Jest noc, głucho wszędzie, ciemno wszędzie, a do tego nikt nie pilnuje Twojej działki. Jak to mówią: okazja czyni złodzieja. Jak się przed nim ustrzec? Nagłą fotką! Oczywiście nie będziesz stać całą noc z aparatem, żeby kogoś przyłapać. Wystarczy, że dowiesz się, jaka fotopułapka na działkę Cię w tym wyręczy.
Jest noc, głucho wszędzie, ciemno wszędzie, a do tego nikt nie pilnuje Twojej działki. Jak to mówią: okazja czyni złodzieja. Jak się przed nim ustrzec? Nagłą fotką! Oczywiście nie będziesz stać całą noc z aparatem, żeby kogoś przyłapać. Wystarczy, że dowiesz się, jaka fotopułapka na działkę Cię w tym wyręczy.
- Prawie jak zwykły aparat, czyli jak działa fotopułapka?
- Jaka fotopułapka na działkę? Słów parę o rodzajach
- Czy pora ma znaczenie? Czy fotopułapki robią zdjęcia nocą i zimą?
- Jaka fotopułapka na złodzieja? Podstawowe funkcje i parametry fotopułapki
- Jak zainstalować fotopułapkę na działce?
- Działka jest bezpieczna, możesz spać spokojnie
Prawie jak zwykły aparat, czyli jak działa fotopułapka?
Jeśli strach przed kradzieżą czy wandalami spędza Ci sen z powiek, to wiedz, że nie tylko Ciebie dręczą te myśli. Dlatego tak wiele osób zdecydowało się na zakup własnej fotopułapki na działkę. Zanim jednak wrzucisz ją do swojego koszyka, dowiedz się, czym w ogóle jest to urządzenie i jak działa.
Fotopułapki to nic innego jak ukryte kamery do ochrony. W zależności od modelu i ustawień robią one pojedyncze zdjęcie, całą serię fotek lub nagrywają film. Co najważniejsze, nie musisz wciskać w tym celu spustu migawki. Fotopułapka robi to automatycznie po wykryciu ruchu przez specjalne czujniki. Dzięki temu jesteś w stanie zobaczyć kto lub co buszuje po Twojej działce.
Fotopułapkę nie stosuje się jednak wyłącznie jako monitoring altany, domu czy parkingu. Wykorzystywane są też przez leśników. Oczywiście pozwalają zidentyfikować złodziei drewna czy właścicieli podrzuconej hałdy śmieci w lesie. Ale używa się ich również do obserwacji dzikich zwierząt np. dzików, saren czy bobrów.
Dużym atutem tych kamer jest to, że nie widać ich na pierwszy rzut oka. Posiadają specjalnie maskowane obudowy, które pozwalają ukryć urządzenia pośród drzew czy krzewów. Zwróć jednak uwagę na kolor wybranego przez siebie modelu. Jeśli masz fotopułapkę w zielone moro, to nie powiesisz jej przecież na jasnej brzozie.
Obudowy chronią również sprzęt przed czynnikami zewnętrznymi. Są wodoodporne, więc żaden deszcz czy mgła nie są im straszne. Znoszą też działanie niskich i wysokich temperatur. Dzięki temu będziesz mieć wszystko pod kontrolą przez cały rok. Ponadto możesz dokupić dodatkową obudowę lub skrzynkę, która ochroni fotopułapkę przed wandalami.
Na Twojej działce nie ma czego monitorować? Zmień to! Dowiedz się, jak zbudować domek na działce ogrodniczej.
Jaka fotopułapka na działkę? Słów parę o rodzajach
To, jaka fotopułapka na działkę będzie chronić Twój dobytek, sprowadza się do wyboru jednego z dwóch urządzeń. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama z jedną istotną różnicą. Chodzi o to, co robią ze zdjęciami czy filmami.
Pierwszy rodzaj fotopułapki posiada system do zapisu danych, najczęściej w postaci karty pamięci SD. Przechowuje on wszystko to, co ujrzał obiektyw kamery. Chcąc zobaczyć zdjęcia czy filmy na własne oczy, możesz to zrobić na ekranie urządzenia (o ile taki posiada) lub na monitorze komputera. Wystarczy tylko podłączyć do niego fotopułapkę albo umieścić w nim kartę pamięci.
Drugi rodzaj kamery leśnej również posiada miejsce do przechowywania danych. Ale żeby je zobaczyć, nie musisz nic podłączać. Zdjęcia i filmy dostaniesz bezpośrednio na swój telefon! Jest to możliwe na dwa sposoby:
- za sprawą modułu GSM – wystarczy umieścić w fotopułapce kartę SIM i wprowadzić swój numer komórkowy. Po wykryciu ruchu otrzymasz wiadomość MMS ze zdjęciem lub filmem.
- za sprawą modułu Wi-Fi – pozwala zgrać zapisane dane z pamięci kamery na urządzenie w zasięgu HotSpotu. Może to być smartfon, tablet, laptop, a nawet samochód czy telewizor!
Nie da się ukryć, że drugi rodzaj jest o wiele wygodniejszy w użyciu. Nie wymaga bowiem ciągłego montowania i demontowania fotopułapki ze stanowiska. Ten komfort wiąże się jednak z wyższą ceną urządzenia.
Czy pora ma znaczenie? Czy fotopułapki robią zdjęcia nocą i zimą?
Noc to idealna pora dla złodziei, zwłaszcza na terenie ogródków działkowych, gdzie oświetlenie nie zawsze jest najlepsze. Dorzuć do tego zimę, kiedy zmrok zapada bardzo szybko i masz idealny scenariusz na kradzież. Czy fotopułapka poradzi sobie w takich sytuacjach?
Jak najbardziej! Większość kamer leśnych posiada specjalne diody podczerwieni, które generują światło normalnie niewidoczne dla ludzkiego oka. Pozwalają za to zobaczyć, co się dzieje po zmroku. Działają trochę jak noktowizor, z którym dostrzeżesz nawet najmniejszy szczegół w kompletnej ciemności.
Zastanawiając się, jaka fotopułapka na działkę sprawdzi się nocą, zwróć uwagę na długość fal emitowanych przez diody podczerwieni. Powinny one wynosić 940 nm. Dlaczego? Niższe wartości sprawiają, że widać delikatne pasmo czerwonego światła. Przez to złodziej z łatwością zlokalizuje ukrytą kamerę, a tego chcesz uniknąć.
Jaka fotopułapka na złodzieja? Podstawowe funkcje i parametry fotopułapki
Wybierając kamerę leśną na własny użytek, przyjrzyj się dokładnie, jakie parametry i funkcje posiada. Poza wspomnianymi już diodami na podczerwień i modułem GSM/Wi-Fi jest jeszcze kilka rzeczy, o których warto pamiętać. Są to:
- Zasięg i kąt czujnika ruchu – staraj się dobrać takie wartości, aby kamera widziała, jak największy obszar, który chcesz monitorować.
- Rozdzielczość i jakość obrazu – wraz z rozwojem technologii, coraz łatwiej znaleźć modele zapewniające nagrywanie w jakości Full HD, a nawet wyższej. Sprawdź też liczbę megapikseli. Jest to istotne przy robieniu zdjęć.
- Maksymalna pamięć karty SD – im większa, tym rzadziej będziesz usuwać stare fotki i filmy zrobione przez fotopułapkę.
- Zabezpieczenie – warto, żeby kamera miała jakieś zabezpieczenie np. kod PIN blokujący dostęp. Dzięki temu złodziej nie usunie zdjęcia.
- Rodzaj zasilania – do dyspozycji masz urządzenia zasilane bateriami lub za pomocą zasilacza podłączonego do kontaktu. Twój wybór zależy więc od dostępności źródła prądu w pobliżu fotopułapki.
Zostając jeszcze chwilę w temacie zasilania, to koniecznie sprawdź, jaka jest żywotność baterii. Zwykle na pełnym załadowaniu urządzenie jest w stanie pracować nawet 1 rok! Ale zapominanie jest rzeczą ludzką i zwyczajnie możesz nie pamiętać, kiedy ostatni raz baterie były ładowane. Jest na to rada!
Na rynku bez problemu znajdziesz panele słoneczne, które podłączysz do kamery leśnej. Dzięki nim nie tylko zyskujesz stałe źródło energii dla swojej fotopułapki, ale sprawiasz też, że urządzenie będzie ekologiczne!
Chcesz inaczej wykorzystywać energię słoneczną? Może do poprawy wzrostu roślin? Sprawdź, jak zbudować szklarnię i wspomóc rozwój warzyw i owoców!
Jak zainstalować fotopułapkę na działce?
Montaż fotopułapki jest banalnie prostym zadaniem. Nie potrzebujesz do tego specjalistycznych czy skomplikowanych w użyciu narzędzi. Wystarczą Ci Twoje ręce i może drabina, jeśli chcesz wygodnie sięgnąć do wyznaczonego miejsca.
Niezależnie od tego, jaka fotopułapka na działkę będzie Cię ochraniać, do jej zainstalowania wykorzystasz pasek ze ściągaczem. Zwykle znajdziesz go w zestawie z urządzeniem. Nie musisz więc dokupować osobnego akcesorium. Wystarczy, że nałożysz pasek na kamerę, a następnie owiniesz nim drzewo, gałąź czy słup i mocno zaciśniesz.
Gdzie zatem zamontować fotopułapkę? Przede wszystkim ustaw ją w takim miejscu, żeby obiektyw objął teren, który chcesz monitorować. Najlepiej jeśli znajdzie się na wysokości ponad 2 m. Nie tylko zyskasz dzięki temu lepszy zasięg, ale i złodziejowi trudniej będzie dostrzec kamerę.
Montując sprzęt, możesz go też zamaskować liśćmi lub gałęziami. Pamiętaj tylko, żeby nie zakryć nimi obiektywu i czujników ruchu! W przeciwnym razie Twój monitoring nie będzie działał, jak należy.
Po zainstalowaniu fotopułapki jeszcze ją skonfiguruj. Ustaw czy ma robić zdjęcia, filmy, czy serię ustalonej liczby fotek. Określ jakość obrazu oraz interwały czujnika ruchu. W urządzeniach z modułami GSM i Wi-Fi wprowadź dane, wymagane do nawiązania połączenia z innymi sprzętami. Gdy już zrobisz to wszystko, przetestuj kamerę, wchodząc w jej zasięg. W razie konieczności dokonaj poprawek i to tyle.
Działka jest bezpieczna, możesz spać spokojnie
Wiesz już, jaka fotopułapka na złodzieja będzie dla Ciebie najlepsza. Dowiedziałeś się, jakie parametry dobrać oraz na które funkcje zwrócić uwagę. Z montażem też sobie na pewno poradzisz. Czy jest coś, o czym warto wspomnieć?
Na korzystanie z fotopułapek na swoim terenie nie potrzebujesz zezwolenia. Pamiętaj tylko, że nie możesz upubliczniać wizerunku osób, które znajdą się na zdjęciach/filmach! Możesz za to pójść z nimi na policję. Nie wykorzystuj też kamer do obserwacji osób postronnych i nieswoich posesji.
Szukasz inspiracji na swoją działkę ogrodniczą? Znajdziesz je w naszym kolejnym artykule. Dowiesz się z niego, jak zbudować drewutnię, w której przechowasz drewno na ognisko czy opał.
Udostępnij