Jedną z prac budowlanych, które należy wykonywać w ostateczności, jest skuwanie tynku. Zalicza się ono do trudnych i czasochłonnych zadań, dlatego nigdy nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnej konieczności. Gładkie ściany można uzyskać często przy wykorzystaniu innych sposobów. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak trzeba skuwać tynk.
Jedną z prac budowlanych, które należy wykonywać w ostateczności, jest skuwanie tynku. Zalicza się ono do trudnych i czasochłonnych zadań, dlatego nigdy nie powinno się go przeprowadzać bez wyraźnej konieczności. Gładkie ściany można uzyskać często przy wykorzystaniu innych sposobów. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśniamy, kiedy i jak trzeba skuwać tynk.
Skuwanie tynku – kiedy?
Istnieje kilka wyraźnych powodów, aby skuwać tynk. Pierwszym z nich jest sytuacja, kiedy odpada ze ścian. Jeśli dzieje się tak na suficie, należy dla bezpieczeństwa bezzwłocznie przeprowadzić naprawę.
Aby sprawdzić, czy tynk odpada, delikatnie postukaj młotkiem w ścianę. Głuchy dźwięk oznacza, że konieczne jest skuwanie tynku, ponieważ może on w każdej chwili odpaść pod własnym ciężarem. Jeśli dzieje się tak w jednym miejscu, wystarczy miejscowe skuwanie i położenie nowej warstwy.
Zaniepokoić powinny odspojone miejsca w całym pomieszczeniu. Wtedy najprawdopodobniej konieczne będzie usuwanie tynku ze wszystkich ścian. Taka sytuacja często świadczy o błędach popełnionych podczas robót wykończeniowych na wcześniejszych etapach budowy domu.
Drugim powodem skuwania tynku są pleśń i grzyb. Należy to zrobić nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim higieniczno-zdrowotnych. Trzeci powód stanowią gruntowne prace hydrauliczne lub elektryczne (np. wymiana całej instalacji).
Jeśli przeszkadzają Ci nierówne ściany i tylko zastanawiasz się nad tym, jak wygładzić tynk, to nie ma potrzeby jego skuwania. W zupełności wystarczą gładzie i szpachle.
Skuwanie tynku – narzędzia potrzebne do pracy
Pracę można wykonywać ręcznie lub przy użyciu elektronarzędzi. Pierwszy sposób wymaga zaopatrzenia się w przecinak i młotek. Sprawdzi się jedynie w miejscowym kuciu ścian. Uderzanie młotkiem w przecinak okaże się zbyt męczące i długotrwałe. Zwłaszcza w przypadku kompleksowego remontu lub warstwy, która mocno się trzyma.
Skuwanie zawsze należy rozpoczynać od środka ściany w kierunku jej narożników. Jeśli nie masz dużej wprawy, warto najpierw przeprowadzić próbę w niewidocznym na co dzień miejscu.
Elektronarzędzia stosowane do kucia to:
- młoty udarowe,
- wiertarki udarowe,
- młotowiertarki,
- frezarki do tynków.
Pierwsze trzy rodzaje sprzętu powinno wyposażyć się w dłuto o szerokości 40-80 mm. Młoty w odróżnieniu od młotowiertarek charakteryzują się większą siłą udaru i lepiej nadają się do profesjonalnego skuwania tynku.
Za najwydajniejsze narzędzie uchodzi frezarka do tynków. Nazywane często frezarkami renowacyjnymi świetnie radzą sobie z betonem i jastrychem. Pozwalają ustawić głębokość frezowania, co zapewnia powtarzalny efekt. Głowicę frezarki wystarczy przyłożyć do ściany i przesuwać po jej powierzchni.
Skuwanie tynku – cena za m2
Cena za metr kwadratowy skuwania tynku może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak rodzaj tynku, stan powierzchni oraz specyficzne warunki lokalne. Na ogół jednak, można się spodziewać, że koszty te będą oscylować między 20 a 50 złotych za metr kwadratowy. Warto jednak zaznaczyć, że niższe ceny mogą wynikać z niższej jakości usługi, co potencjalnie prowadzi do konieczności dodatkowych napraw w przyszłości. Specjaliści uwzględniają również inne czynniki, takie jak trudność dostępu do powierzchni czy ewentualne prace związane z przywracaniem integralności podłoża. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji zaleca się uzyskanie wycen od kilku specjalistów. Zyskasz dzięki temu precyzyjny obraz kosztów i unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek finansowych w trakcie realizacji remontu.
Industrialny charakter wnętrza – skuwanie tynku do cegły
Ostatnio we wnętrzach (szczególnie tych industrialnych) dużą popularność zyskała cegła, która wyróżnia się na tle gładkich ścian. Tak wykończony fragment świetnie przełamuje jednolity wygląd przestrzeni. Aby uzyskać opisany efekt, można wykorzystać dwa sposoby.
Pierwszy polega na odsłonięciu prawdziwych cegieł przy użyciu przecinaka i młotka. Podejmując się miejscowego skuwania tynku do cegły, pamiętaj, żeby nie używać młota udarowego. Nie posiadając wprawy bardzo łatwo je uszkodzić. Niestety efekt końcowy może okazać się mało estetyczny, jeśli ułożono cegły nierówno w czasie budowy lub rozbudowy domu.
Drugi sposób polega na zastosowaniu płytek klinkierowych, które doskonale imitują cegłę. Ich położenie nie wymaga skuwania tynku, a jedynie przygotowania ściany. Trzeba ją zagruntować, a następnie wyznaczyć linie przebiegu cegieł. Do montażu wykorzystuje się specjalne kleje.
Producenci oferują bardzo szeroki wybór dekoracyjnych wzorów o różnych fakturach i kolorach udających surowy mur, np. gotycki. Tak bogata oferta dotyczy nie tylko wykańczania wnętrz, ale również ścian zewnętrznych. Spotkasz się z nią, planując, jaki tynk na elewację położyć.
W naszych artykułach poruszamy tematy związane nie tylko z robotami wykończeniowymi, takimi jak malowanie ścian czy biały montaż w łazience, ale również stawianiem domu od fundamentów, zakładaniem hydroizolacji, montowaniem blachy trapezowej. Jeśli interesuje Cię budowa domu z keramzytu, to przejdź do kolejnego wpisu.
Udostępnij