je rozwiesić na balkonie lub w ogrodzie i pozostawić na jakiś czas. Jeśli jednak zapach jest zbyt intensywny, możesz sięgnąć po naturalne sposoby odświeżenia ubrań. Doskonałym przykładem jest spryskanie ich roztworem wody i olejku herbacianego, który neutralizuje zapachy.
A co jeśli musisz usunąć plamy i nie obejdzie się bez pomocy pralki? Wówczas należy je prać w niskiej temperaturze do 40°C. Nagrzewanie wody wymaga zużycia ogromnej ilości energii, co z kolei generuje koszty. Dlatego najlepiej ograniczyć pranie w wysokich temperaturach do minimum.
Jednak mocząc ubrania w samej wodzie, nie wypierzesz ich do czysta. Zwolennicy ekologii bardzo często zachęcają do wyboru proszków wyprodukowanych z biodegradowalnych składników, które rozpuszczają się w wodzie. Nie generują przy tym tyle ścieków, co tradycyjne detergenty. Wiele osób decyduje się również na zrobienie własnych środków czyszczących, np. z sody kalcynowanej, boraksu i płatków mydła. W dalszej części artykułu poznasz metodę, dzięki której możesz całkowicie zapomnieć o detergentach.
Ozonator wody – 0.5~1 mg/l – 4,5 l/min / 6,5 l/min – do pralki
- Do prania w zimnej wodzie (bez konieczności podgrzewania)
- Do prania bez proszku i płynów
- Przyjazny dla środowiska, nietoksyczny
- Bezpieczny dla wrażliwej skóry
- Ekonomiczny i oszczędny
Dlaczego powinno się prać bez proszku i płynu?
Pranie z proszkami i płynami stało się normą, więc sama myśl o odstawieniu środków czyszczących wydaje się wręcz niemożliwa. Warto jednak to rozważyć ze względu na negatywne skutki stosowania detergentów. O czym konkretnie mowa?
Przede wszystkim składniki, z których wytwarza się tradycyjne proszki i płyny do prania, nie rozkładają się w wodzie. Wypływają one ze ściekami do rzek i mórz, gdzie zanieczyszczają środowisko. Jednym z takich składników są fosforany. Mają one na celu zmiękczenie twardej wody, która normalnie zmniejszyłaby skuteczność detergentów. W naturze ich obecność prowadzi do gwałtownego wzrostu m.in. glonów. W efekcie blokują one światło, które nie dociera do głębszych partii zbiornika wodnego. Ponadto gnijące glony pobierają tlen, więc drastycznie wzrasta jego zapotrzebowanie w akwenie. Przez to ginie wiele roślin i zwierząt.
Kolejnym argumentem, który może Cię przekonać do prania bez proszku i płynu, jest Twoje zdrowie. Stosowanie detergentów, zwłaszcza w nadmiarze, działa podrażniająco na skórę. Prowadzi to do wysychania, zaczerwienienia, swędzenia, a z czasem nawet zakażenia. Jest to szczególnie groźne dla niemowląt i osób z bardzo wrażliwą skórą.
Środki do prania mają też negatywny wpływ na Twoją pralkę. Część z nich nie wypływa ze ściekami podczas odprowadzania wody. Zalegają one w gumowych elementach, w pobliżu odpływu i innych istotnych miejscach. Może się to wydawać ironiczne, ale osad z proszku do prania przyczynia się do powstawania brudu i rozwoju pleśni, a w efekcie nieprzyjemnego odoru. Warto wówczas dowiedzieć się, jak skutecznie pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki. W najgorszym przypadku zalegające detergenty doprowadzą do zmniejszenia wydajności prania, a nawet uszkodzenia pralki.
Oczywiście nadmierne stosowanie płynów i proszków do prania niszczy również Twoje ubrania. Nie są one odpowiednio wypłukiwane. Przez to na ich powierzchniach zostaje warstwa detergentów, które się zwyczajnie psują. Co to oznacza? To, że Twoje ubrania z czasem zaczną bardzo nieciekawie pachnieć.
Jak można wykorzystać ozonowaną wodę do prania bez chemii?
Tą metodą niewymagającą użycia detergentów, o której wspominaliśmy wcześniej, jest pranie w ozonowanej wodzie. Jak się pewnie domyślasz, jest to woda nasycona ozonem. Uzyskuje się ją za pomocą ozonatorów wody, czyli specjalnych urządzeń, które instaluje się przy ujęciu, a do nich następnie podłącza się pralkę.
Co to jest pranie ozonem?
Zanim dowiesz się, jak prać bez proszku za pomocą ozonu, warto lepiej poznać ten gaz. Kojarzysz ten orzeźwiający zapach po burzy z piorunami? To właśnie ozon. W przeciwieństwie do powszechnie występującego w powietrzu tlenu, zamiast z dwóch składa się on z trzech atomów. I to właśnie ta trzecia cząsteczka nadaje mu silne działanie utleniające. Oznacza to, że bardzo łatwo reaguje ze związkami organicznymi, nawet 300 razy bardziej niż chlor.
Tylko, jak to ma się do prania? Brud, odór, bakterie, wirusy czy pleśń to są właśnie związki organiczne. Woda ozonowana wchodzi z nimi w reakcje, czego efektem są czyste i pozbawione nieprzyjemnych zapachów ubrania. A najlepsze jest to, że do ich wyprania nie potrzebujesz detergentów!
To samo zjawisko stosuje się również do oczyszczania powietrza. Wówczas mówi się o ozonowaniu pomieszczeń, czyli rozprowadzeniu ozonu po mieszkaniu lub biurze. Gaz wiąże zapachy po spaleniźnie, papierosach, zalaniu, zwierzętach, a także pozwala odkazić pokoje z bakterii i grzybów.
Jakie są korzyści z prania ozonowaną wodą?
O głównej korzyści już w zasadzie była mowa. Piorąc za pomocą ozonu, nie musisz stosować innych detergentów. Oznacza to, że unikasz wszystkich tych negatywnych efektów, o których wspominaliśmy:
- nie zanieczyszczasz środowiska,
- nie narażasz swojej skóry na podrażnienia,
- chronisz pralkę i ubrania.
Pranie ozonowaną wodą pozwoli również zaoszczędzić Twoje pieniądze. W związku z tym, że rezygnujesz z proszków i płynów, nie musisz ich kupować. Pralka i ubrania zużywają się znacznie wolniej, dzięki temu posłużą Ci o wiele dłużej. Ponadto, jeśli zainstalujesz ozonator wody do pralki, która była wcześniej używana z proszkami i płynami, to ozon skutecznie pozbędzie się zalegających resztek środków czyszczących.
Poza tym warto wspomnieć, że ozon najlepiej działa podczas prania w niskich temperaturach, czyli do 40°C. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, pralka nie pobiera więcej energii, niż jest to konieczne, żeby nagrzać wodę. Po drugie, nie musisz bać się bakterii czy wirusów. Wiele osób nie pierze w niskich temperaturach, bo martwi się, że szkodliwe mikroorganizmy mogą przetrwać. Ozon skutecznie je zwalcza, więc 40°C w zupełności wystarczy.
Pranie bez proszku to przyszłość, którą możesz mieć już dziś w swoim domu!
Jak widzisz, detergenty do prania nie są już koniecznością, żeby móc cieszyć się z czystych ubrań. Zwłaszcza że ich wieloletnie stosowanie nie tylko naraża Cię na niemałe koszty, ale i stanowi spore zagrożenie dla naszej planety. Jeśli więc zależy Ci zarówno na Twoim budżecie, jak i na środowisku, to mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu zaczniesz erę prania bez chemii.
Zaintrygowało Cię zastosowanie ozonu do czyszczenia? To przeczytaj na ten temat nieco więcej! Dowiedz się, jaki ozonator wybrać, aby efekty jego działania spełniły Twoje najśmielsze oczekiwania.
Udostępnij