Aromat świeżo zaparzonej kawy pozytywnie nastraja Cię od samego rana? Delikatny smak pobudza do działania? W naszym artykule podpowiadamy, jak zrobić latte w domowej kuchni! Podsuwamy również sprawdzone przepisy, dzięki którym poczujesz się jak w prawdziwej włoskiej kawiarni. Poznasz też różnicę między latte a innymi rodzajami kawy.
Aromat świeżo zaparzonej kawy pozytywnie nastraja Cię od samego rana? Delikatny smak pobudza do działania? W naszym artykule podpowiadamy, jak zrobić latte w domowej kuchni! Podsuwamy również sprawdzone przepisy, dzięki którym poczujesz się jak w prawdziwej włoskiej kawiarni. Poznasz też różnicę między latte a innymi rodzajami kawy.
Jak zrobić latte, latte macchiato, cappuccino – czyli z czym to się pije?
Kawę można podawać na wiele sposobów. Stąd nietrudno o pomyłkę dotyczącą nazewnictwa konkretnych typów napoju. Główna różnica nie dotyczy wcale gatunku mielonego, a następnie parzonego ziarna lecz dodatków. Konkretnie mówiąc, sekret tkwi w mleku. Zanim dowiesz się, jak zrobić latte, poznaj trzy najpopularniejsze włoskie kawy śniadaniowe, pite do południa:
- Cafe latte – to kawa espresso zawierająca co najmniej 200 ml mleka (większość objętości). Niewielka ilość spienionego znajduje się na samej górze. Nazwa wzięła się od włoskiego słowa „latte” znaczącego właśnie mleko.
- Cappuccino – przygotowuje się je również na bazie espresso. Używa się do niego jedynie ok. 100 ml mleka. Po spienieniu ma ono nieco większą objętość.
- Latte macchiato – to napój, którego bazę stanowi gorące spienione mleko. Dolewa się do niego espresso. Prawidłowo przyrządzone latte macchiato poznasz po trzech wyraźnie widocznych warstwach: mleka u dołu szklanki, mleka zmieszanego z kawą po środku, białej pianki na szczycie. Zatem zanim zaczniesz zastanawiać się, jak zrobić latte macchiato, przygotuj sobie wysoką i przezroczystą szklankę.
Jak zrobić kawę latte – czyli słów kilka o warstwach
Aby w pełni delektować się smakiem kawy latte, przede wszystkim zadbaj o wysokiej jakości składniki. Z naszego kolejnego artykułu dowiesz się, jaka woda do kawy będzie najlepsza, natomiast teraz skupimy się na samej kawie.
Wszystko zależy od tego, czy gustujesz w delikatnych, czy wyrazistych smakach. Jeśli należysz do koneserów tych pierwszych, to najlepiej sprawdzi się gatunek arabica. Szukasz w smaku kawy więcej ostrości? Zdecyduj się na robustę, która zawiera więcej kofeiny w porównaniu z arabicą. Niezależnie od swojego wyboru pamiętaj, że ziarna obu gatunków doskonale sprawdzą się w ekspresach do kawy.
Sekretem kawy latte są wspomniane przy okazji latte macchiato warstwy. To one sprawiają, że robiąc pierwszy łyk, czujesz delikatność pianki, a następnie kremowy smak mleka z kawą. Na samym końcu delektujesz się mocą kawy.
Zatem jak zrobić latte, aby uzyskać ten efekt? Kiedy masz już wybraną kawę i schłodzone mleko (najlepiej 3,2%), przystąp do działania. Zaparz kawę. Możesz wykorzystać do tego ekspres ciśnieniowy. Podgrzej mleko, a następnie delikatnie je spień. Nigdy nie może być spienione za mocno! Następnie przyszła kolej na połączenie składników. Najpierw wlej kawę na dno szklanki. Później powoli dodawaj mleko tak, aby połączyło się z kawą. Na szczycie powinna pojawić się pianka. I gotowe! Jeśli jeszcze chcesz dodatkowo urozmaicić napój, posyp go z wierzchu odrobiną cynamonu, kakao lub innej ulubionej przyprawy.
Jak zrobić latte z ekspresu – przepis
Każdy kawosz prędzej czy później staje przed decyzją: jaki ekspres do kawy wybrać? Ma ona także znaczenie dla miłośników latte. Można je bowiem również (a może przede wszystkim) przygotować z użyciem ekspresu. Wiąże się to nie tyle z zaparzaniem samego espresso, ile ze spienianiem mleka.
Ekspres do kawy zapewnia dużą precyzję działania. Pozwala on spienić mleko nie za słabo, ale i nie za mocno. Dostępne na rynku modele mogą robić to na trzy sposoby. Wykorzystują:
- dyszę,
- karafkę,
- system z rurką i pojemnikiem.
Pierwszy sposób polega na użyciu dyszy, z której wydobywa się gorąca para pod ciśnieniem. Musisz wlać mleko do osobnego naczynia i zanurzyć w nim dyszę. Po chwili wyczuj moment, aż mleko będzie spienione tak, jak oczekujesz. Kiedy je uzyskasz, pamiętaj o starannym wyczyszczeniu dyszy. Jest ono tak samo ważne jak odkamienianie ekspresu do kawy.
Karafka (tzw. wyspa mleczna) to integralna część ekspresu, do której wlewa się mleko. Całą resztą zajmuje się już za Ciebie urządzenie. Podgrzewa mleko, pobiera jego odpowiednią ilość, a następnie spienia i tworzy w szklance piankę.
Ostatni sposób wykorzystuje zewnętrzny pojemnik (najczęściej szklany), z którego ekspres pobiera mleko przez rurkę. W tym rozwiązaniu także sprzęt automatycznie dopasowuje optymalną ilość. Spieszysz się i nie chcesz tracić czasu na przelewanie mleka do pojemnika? Umieść rurkę bezpośrednio w kartonie!
Niezależnie od tego, jakim systemem spieniania mleka dysponuje Twój ekspres, przygotujesz pyszną kawę latte. Proponujemy poniższy przepis:
- Zmiel kawę (tu dowiesz się, jaki młynek do kawy wybrać).
- Zaparz ją w ekspresie i wlej do wysokiej szklanki. Ilość kawy powinna wynosić ok. 20-50 ml.
- Spień mleko.
- Powoli dodaj je do kawy.
Jak zrobić latte bez spieniacza – przepis
A co, jeśli nie posiadasz ekspresu automatycznego z funkcją spieniania mleka? Mamy dobrą wiadomość! Bez niego także przygotujesz aromatyczną kawę latte. Zatem jak zrobić latte bez spieniacza?
Kawę espresso zaparz z użyciem zaparzacza lub kawiarki. Pamiętaj, żeby była mocna. Skorzystaj z poniższego przepisu:
- Użyj dwój czubatych łyżeczek kawy i około pół szklanki zimnej wody.
- Przygotuj szklankę mleka.
- Podgrzej mleko w garnku lub mikrofalówce i pilnuj, żeby nie wykipiało.
- Ubijaj mleko przy pomocy ręcznego spieniacza aż do uzyskania bąbelków.
- Dodaj mleko do kawy w wysokiej szklance.
Przy odrobinie staranności z pewnością Ci się uda. Jeśli już nabierzesz wprawy i rozsmakujesz się w swoich baristycznych osiągnięciach, wypróbuj dodatki. Do kawy pasują nie tylko cynamon czy sypana czekolada, ale również syropy smakowe. Lubisz np. orzechowy, karmelowy waniliowy lub jakikolwiek inny? Zawsze pamiętaj, żeby dolać go do espresso tuż po zaparzeniu. Smacznego!
- Stacja tampingowa – stal nierdzewna/silikon – 140 x 93 x 60 mm – Royal Catering
- Mata tampingowa – silikonowa – 210 x 150 x 37 mm – Royal Catering
- Odbijak do kawy – stal nierdzewna, drewno – 3,1 l – pręt do odbijania i przybornik – Royal Catering
- Odbijak do kawy – GN 1/6 – 2200 ml – z poprzeczką i drewnianą obudową
Kiedy wiesz już, jak zrobić latte i masz chęć dalej rozwijać swoje kulinarne umiejętności, kontynuuj to! Z naszego kolejnego artykułu dowiesz się, jak wyposażyć kawiarnię i cukiernię. Poznasz w nim nie tylko sprzęt niezbędny do profesjonalnego przygotowywania kawy, ale również czekolady, ciast i innych niesamowitych deserów.
Udostępnij