Pamiętasz swój pierwszy aparat i te setki zdjęć wszystkiego, co wpadło Ci przed obiektyw? To był początek Twojej pasji. Chcesz pójść o krok dalej i zacząć z tego żyć? Doskonały pomysł! Dowiedz się więc, jak zrobić studio fotograficzne w domu, aby urzeczywistnić swoje marzenie. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj.
Pamiętasz swój pierwszy aparat i te setki zdjęć wszystkiego, co wpadło Ci przed obiektyw? To był początek Twojej pasji. Chcesz pójść o krok dalej i zacząć z tego żyć? Doskonały pomysł! Dowiedz się więc, jak zrobić studio fotograficzne w domu, aby urzeczywistnić swoje marzenie. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj.
Studio fotograficzne w domu? Czy to dobry pomysł?
Jasne, że tak! Wielu profesjonalnych i dobrze znanych fotografów zaczynało w swoich czterech ścianach. Ty też możesz. Niezależnie czy zajmujesz się robieniem zdjęć wyłącznie dla przyjemności, czy dla pieniędzy, to stawianie pierwszych kroków w domowym studiu fotograficznym wyjdzie Ci na dobre.
Przede wszystkim nie uszczupli Twojego portfela tak, jak wynajęcie czy nawet kupienie osobnego pomieszczenia. Oczywiście licz się z tym, że odpowiedni sprzęt to niemała inwestycja. Ale dzięki założeniu studia fotograficznego w domu swoje wydatki możesz skupić właśnie na oświetleniu, tłach, statywach itd.
Rzecz jasna największym atutem jest to, że masz blisko z pracy do domu. Nie musisz więc martwić się o korki w godzinach szczytu.
Gdzie się rozłożyć? Jak zaplanować przestrzeń pod studio fotograficzne?
Podstawową kwestią przy organizowaniu studia fotograficznego w domu jest nie to, co się w nim znajdzie, a gdzie. Całe niezbędne wyposażenie zajmuje trochę miejsca, więc musisz się na to przygotować.
Na tym etapie warto mieć określony temat zdjęć. W przypadku sesji produktowych, makijażu czy dań nie potrzebujesz wiele przestrzeni. Sprawy mają się zgoła inaczej w przypadku zdjęć dużych przedmiotów np. mebli czy pojazdów oraz całych sylwetek modeli. Wówczas potrzebujesz dość miejsca, aby zmieścić całość w kadrze. Jakie masz możliwości?
Mam osobny pokój na studio fotograficzne w domu
Najkorzystniejszy scenariusz przewiduje, że posiadasz osobny pokój. Dzięki niemu zaoszczędzisz sobie kłopotliwego przesuwania mebli i każdorazowego rozstawiania sprzętu fotograficznego. Nie będziesz też przeszkadzać pozostałym domownikom.
Zwróć uwagę na to, żeby móc swobodnie cofnąć się z aparatem w celu ujęcia całego obrazu. Jeśli wejdziesz w ścianę, wówczas pokój będzie za mały. Nie oznacza to też, że potrzebujesz nie wiadomo jak wielkiego pomieszczenia. Nie robisz przecież kina w domu. Warto też zadbać o wysoki sufit. Im będzie on wyższy, tym lepsze oświetlenie osiągniesz. Światło nie będzie bowiem odbijało się od jego powierzchni, co mogłoby tworzyć niepotrzebne cienie.
Masz w pokoju okna? To świetnie! Naturalne światło często przyda Ci się podczas różnych sesji np. portretowych. Nie zawsze jednak aura za oknem będzie korzystna. W takiej sytuacji najlepiej, jeśli założysz grube rolety blokujące światło z zewnątrz.
Nie mam osobnego pokoju na studio fotograficzne w domu
Kawalerka, małe mieszkanie czy nawet brak wolnego pokoju w domu nie powstrzymają Cię przed założeniem własnego studia fotograficznego. Wykaż się tylko odrobiną kreatywności, a na pewno wygospodarujesz trochę miejsca.
Zadbaj przede wszystkim o łatwe przesuwanie mebli. Nie chcesz chyba, aby sofa weszła Ci w kadr podczas dziecięcej sesji, prawda? Jest jedna sytuacja, kiedy unikniesz tego kłopotu: gdy meble mają stanowić tło lub element zdjęcia. Bardzo ważne jest utrzymanie wystroju w jednym klimacie. Chcesz osiągnąć taki efekt? Dowiedz się, jak urządzić salon w różnych stylach i wybierz swój ulubiony.
Nie zapominaj też o świetle naturalnym. Warto zadbać o jego dostęp przez odsłonięcie okien. Przygotuj się jednocześnie na konieczność ich zasłonięcia za pomocą rolet.
Nie pozostawaj w tyle. Jak dobrać tło fotograficzne?
Gdy już znajdziesz odpowiednią przestrzeń na studio fotograficzne w domu, przyszła pora na wybór sprzętu. Zacznij od największego, czyli tła fotograficznego.
Są to duże powierzchnie w jednym kolorze (głównie białe, ale i szare, czarne, a nawet niebieskie) lub z nadrukowanymi wzorami np. imitujące ceglaną ścianę. Białe i szare przydadzą Ci się do tradycyjnych zdjęć portretowych, paszportowych czy sesji produktowych. Pozostałe kolory to już kwestia Twojej inwencji twórczej. Warto wspomnieć, że zielone tła fotograficzne wykorzystasz też do filmów, w których mają pojawić się efekty specjalne.
Poza kolorem czy wzorem tła ważny jest też jego rozmiar. I po raz kolejny – wszystko zależy od tego, jakie fotografie będziesz robić. Do zdjęć paszportowych wystarczy niewielka przestrzeń. Mogą to być nawet ekrany do projektorów. Dla dużych obiektów i sesji warto zainwestować w tzw. cykloramę, czyli zakrzywione u dołu i opadające na podłoże tło. Dzięki temu na zdjęciu nie widać granicy między ścianą a podłogą. Przy właściwym ustawieniu osiągniesz efekt bezkresnej przestrzeni.
Ostatnią kwestią przy wyborze tła jest materiał wykonania. Znajdziesz głównie dwa rodzaje – wykonane z polipropylenu i papierowe. Pierwsze można wygodnie wytrzeć po sesji, więc nie musisz martwić się, że na fotkach będzie widać plamy. Są też o wiele tańsze. Jeśli jednak zrobisz zdjęcia z dużą głębią ostrości, dostrzeżesz charakterystyczną strukturę tła z polipropylenu.
Modele papierowe nie mają takiego problemu. Są o wiele gładsze, więc wykorzystasz je do sesji z dużą głębią ostrości. Uważaj jednak, żeby ich nie zabrudzić! Utrzymanie w czystości papierowego tła jest niezwykle trudne, a każdorazowy zakup nowego mocno naruszy Twój budżet.
Na potrzeby domowego studia fotograficznego możesz skorzystać z jeszcze jednego rodzaju tła. Wystarczy, że pomalujesz ścianę na wybrany przez siebie kolor. Jest to na pewno rozwiązanie najtańsze, więc na sam początek w zupełności wystarczy. Z czasem możesz dokupić profesjonalne tło fotograficzne.
Rzuć trochę światła na sprawę. Czym kierować się przy wyborze oświetlenia?
Zajmując się fotografią, nawet amatorsko, wiesz doskonale, jak ważne jest odpowiednie oświetlenie podczas sesji. Pozwala uwydatnić lub ukryć najmniejszą cechę, co przyda Ci się podczas zdjęć portretowych. Dlatego ważne, żeby Twoje studio fotograficzne w domu miało dobrej jakości lampy.
Najmniejsze, a zarazem najczęściej wybierane modele, to reporterskie lampy błyskowe. Sprawdzają się zwłaszcza na początku, ale i przydadzą się też fotografom z wieloletnim doświadczeniem. Na pewno nie przedźwigniesz się podczas korzystania z nich, ponieważ są bardzo lekkie i stosunkowo małe. W plecaku fotograficznym zmieścisz nawet kilka sztuk. Co więcej, możesz nimi sterować na odległość, zwłaszcza gdy sesja wymaga użycia więcej niż jednej lampy.
Większym i jednocześnie mocniejszym odpowiednikiem są studyjne lampy błyskowe. W porównaniu z wcześniej opisywanymi modelami, z tymi urządzeniami zyskasz większą kontrolę nad światłem. Dają też lepsze efekty. Przygotuj się jednak na znacznie wyższą cenę. Lampy studyjne są też większe, więc zajmą sporo miejsca w Twoim domowym studiu fotograficznym.
Kolejnym rodzajem są lampy do światła ciągłego. Obecnie prym wiodą modele wyposażone w żarówki LED. Zwykle zapewniają one ciepłe białe światło bardzo zbliżone do naturalnego, ale znajdziesz też wersje z możliwością zmiany barwy. Na rynku masz do wyboru wiele rodzajów lamp do światła stałego. Każde daje inne efekty, które wykorzystasz np. do sesji produktowej, beauty czy nawet do zdjęć na portalach społecznościowych.
Ostatnia grupa sprzętów oświetleniowych to wszelkiego rodzaju modyfikatory światła. Mowa tutaj o parasolkach fotograficznych, softboxach, strumienicach, czaszach, blendach i wielu innych. Wykorzystasz je do zmiękczania, skupiania czy odbijania światła zgodnie z Twoimi potrzebami. Bardzo ciekawym akcesorium są też nakładki na lampy służące do zmiany koloru światła.
Wybierając lampy do studia fotograficznego w domu, zwróć też uwagę na mobilność sprzętu. Możesz oczywiście wybrać tradycyjne modele na stelażach. Licz się jednak z tym, że ich przenoszenie będzie dla Ciebie udręką. Warto więc wybierać modele na kółkach. Z czasem rozważ montaż szyn na suficie, do których przymocujesz lampy. Wtedy będziesz je swobodnie ustawiać, nie zajmując cennego miejsca na podłodze.
Chwyć za aparat i pokaż, co potrafisz
Niezależnie od tego czy fotografujesz hobbystycznie, czy zawodowo, studio fotograficzne w domu pozwoli Ci rozwinąć skrzydła i dopracować swój warsztat. Pamiętaj o wskazówkach i poradach z dzisiejszego artykułu, a na pewno stworzysz idealną przestrzeń do robienia zdjęć.
Szukasz też ciekawych pomysłów na wystrój w innych pomieszczeniach w swoim domu? Sprawdź kolejny wpis o tym, jak urządzić przedpokój, aby był spójny z całością. Znajdziesz w nim szereg porad dotyczących różnych stylów.
Udostępnij