Oczyszczacz powietrza a koronawirus – czy ta walka ma sens?

Udostępnij

W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wszyscy starają się przed nim chronić. Choć wiadomo, że nie istnieje stuprocentowo skuteczny lek przeciw tej chorobie, trzeba wykorzystywać wszelkie środki zabezpieczające. Szczególna dbałość o higienę, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczki to absolutne minimum. Na rynku znajdziesz produkty, które znacząco mogą wspomóc ochronę. Oczyszczacz powietrza a koronawirus – jaka istnieje między nimi zależność, dowiesz się z naszego artykułu. Przedstawimy w nim także inne sprzęty, które z pewnością poprawią poziom tak istotnej dla Twojego zdrowia higieny w otoczeniu.

Luftreiniger

Udostępnij

W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 wszyscy starają się przed nim chronić. Choć wiadomo, że nie istnieje stuprocentowo skuteczny lek przeciw tej chorobie, trzeba wykorzystywać wszelkie środki zabezpieczające. Szczególna dbałość o higienę, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczki to absolutne minimum. Na rynku znajdziesz produkty, które znacząco mogą wspomóc ochronę. Oczyszczacz powietrza a koronawirus – jaka istnieje między nimi zależność, dowiesz się z naszego artykułu. Przedstawimy w nim także inne sprzęty, które z pewnością poprawią poziom tak istotnej dla Twojego zdrowia higieny w otoczeniu.

Czy w powietrzu jest koronawirus?

Współcześnie wiele ludzi zadaje sobie pytanie, czy w powietrzu jest koronawirus? Wirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że najłatwiej możemy się nim zarazić podczas kichania, kaszlania i rozmowy.

Jedna z teorii mówi, że utrzymuje się z tego powodu głównie w kropelkach śliny, które są cięższe od powietrza. Opadają one na różne przedmioty, więc to przede wszystkim na nich „osiada” wirus. Kiedy znajdujemy się na zewnątrz, wiatr rozprasza aerozole z wydychanego powietrza, co sprawia, że spotkania na świeżym powietrzu uchodzą za bezpieczniejsze niż w zamkniętych pomieszczeniach. Ryzyko zarażenia poprzez wdychanie czystego powietrza wydaje się zatem dużo mniejsze, co wcale nie oznacza, że nie istnieje.

Druga z teorii z kolei zakłada, że koronawirus może utrzymać się w powietrzu wskutek kichnięcia lub kaszlnięcia zakażonej osoby. Co więcej: siła wydmuchu powietrza podczas takiego odruchu sprawia, że SARS-CoV-2 szybko rozprzestrzenia się w całym wnętrzu. Badacze zwizualizowali opisaną sytuację na przykładzie sklepu z wysokimi regałami. Ich zdaniem kichnięcie osoby z odsłoniętymi ustami grozi przedostaniem się wirusa do innych alejek. Wtedy pozostali klienci zostają narażeni na niebezpieczeństwo.

Niezwykle trudno ocenić bezsprzeczną prawdziwość jednej lub drugiej teorii. Dlatego warto także zwracać uwagę na powierzchnie płaskie, z którymi mamy do czynienia na co dzień. Dezynfekujmy takie przedmioty jak np. smartfony, klawiatury, piloty, okulary i klamki. Jeśli do tego doda się częste mycie rąk, czyli części ciała najbardziej narażonych na przenoszenie drobnoustrojów (np. wirusów i bakterii), ryzyko zarażeniem SARS-CoV-2 stanie się jeszcze mniejsze. Jeśli akurat nie masz możliwości zadbać o staranną higienę dłoni, użyj rękawiczek nitrylowych, dotykając różnych przedmiotów.

Osłona z plexi czy przyłbica ochronna?

Zachowanie dystansu to jedna z podstawowych zasad ochrony przed koronawirusem. Aby stał się on jeszcze skuteczniejszy, należy dodatkowo posługiwać się ochroną mechaniczną przed kropelkami. Ochronę indywidualną zapewniają maseczka i przyłbica ochronna. Drugi z wymienionych przedmiotów ma tę zaletę, że chroni również oczy. Dlatego przyłbice są polecane osobom pracującym w szczególnych warunkach, np. narażonym na uszkodzenie mechaniczne oczu lub ochlapanie. Z kolei maseczka, która szczelnie zasłania usta i nos, stanowi świetny filtr.

Wyposażenie wielu stanowisk pracy wymaga osłony z plexi. Jest to środek ochronny przeznaczony jednocześnie dla pracownika oraz jego klienta, np. w sklepie, banku, recepcji, urzędzie i okienku kasowym. Dzięki gładkiej powierzchni osłonę bardzo łatwo się czyści oraz dezynfekuje.

Oczyszczacz powietrza a koronawirus: filtr HEPA a wirusy

W dobie pandemii, kiedy wielu z nas obawia się ryzyka, jakie może nieść koronawirus w powietrzu, na rynku dużą popularność zyskały urządzenia służące profilaktyce zakażeń drogą kropelkową i poprawiające jakość powietrza. Należą do nich przede wszystkim dwa typy sprzętu:

Oczyszczacze powietrza doskonale sprawdzają się przede wszystkim w usuwaniu alergenów i nieprzyjemnych zapachów. Kwestia oczyszczacz powietrza a koronawirus pozostaje otwarta. Tego rodzaju produkt może wspomagać walkę z SARS-CoV-2, jeśli koronawirus rzeczywiście jest w powietrzu. Nie stanie się jednak cudownym lekarstwem. Nie ma bowiem wpływu na przenoszenie się cząsteczek wirusa np. podczas kichania lub już znajdujących się na powierzchni smartfona. Jeśli stawiasz na dbałość o higienę i profilaktykę zakażeń, to sprzęt może okazać się pomocny.

Na co zatem należy głównie zwracać uwagę przy wyborze oczyszczacza powietrza? Kluczowy jest wysokiej jakości filtr HEPA. Przyjmuje się, że usuwa on drobne cząsteczki nawet o wielkości od 0,01 µm. Teoretycznie więc może likwidować koronawirusy, które zwykle charakteryzują się wielkością od 0,06 do 0,14 µm. Przywołane założenie dotyczy jednak warunków idealnych, np. eksperymentu prowadzonego w laboratorium.

Generator ozonu i skuteczne odświeżanie pomieszczeń

W poprzedniej części artykułu poruszyliśmy kwestię oczyszczacz powietrza a koronawirus, a teraz postaramy się przybliżyć analogiczne zagadnienie z generatorem ozonu w roli głównej. Jest to urządzenie, które wytwarza ozon (trójatomowy tlen) za pomocą płytek ceramicznych. Przepływający przez nie prąd elektryczny zamienia wciągany z pomieszczenia tlen w ozon. Wyprodukowany w ten sposób gaz ma silne właściwości biobójcze. Dlatego stosuje się go wszędzie tam, gdzie trzeba pozbyć się bakterii, wirusów, alergenów, a nawet grzybów (np. w klimatyzacji samochodowej).

Z tego powodu ozonowanie pomieszczeń często przeprowadza się w szpitalach, w przychodniach lekarskich i innych placówkach, gdzie mogły przebywać osoby zarażone SARS-CoV-2. Generatory ozonu cenią sobie również hotelarze, ponieważ miejsca noclegów można odświeżać po wizycie każdego klienta. Pracownicy firm porządkowych wykorzystują je z kolei do usuwania woni stęchlizny po podtopieniach oraz spalenizny po pożarach.

Generator ozonu – 5000 mg/h – 65 W

Prezentowany generator ozonu to urządzenie, które szybko i skutecznie usunie z powietrza zarodniki pleśni oraz grzybów, roztocza, nieprzyjemne wonie, a wszystko to bez użycia chemikaliów czy sztucznych substancji zapachowych. Model AIRCLEAN 5G-WL znakomicie sprawdzi się w domach, restauracjach, hotelach, barach, magazynach, szkołach czy podczas odkażania samochodów.

  • Wydajność do 5 gramów ozonu na godzinę dla efektywnego pozbycia się uporczywych zapachów
  • Timer działający w zakresie 1-120 minut
  • Wyjmowany, łatwy w konserwacji filtr powietrza
  • Niewielki pobór mocy dający oszczędność energii elektrycznej
  • Niewielka waga i kompaktowe wymiary ułatwiające transport

Jak najskuteczniej chronić się przed koronawirusem?

W czasie, kiedy na świecie są dopiero wdrażane szczepienia przeciw koronawirusowi, a leku o całkowicie udowodnionej skuteczności jeszcze nie ma, pozostaje działać profilaktycznie. Obowiązywanie reżimu sanitarnego i stosowanie się do oficjalnych zaleceń stanowi jedną kwestię. Druga to wykorzystanie nowoczesnych technologii poprawiających jakość powietrza nawet we własnym domu. Zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy mają do dyspozycji szereg rozwiązań, które wpływają na poziom higieny.

Producenci oferują nie tylko osłony z plexi, przyłbice ochronne i rękawiczki nitrylowe, ale również sprzęt bardziej zaawansowany w swojej konstrukcji oraz działaniu. Ta grupa obejmuje przede wszystkim oczyszczacze powietrza i generatory ozonu. Spośród obu rodzajów wybierzesz model najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Oddychaj czystym powietrzem!

Zanieczyszczona klimatyzacja to idealne środowisko dla rozwoju grzybów i pleśni. Regularne odgrzybianie klimatyzacji to nie tylko…

Czytaj więcej

Jak segregować pranie, aby ubrania dłużej wyglądały jak nowe!

Segregowanie prania nie tylko pozwala zachować kolory i strukturę ubrań, ale także zapobiega niechcianym niespodziankom, takim…

Czytaj więcej

Czyszczenie rynien przed zimą – niezbędne zabezpieczenie dachu

Czyste rynny to podstawa utrzymania domu w dobrym stanie – chronią przed wilgocią, zniszczeniami elewacji i…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej