Jaki fotel fryzjerski wybrać? Poradnik Expondo

Udostępnij

Fotel fryzjerski to jeden z najważniejszych sprzętów w salonie. Model o odpowiednich parametrach zapewni komfort klientom oraz pozwoli fryzjerowi na wygodną i wydajną pracę. Jaki fotel fryzjerski wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Udostępnij

Fotel fryzjerski to jeden z najważniejszych sprzętów w salonie. Model o odpowiednich parametrach zapewni komfort klientom oraz pozwoli fryzjerowi na wygodną i wydajną pracę. Jaki fotel fryzjerski wybrać i na co zwrócić uwagę? 

Fotel fryzjerski – na jakie cechy zwrócić uwagę?

Fotele fryzjerskie mogą być jedną z wizytówek salonu. Dlaczego warto zainwestować w dobry fotel fryzjerski, zamiast wyposażyć salon na przykład w krzesła? 

Fotel fryzjerski to mebel specjalistyczny, przeznczony do profesjonalnych zastosowań. Jego konstrukcja jest pomyślana tak, żeby klient mógł spędzić na nim dużo czasu bez uczucia dyskomfortu, siedząc w specyficznej pozycji. Ponadto, ma umożliwić fryzjerowi swobodę działania. 

Na co zwrócić uwagę, gdy będziesz wybierać fotel fryzjerski? Pierwszą kwestią jest wielkość. Masywny i duży model może wyglądać efektownie, ale w małym salonie może znacząco ograniczyć przestrzeń, co utrudni pracę. 

Bardzo ważne są parametry techniczne. Fotel fryzjerski powinien mieć regulację wysokości, najlepiej hydrauliczną, cechującą się wysoką trwałością. Fryzjerka lub fryzjer spędzają wiele godzin na stojąco, więc powinni mieć możliwość pracy w wygodnej pozycji, bez konieczności schylania i dopasowywania się do postury klienta. Strzyżenie będzie też łatwiejsze, jeżeli fotel fryzjerski będzie obrotowy i będzie mieć opcję blokady w wybranym położeniu. 

Kolejną cechą jest podstawa. Fotel fryzjerski na kółkach będzie mobilny, ale ważniejszym parametrem może być stabilność. Zapewni ją ciężka podstawa o kształcie kwadratu bądź koła, najlepiej wykonana z gładkiego materiału, co pozwoli na jej łatwe czyszczenie. 

Jeśli masz możliwość, przetestuj siedzisko pod kątem komfortu. Zwróć też uwagę na wykończenie. Fotel fryzjerski obszyty tkaniną może nie być odpowiedni pod względem sanitarnym. Pokrycia wykonane z ekologicznej skóry lub PVC nie wchłaniają płynów i brudu. Będą łatwe do utrzymania w czystości.  

Co jeszcze może być ważne przy wyborze foteli fryzjerskich? Komfort klienta będzie większy, jeżeli mebel będzie mieć podłokietniki i podpórkę na nogi. Design też nie jest bez znaczenia. Kolor obić, kształt, materiał, z którego wykonane są detale – to elementy fotela, które mogą decydować o tym, czy pasuje do ogólnej koncepcji wzorniczej salonu.  

Fotel fryzjerski męski vs. damski 

Większość standardowych foteli fryzjerskich z powodzeniem sprawdzi się w czasie strzyżenia zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli jednak specjalizujesz się w obsłudze tylko jednej płci, dobrym pomysłem może być dobór specjalistycznych mebli pod wybraną grupę klientów. 

Chociaż to nieco stereotypowe, fotel fryzjerski męski powinien wytrzymywać większe obciążenie. Nie zaszkodzi, jeśli będzie miał większe gabaryty, które zapewnią odpowiedni komfort. Jeśli oferujesz strzyżenie zarostu lub prowadzisz zakład barberski, fotel powinien spełniać bardzo konkretne wymagania. 

Tego typu mebel powinien mieć możliwość pochylenia do pozycji półleżącej, często wymaganej do tego, żeby prawidłowo przystrzyc brodę lub przeprowadzić golenie. Podnóżek powinien być sporych rozmiarów i mieć możliwość regulacji. Podobnie sprawa wygląda z zagłówkiem. Dobrze będzie, jeśli będzie go można sporo wysunąć, nawet na 20 i więcej centymetrów. 

W teorii podobnie można opisać fotel fryzjerski damski. Również w jego przypadku przydatna będzie funkcja pochylenia oparcia, chociażby po to, aby klientce umyć lub zafarbować włosy. Ważne będzie wygodne siedzisko oraz podłokietniki, które umożliwią klientce takie podparcie rąk, żeby mogła bez przeszkód na przykład czytać magazyn. Zabieg na kobiecych włosach niejednokrotnie trwają dużo dłużej w porównaniu do strzyżenia męskiego, więc zapewnienie ogólnego komfortu może być kluczem. 

Jak wybrać fotel fryzjerski dla dzieci 

Dzieci to specyficzni klienci, do których dobrze jest podejść w wyjątkowy sposób. Zaaranżowanie kącika zabaw bądź przygotowanie drobnych upominków czy przekąsek, może uprzyjemnić najmłodszym wizytę w salonie fryzjerskim oraz pomóc w skupieniu ich uwagi. Jest to ważne, ponieważ dla dziecka strzyżenie może być stresującym przeżyciem. 

Najważniejszym aspektem jest jednak wyposażenie. Fotel fryzjerski dla dzieci może znacznie ułatwić pracę. Dzięki niemu strzyżenie będzie też bezpieczniejsze. Czym powinien się różnić fotel fryzjerski dla dziecka od modeli standardowych, przystosowanych dla osób dorosłych? 

Przede wszystkim, fotel fryzjerski dla dziecka powinien mieć inne wymiary w porównaniu do typowego egzemplarza. Jego siedzisko może być mniejsze, za to powinno być osadzone wyżej ze względu na wzrost dzieci. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Podnóżek zwiększy komfort młodego klienta podczas strzyżenia. Ważnym elementem będzie też dodatkowe zabezpieczenie, na przykład w formie zapinanej na klamerkę taśmy. Zapobiegnie ono zsunięciu się dziecka z fotela fryzjerskiego. Tak samo, jak w przypadku normalnego fotela, ważne są możliwość regulowania wysokości oraz obracania siedziskiem w zakresie 360 stopni, a także wykończenie łatwą do czyszczenia ekoskórą lub PVC. 

Co w przypadku, w którym Twój salon przyjmuje młode osoby sporadycznie lub dany klient jest już nieco za duży na fotel fryzjerski dla dziecka? Rozwiązaniem jest specjalna nakładka na fotel fryzjerski dla dzieci.  

Taki element wyposażenia salonu powinien mieć uniwersalny rozmiar, który będzie pasować do większości foteli fryzjerskich dla dorosłych. Dodatkowymi atutami, oferowanymi m.in. przez nakładkę na fotel fryzjerski dla dzieci Physa Torus, będą możliwość zdjęcia tapicerka w razie konieczności czyszczenia oraz fartuch, który zabezpieczy właściwy fotel przed śladami butów. 

Tanie fotele fryzjerskie – czy warto w nie inwestować? 

Podstawową zaletą tanich foteli fryzjerskich jest rzecz jasna cena. Czy jednak opłaca się kupować budżetowy model? 

Na pewno będzie to rozsądna decyzja, jeśli dopiero rozpoczynasz działalność i nie dysponujesz wysokim budżetem. Po zgromadzeniu funduszy, fotel można wymienić, jeśli rzeczywiście będzie to konieczne. 

Jakie mogą być wady tanich foteli fryzjerskich? Mogą nie być wykonane z tak dobrych materiałów, jak topowe odpowiedniki. Ponadto, zakres ustawień czy liczba dostępnych funkcjonalności może być mniejsza w porównaniu do droższych modeli. Przykładowo, mogą nie mieć regulowanego zagłówka czy mechanizmu odchylania oparcia. 

Nie oznacza to jednak, że tanie fotele fryzjerskie nie mogą być dobre. Jeśli szukasz modelu w niższej cenie, zwróć m.in. uwagę na markę. Wytwórcy drogich i zaawansowanych foteli fryzjerskich często mają w swojej ofercie tańsze warianty topowych produktów. Będą one zapewne prostsze, ale dobrze wykonane. 

Plusem tanich foteli fryzjerskich jest ich szeroki wybór. Już poniżej 1000 zł możesz znaleźć model, który będzie w zupełności wystarczający do codziennego, standardowego strzyżenia.  

Używane fotele fryzjerskie – na co zwrócić uwagę? 

Alternatywnym rozwiązaniem do zakupu taniego fotela fryzjerskiego może być znalezienie egzemplarza używanego. Zanim zdecydujesz się na dobicie targu ze sprzedawcą, zwróć uwagę na kilka ważnych parametrów. 

Przede wszystkim, istotne będzie siedzisko. Wypełnienie nie powinno być zużyte do tego stopnia, żeby klient zapadał się w “dołku”. Nie będzie to dla niego komfortowe. Kolejną sprawą jest stan poszycia. Pokrycie nie powinni być rozerwane czy popękane. Jest to istotne z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest estetyka. Drugim względy sanitarne. W pęknięciach może osadzać się brud czy resztki włosów, które trudno będzie usunąć. 

Sprawdź jak działa mechanizm układu hydraulicznego. Jeśli fotel zacznie się samoczynnie obniżać w trakcie strzyżenia, może to być niemałym i niemiłym zaskoczeniem dla klienta. Poza tym, może istnieć ryzyko przypadkowego zranienia nożyczkami czy maszynką, gdy strzyżona osoba znienacka zmieni swoje położenie. 

Stan techniczny powinien być podstawą, jeśli chodzi o wybór używanych foteli fryzjerskich, ale zwróć też uwagę na wygląd. Używany fotel fryzjerski powinien pasować do pozostałych modeli w salonie oraz ogólnego wystroju, pod warunkiem, że nie celujesz w dekoracyjny patchwork. Wtedy zróżnicowanie pod względem wyglądu będzie atutem. Stare fotele fryzjerskie mogą być ciekawym elementem wnętrza. 

Kolejną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę, jest transport. Nowe fotele mogą Ci zostać dostarczone przez producenta czy dystrybutora. W przypadku używanych, nieraz jedyną opcją jest odbiór osobisty. Biorąc pod uwagę gabaryty i ciężar foteli fryzjerskich, może być to duże wyzwanie logistyczne. 

Niewątpliwą zaletą nowych foteli do salonu fryzjerskiego jest pewność, że będą one sprawne pod względem mechanicznym. Będą także objęte gwarancją. Z drugiej strony, na rynku wtórnym możesz trafić na używaną perełkę, na przykład topowy model z pełną regulacją w przystępnej cenie. 

Podsumowanie 

Na wybór fotela fryzjerskiego składa się szereg czynników. Szukając odpowiedniego modelu zwróć uwagę zarówno na stronę techniczną, jak i kwestie estetyczne. Ważny będzie też taki dobór mebli, aby jak najlepiej spełniały swoją rolę ze względu na Twoją grupę klientów. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć salon stylizacji paznokci? Meble, sprzęt, akcesoria

Marzysz o własnym salonie stylizacji paznokci, który zachwyci klientów od pierwszej wizyty? Odpowiednie wyposażenie to podstawa…

Czytaj więcej

Jak wybrać idealne krzesło dla kosmetyczki? Sprawdź nasze typy!

Wybór właściwego krzesła dla kosmetyczki to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu…

Czytaj więcej

Do czego służy i jak działa autoklaw?

Autoklaw to urządzenie niezbędne w miejscach, gdzie wymagana jest pełna sterylność narzędzi i materiałów – od…

Czytaj więcej

Higiena i dezynfekcja w salonie fryzjerskim – o co musisz zadbać?

Prowadzenie salonu fryzjerskiego wiąże się z wieloma obowiązkami, a jednym z najważniejszych jest utrzymanie właściwej czystości.…

Czytaj więcej