Znudził Cię prosty płot z siatki? A może chcesz urozmaicić ceglany mur wokół domu? W tym celu postaw na żywopłot z grabu. Zielone liście nie tylko uspokoją Cię podczas relaksu w ogrodzie. Pozwolą też ukryć się przed wścibskimi oczami przechodniów. Dziś dowiesz się, jak posadzić, pielęgnować i ciąć żywopłot z grabu, aby ładnie komponował się w ogrodzie.
Znudził Cię prosty płot z siatki? A może chcesz urozmaicić ceglany mur wokół domu? W tym celu postaw na żywopłot z grabu. Zielone liście nie tylko uspokoją Cię podczas relaksu w ogrodzie. Pozwolą też ukryć się przed wścibskimi oczami przechodniów. Dziś dowiesz się, jak posadzić, pielęgnować i ciąć żywopłot z grabu, aby ładnie komponował się w ogrodzie.
- Czemu akurat grab? Zalety i wady żywopłotu z grabu
- Kto ma czas na sianie? Do żywopłotu wybierz od razu sadzonki!
- Łopata w ruch. Czas na sadzenie żywopłotu z grabu
- Ciach, ciach, ciach. Zabierz się za cięcie żywopłotu z grabu
- Niech Twój żywopłot z grabu olśniewa. Jak go pielęgnować?
- Same ręce do roślin to za mało. Sięgnij po odpowiednie narzędzia
- A czy Ty masz już tajemniczy ogród otoczony żywopłotem z grabu?
Czemu akurat grab? Zalety i wady żywopłotu z grabu
Decydując się na żywopłot, masz do wyboru wiele roślin np. bukszpan, cis czy tuję. Dlaczego więc masz postawić na grab? Jakie zalety ma akurat ta roślina? Oto kilka korzyści, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Żywopłot z grabu nie potrzebuje dużej ilości światła słonecznego do skutecznego rozrostu. To sprawia, że posadzisz go na całej długości ogrodzenia, a i tak zyskasz piękny oraz naturalny efekt. Dodatkowo grab nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o ziemię. Fakt, lubi on gleby bogate w składniki odżywcze, ale wyrośnie też na podłożu piaszczystym czy gliniastym.
Kolejna zaleta to łatwość, z jaką uformujesz żywopłot. Grab wyróżnia się dużą plastycznością, dzięki czemu stosunkowo szybko uzyskasz równą zieloną ścianę wokół działki. Cecha ta jest też przydatna, gdy zechcesz posadzić drzewo w doniczce lub jako soliter, czyli pojedynczą roślinę rosnącą na środku ogrodu.
Żywopłot będzie bezużyteczny, jeśli nie wytrzyma działania różnych warunków pogodowych. Ale z grabem nie musisz się o to martwić. Jest mrozoodporny, dzięki czemu zachowuje liście do późnej jesieni, a nawet zimy. Dodatkowo nie choruje tak często, jak inne rośliny.
W związku z tym, że żywopłot z grabu to głównie liście, za jego pomocą skutecznie wytłumisz hałas z ulicy. Zatrzymasz też kurz wzbijany przez przejeżdżające auta. Dzięki niemu stworzysz również barierę chroniącą przed silnym wiatrem.
Niestety nie ma roślin idealnych. Grab ma jedną zasadniczą wadę, a jest nią okresowe zrzucanie liści. Zauważysz, że będą one żółkły, a z czasem opadną. Wówczas do Twojej jesiennej listy obowiązków dojdzie grabienie liści z żywopłotu.
Jest też z tym związana inna wada grabu. Mianowicie zimą Twoje ogrodzenie się przerzedzi, a przez gałęzie będzie więcej widać. Z drugiej jednak strony o tej porze roku raczej nie spędzasz wiele czasu w ogrodzie, więc nie jest to aż tak rażący minus.
Kto ma czas na sianie? Do żywopłotu wybierz od razu sadzonki!
Sadzonki grabu na żywopłot to prawdziwe zbawienie, jeśli chcesz przyspieszyć stawianie zielonego ogrodzenia. Nie musisz sadzić nasion i ich doglądać, aby po kilku latach otrzymać kilkunastocentymetrowe drzewka, a potem przez następne 5-8 lat czekać, aż będą wystarczająco duże. Wystarczy wybrać odpowiednie sadzonki. Jak to zrobić?
Drzewka pod żywopłot z grabu są zwykle dostępne w dwóch rozmiarach – niskie (25-50 cm) i wysokie (50-100 cm). Jak pewnie się domyślasz, w pierwszym przypadku osiągnięcie odpowiedniej wysokości zajmie więcej czasu. Ale będziesz mieć za to większą kontrolę nad prowadzeniem i zagęszczeniem drzewek. Z wyższymi sadzonkami grabu na żywopłot szybciej stworzysz ogrodzenie. Wymagają jednak umiejętnego przycinania.
Jeżeli chcesz mieć żywopłot tak szybko, jak to tylko możliwe rozważ zakup dorosłych drzew w balotach. Ich korzenie znajdują się w bryłach ziemi zawiniętych w jutowe worki. Rozwiązanie to stosuje się przy aranżacji parków i innych terenów zielonych w miastach.
Łopata w ruch. Czas na sadzenie żywopłotu z grabu
Masz już sadzonki grabu na żywopłot? Świetnie! Pora je umieścić w ziemi. Na pewno przyda Ci się do tego łopata. Nie zapomnij też o rękawicach. Unikniesz dzięki nim odcisków, a także nie zabrudzisz rąk. W końcu będziesz babrać się w ziemi.
Najlepszą porą na prace tego typu jest jesień. Gleba nie jest jeszcze zmarznięta, więc łatwiej ją przekopiesz. Ponadto przez zimę korzenie rozwiną się już na tyle dobrze, że wiosną rośliny będą miały lepszy start.
Zacznij od wytyczenia obszaru, na którym będzie rósł Twój żywopłot z grabu. Jako że początkowo drzewa nie będą zbyt gęste, najlepiej jeśli przygotujesz miejsce na 2-3 rzędy sadzonek. Pamiętaj, że potrzebują ok. 25-30 cm odstępu między sobą. Warto skorzystać z palików i sznurka, aby podczas sadzenia zachować prostą linię.
Po zaplanowaniu rozmieszczenia czas przekopać ziemię pod zielone ogrodzenie. Na tym etapie użyźnij też glebę, wykorzystując kompost lub obornik. Dzięki temu korzenie szybciej się przyjmą. Skoro o korzeniach mowa, to powinny one mieć długość do 20 cm. Jeśli są zbyt długie, przytnij je nożycami.
Po posadzeniu wszystkich grabów dokładnie przysyp korzenie ziemią zmieszaną z kompostem. Następnie udepcz ją, aby podłoże było stabilne. Każdą sadzonkę od razu podlej. W zależności od warunków panujących na zewnątrz podlewaj rośliny tuż przy ziemi przynajmniej raz w tygodniu.
Dla żywopłotu z grabu będzie najlepiej, jeśli zainwestujesz w linię kroplującą, która dostarczy wodę bezpośrednio do ziemi. Dzięki temu ograniczysz jej zużycie, a rośliny będą odpowiednio nawodnione. Więcej o tym, jak zaplanować system podlewania znajdziesz w kolejnym wpisie.
Ciach, ciach, ciach. Zabierz się za cięcie żywopłotu z grabu
Wspominaliśmy już, że żywopłot z grabu jest bardzo plastyczny. Z łatwością uzyskasz więc prostą i dobrze prezentującą się ścianę z zielonych liści.
Pierwsze cięcie żywopłotu z grabu odbywa się już zimą na początku roku lub wczesną wiosną. Dzięki temu gałęzie mają wystarczająco dużo czasu, żeby się zregenerować. Kolejne przycinanie ma miejsce w czerwcu, a ostatnie we wrześniu. Wtedy skrócisz przyrosty wychodzące poza granice żywopłotu.
Pamiętaj, żeby zachować proste krawędzie na górze drzewek oraz po bokach ogrodzenia. Warto tutaj posłużyć się linką, aby wyznaczyć odpowiednią wysokość strzyżenia. Ściany żywopłotu najlepiej przycinaj tak, aby góra była dość wąska, a dół szeroki. Dzięki temu zapewnisz dolnym partiom optymalną ilość światła.
Bardzo ważną zasadą przy przycinaniu żywopłotu jest stan wykorzystanych narzędzi. Niezależnie czy korzystasz z sekatora, nożyc czy piły, zadbaj o to, aby były ostre i czyste. W przeciwnym razie dojdzie do rozprzestrzenienia chorób na całym żywopłocie, a przecież tego nie chcesz, prawda?
Niech Twój żywopłot z grabu olśniewa. Jak go pielęgnować?
Pielęgnacja żywopłotu z grabu nie ogranicza się jedynie do przycinania odrostów. Jeżeli chcesz, żeby liście były długo zielone, a gałęzie gęsto rozmieszczone, to musisz o to zadbać. Co możesz zrobić?
Przede wszystkim nawoź żywopłot. Specjalne mieszanki stanowią pożywkę dla grabu, dzięki którym jest on zdrowy i wytrzymały. Warto to robić 3-4 razu do roku. Na wiosnę zastosuj trochę nawozu azotowego, a latem potasowego. Najlepiej, jeśli rozpuścisz je w wodzie i podlejesz nią drzewa.
Same ręce do roślin to za mało. Sięgnij po odpowiednie narzędzia
Jak każdy miłośnik ogrodnictwa na pewno wiesz, że bez odpowiednich urządzeń do ogrodu niewiele zdziałasz. Pomogą Ci one na każdym etapie – od sadzenia, przez podlewanie, aż po przycinanie i pielęgnację. Czego więc potrzebujesz do stworzenia żywopłotu z grabu?
Zacznijmy od przygotowania i przekopania ziemi. Śmiało możesz wykorzystać do tego tradycyjną łopatę. Ale na dużych działkach czy przy aranżacji terenów zielonych użycie jej będzie zbyt czasochłonne. Dlatego sięgnij po koparkę łańcuchową, która szybko wykopie rowy pod sadzonki.
Wspominaliśmy, że do nawadniania żywopłotu z grabu zwłaszcza na początku idealnie sprawdza się linia kroplująca. Wybierz system sterowany automatycznie, który sam się włącza i wyłącza. Oszczędzisz nie tylko wodę, ale i swój czas. Jeśli wolisz tradycyjne podlewanie, to zwykły wąż ogrodowy też zda egzamin.
Do przycinania gałęzi w zupełności wystarczy zwykły ręczny sekator. Ale do uzyskania idealnie prostych powierzchni, lepiej sięgnij po nożyce elektryczne lub spalinowe. Z nimi znacznie szybciej wykonasz zadanie.
Podobnie sytuacja ma się z grabieniem liści i odciętych odrostów. Tradycyjne grabie na pewno świetnie się sprawdzą, ale pójdzie Ci znacznie sprawniej z dmuchawą czy odkurzaczem do liści.
A czy Ty masz już tajemniczy ogród otoczony żywopłotem z grabu?
Jak widzisz, żywopłot z grabu to nie tylko eleganckie, ale i stosunkowo łatwe w utrzymaniu rozwiązanie. Potrzebujesz jedynie trochę cierpliwości, żeby pozwolić drzewom osiągnąć odpowiednią wysokość i gęstość. Po tym czasie żaden nieproszony gość już nie będzie zaglądał do Twojego ogrodu.
Szukasz innych inspiracji? Sprawdź, jak zrobić skalniak w ogrodzie, który dodatkowo upiększy Twoje podwórko!
Udostępnij