Klasyka zawsze dobrze się sprzedaje. Tak też dzieje się w przypadku kawy. Pyszna i aromatyczna – takie cechy ma właśnie kawa z dripa. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest drip oraz w jaki sposób przygotować z jego użyciem kawę. Kiedy poznasz jej sekrety, Twoje kubki smakowe poczują, czym jest głębia smaku.
Klasyka zawsze dobrze się sprzedaje. Tak też dzieje się w przypadku kawy. Pyszna i aromatyczna – takie cechy ma właśnie kawa z dripa. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest drip oraz w jaki sposób przygotować z jego użyciem kawę. Kiedy poznasz jej sekrety, Twoje kubki smakowe poczują, czym jest głębia smaku.
Kawa z dripa – co to?
Zdecydowanie największą popularnością cieszy się współcześnie kawa z ekspresu. Nie dziwne, ponieważ sprzęt podbił świat przede wszystkim prostą obsługą. Niezależnie, jaki ekspres do kawy znajduje się w Twojej kuchni lub w firmie, wystarczy zwykle nacisnąć przycisk. Już po chwili możesz cieszyć się aromatycznym i pobudzającym napojem. Nie oznacza to jednak, że nie warto poszukać alternatywy, choćby ze zwykłej ciekawości. Stanowi ją właśnie drip.
Dobrze, tylko co to jest drip (nazywany też często dripperem)? Jest to prosty sprzęt w kształcie stożka o ściankach nachylonych pod kątem 60°. Służy do parzenia kawy metodą przelewową. Jego nazwa pochodzi od angielskiego słowa drip, które oznacza kapać, cieknąć. Niewątpliwymi zaletami dripów są ich łatwa obsługa i niewysoka cena. Na rynku znajdziesz dripy ceramiczne, metalowe, szklane i wykonane z tworzywa sztucznego.
Kiedy nazwa „kawa z dripa” nie brzmi już tak tajemniczo, warto przyjrzeć się po kolei niezbędnym akcesoriom. Sam dripper do parzenia kawy to bowiem jeszcze nie wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować napój zgodnie ze sztuką baristyczną.
Czego potrzebujesz do przygotowania kawy z dripa?
Do przygotowania kawy z dripa potrzebujesz… kawy przede wszystkim! Choć jest to oczywiste, pamiętaj, że końcowy efekt zależy głównie od jakości ziaren i Twojego gustu. Zapewne masz swój ulubiony gatunek, ale jeśli chcesz wspiąć się na wyżyny sztuki kawowej, zainwestuj w speciality coffee.
Tak określa się najlepszą (dosłownie) kawę na świecie. Kolosalne znaczenie ma dla niej staranna uprawa ziaren. W specjalnej skali określa się takie parametry jak świeżość zbiorów, świeżość palenia, zrównoważony rozwój farmy, brak wad i oczywiście smak. Jasne, że na rarytas z najwyższej półki nie każdego stać. Warto mieć jednak świadomość, że nawet nieco lepszy gatunek może poprawić Twoje wrażenia smakowe.
Kawa to jeszcze nie wszystko, ponieważ woda do kawy jest równie niezbędna. Kawa z dripa, podobnie jak z każdego innego urządzenia, najlepiej smakuje, kiedy przygotujesz ją na bazie krystalicznie czystej wody.
Kiedy masz już wybraną kawę i przygotowaną wodę, przyszedł czas, aby zaopatrzyć się w akcesoria. Oprócz dripa rzecz jasna potrzebujesz:
- papierowego filtra,
- kubka lub serwera,
- wagi do kawy,
- czajnika,
- młynka.
Jeśli już korzystasz z ekspresu przelewowego, to z pewnością masz pod ręką zapas papierowych filtrów. Nadają się one także do kawy z dripa. Pamiętaj tylko, aby miały pasujący rozmiar. Waga nie jest niezbędna, natomiast ułatwia precyzyjne odmierzenie porcji. Przyjmuje się, że na każde 100 ml przelanej w dipie wody powinno przypadać od 5,5 do 6,5 g kawy. Do koniecznych akcesoriów należy z kolei konewka do kawy (czajnik), za pomocą której wygodnie nalejesz wodę do dripa. Sprzęt charakteryzuje się specjalnie wyprofilowaną wylewką tzw. „łabędzią szyją”. Konewki mają zwykle niedużą pojemność wynoszącą około litra.
Jaki młynek ręczny do kawy z dripa wybrać?
Ostatnim, ale nie mniej ważnym akcesorium jest ręczny młynek do kawy. Tylko świeżo zmielone ziarna gwarantują bowiem pełnię smaku i aromatu. Co więcej, pozwala też wybrać odpowiedni stopień zmielenia, co w przypadku kawy z dripa ma spore znaczenie. Niektóre modele dysponują nawet kilkunastoma stopniami grubości mielenia. Młynek żarnowy, który mieli ziarna na równej wielkości drobniutkie kawałki, a nie sieka je, sprawdza się w tym przypadku znakomicie. Dripper do parzenia kawy wymaga dość grubego zmielenia (absolutnie nie na pył) na kawałki o średnicy ok 1 mm.
Jak przygotować drip?
Odpowiednio zmielona kawa, świeża, krystalicznie czysta woda, przygotowane akcesoria – to wszystko, czego potrzebujesz, aby przygotować wspaniały napój. Teraz po kolei wykonaj wszystkie podane czynności:
- Ustaw drip na naczyniu, z którego będziesz serwować kawę.
- Włóż do dripa papierowy filtr i przelej go gorącą wodą. W ten sposób unikniesz późniejszego posmaku papieru w kawie oraz nagrzejesz oba naczynia. Wylej wodę po kilkunastu sekundach.
- Zmieloną kawę wsyp do filtra. Następnie rozpocznij zalewanie kawy odmierzoną ilością gorącej wody o temperaturze około 90-94°C. Na początek wlej małą ilość, aby tylko „przykryć” kawę na pół minuty (wstępne parzenie). Potem dolewaj powoli resztę wody (nie po ściankach filtra), najlepiej na dwa lub trzy razy. Kawa powinna spływać do kubka lub serwera przez około 3 minuty.
- Po zaparzeniu usuń filtr z fusami z dripa i przelej kawę do filiżanek. Gotowe! Pozostaje Ci delektować się wspaniałym smakiem i aromatem świeżego napoju.
Jeśli kawa to Twoja pasja i szukasz przepisów na orzeźwiające desery na lato, przeczytaj nasz kolejny wpis. Dowiesz się z niego, jak przygotować kawę mrożoną.
Udostępnij