Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – kompleksowe informacje

Udostępnij

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to skuteczny i ekologiczny sposób na pozbycie się nieczystości z kanalizacji. Przystępując do jej założenia, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. W tym artykule opisaliśmy najważniejsze aspekty związane z budową oczyszczalni przydomowej.

Udostępnij

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to skuteczny i ekologiczny sposób na pozbycie się nieczystości z kanalizacji. Przystępując do jej założenia, konieczne jest spełnienie szeregu warunków. W tym artykule opisaliśmy najważniejsze aspekty związane z budową oczyszczalni przydomowej.

Korzyści z budowy oczyszczalni ścieków

Na pewno się zastanawiasz, jakie korzyści płyną z budowy przydomowej oczyszczalni ścieków. Zalet jest kilka, zwłaszcza, że alternatywą dla takich systemów są przestarzałe szamba.

Pierwszą korzyścią jest mniejszy koszt utrzymania oczyszczalni. Początkowo może się wydawać, że instalacja szamba jest rozwiązaniem tańszym, ale z dłuższej perspektywy czasu tak nie jest. Regularne wywożenie ścieków oraz konserwacja zbiornika, aby był szczelny, mają swoją cenę. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków nie musisz się o to martwić. Musisz jednak liczyć się ze sporymi kosztami początkowymi. Zwrócą się one w przeciągu kilku lat.

Kolejną zaletą jest ekologiczność. W oczyszczalni wykorzystuje się procesy biologiczne, które rozkładają nieczystości na nieszkodliwe związki mineralne. Szambo z kolei służy jedynie do gromadzenia ścieków. Sytuacja wygląda nieco inaczej w szambach ekologicznych łączących oba rozwiązania. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule, w którym opisaliśmy, jak wygląda budowa szamba ekologicznego.

Ostatnią korzyścią, o której warto wspomnieć, jest bezpieczeństwo. Oczyszczone ścieki nie wymagają wywożenia. Jeżeli system działa poprawnie, jest dobrze zaplanowany i użytkowany, wówczas wydobywająca się z niego ciecz może być rozsączana w glebie lub odprowadzana do rzeki. Nie stanowi przy tym zagrożenia dla ujęć wodnych.

Schemat budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Niezależnie od tego, czy decydujesz się samodzielnie wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków, czy planujesz zlecić zadanie zewnętrznej firmie, musisz wybrać rodzaj systemu odpowiadający Twoim potrzebom oraz możliwościom. Oczyszczalnie składają się z różnych elementów, więc warto, żebyś poznał każdy z nich.

Oczyszczanie beztlenowe w osadniku gnilnym

Schemat budowy każdej przydomowej oczyszczalni ścieków zaczyna się od zbiornika nazywanego osadnikiem gnilnym. W zależności od modelu może on zawierać jeden, dwa, trzy lub kilka segmentów. Im więcej ich jest, tym efektywniejszy proces oczyszczania. Poza tym osadnik posiada właz kontrolny, wentylację do odprowadzania nadmiaru gazów i kosz filtracyjny z keramzytem zatrzymującym większe zanieczyszczenia.

Do zbiornika odprowadzane są ścieki, które przechodzą podczyszczanie beztlenowe. Polega ono na opadaniu cięższych elementów na dno osadnika gnilnego i unoszeniu się substancji lżejszych niż woda (tłuszcze i osady). Stałe odpadki powoli ulegają mineralizacji. Po ok. 72 godzinach ścieki zostają podczyszczone, czego efektem jest usunięcie do 80% powstałej zawiesiny i 40% elementów stałych. Są one przepuszczane przez filtr doczyszczający i odprowadzane do strefy tlenowej. W niej usuwanych jest 95% zanieczyszczeń, co wystarczy, aby bezpiecznie np. rozsączyć ciecz w gruncie.

Oczyszczanie tlenowe

Strefa tlenowa ma za zadanie pozbycie się związków organicznych, które pozostały po przejściu ścieków przed osadnik gnilny. Jak sama nazwa wskazuje, zachodzą w niej reakcje wykorzystujące tlen. Etap ten różni się w zależności od rodzaju wybudowanej przydomowej oczyszczalni ścieków. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy m.in. od wielkości działki czy warunków wodno-gruntownych. Oto one:

Zgłoszenie i warunki formalne budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, podobnie jak wiercenie studni głębinowej czy chłonnej, jest związane z pewnymi regulacjami prawnymi. Musisz o nich pamiętać, jeżeli chcesz, aby wszystko zostało zrobione zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wiedz, że prawo nie zezwala na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, jeżeli działka ma dostęp do lokalnej sieci kanalizacyjnej. Każdy dom w jej zasięgu musi mieć wykonane przyłącze. Oznacza to, że budowa oczyszczalni może odbywać się w miejscach z dala od sieci kanalizacyjnych. Najczęściej np. na wsiach, w małych miejscowościach, ośrodkach z domkami letniskowymi itd.

Istotne jest też sprawdzenie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Dostaniesz go w swoim urzędzie gminy. Jeżeli nie ma tam takiego dokumentu, wówczas należy kierować się przepisami z zakresu bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Dlaczego? Ponieważ prawo lokalne może zabraniać budowy na terenach chronionych, narażonych na powodzie lub zalania wodami opadowymi.

Jest jeszcze kwestia zezwolenia wodnoprawnego. Wymaga się go w sytuacji, gdy ilość odprowadzanych ścieków będzie większa niż 5 m sześciennych na dobę lub będą one odprowadzane do ziemi lub wód stanowiących cudzą własność. Ponadto jeżeli przepustowość wynosi więcej niż 7,5 m sześciennych na dobę, to konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków. W przypadku mniejszej ilości wymagane jest jedynie zgłoszenie złożone do urzędu gminy. Powinno ono zawierać wniosek oraz plan sytuacyjno-wysokościowy z lokalizacją oczyszczalni. Musisz też uzyskać certyfikat informujący o spełnieniu norm jakości ścieków. Jest on wystawiany m.in. przez producenta przydomowych oczyszczalni.

Budowę możesz rozpocząć najwcześniej po 30 dniach od uzyskania zgody. Przez ten czas urzędnicy mogą jeszcze zgłosić uwagi lub sprzeciw. Potem masz 2 lata od daty podanej w zgłoszeniu na wystartowanie z pracami. Gdy już zakończysz budowę oczyszczalni, należy to zgłosić do urzędu gminy, gdzie zostanie ona wpisana do ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Co należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przygotowanie się do tak dużej inwestycji w pobliżu domu wymaga niemałego wysiłku. Musisz uwzględnić wiele aspektów, które mogą wpłynąć na efektywność oczyszczalni. Na pewno pomocny okaże się projekt całego systemu. Opiszesz w nim sposób zarządzania ściekami najbardziej pasujący do warunków panujących na Twojej działce.

Prace najlepiej przeprowadzić w okresie wiosennym lub jesiennym, kiedy to warunki sprawiają, że wykopanie dołu na zbiornik przebiega sprawniej niż zimą czy latem. Jeżeli chodzi o etapy budowy domu, to bez wątpienia najwygodniej będzie założyć cały system jak najwcześniej, jednak nie jest to regułą. Moment zasiedlenia domu też odgrywa niemałą rolę w zaplanowaniu całego przedsięwzięcia. Niektóre rodzaje oczyszczalni potrzebują bowiem czasu na osiągnięcie pełnej efektywności lub są uzależnione od stałej dostawy ścieków. Dlatego warto to zgrać z wprowadzeniem się do nowego domu.

Lokalizacja przydomowej oczyszczalni ścieków to bardzo istotny aspekt jej budowy. Osadnik gnilny powinien znajdować się jak najbliżej budynku. Musi on też posiadać odpowietrzenie z wylotem znajdującym się na wysokości 60 cm powyżej górnej krawędzi okien domu. Jeżeli odstojnik nie posiada wywietrznika, to należy go wkopać min. 5 m od budynku. Ponadto ważna jest też odległość zbiornika od następujących obiektów:

Wybierając przydomową oczyszczalnię ścieków z drenażem rozsączającym lub tunelami filtracyjnymi, weź pod uwagę powierzchnię instalacji. W zależności od ilości ścieków może ona wynieść nawet 90 m kwadratowych. Po wkopaniu rur nie można nad nimi ułożyć podjazdu, jeździć samochodem czy sadzić rośliny o głębokich korzeniach. Dlatego najczęściej stosuje się je na dużych działkach.

Narzędzia niezbędne do budowy przydomowej oczyszczalni ścieków

Po zaplanowaniu całej instalacji oraz uzyskaniu wszystkich zezwoleń możesz w końcu przystąpić do pracy. Nie obejdzie się bez sprzętu budowlanego do wykopania odpowiednio dużego dołu na zbiornik oraz system do oczyszczania tlenowego. W tym celu możesz wypożyczyć mini koparkę. Z kolei do wkopania np. rur drenażowych wystarczy zwykła łopata.

Gdy podłączysz wszystkie elementy, możesz przystąpić do zakopywania całości. Warto na tym etapie skorzystać z pomocy stopy wibracyjnej lub zagęszczarki płytowej. Dzięki nim ubijesz ziemię i pozbędziesz się nierównych kopczyków. Jeżeli chcesz na tym terenie ułożyć kostkę brukową, wówczas nieocenioną pomocą okaże się gilotyna brukarska. Pozwoli ona szybko i dokładnie przyciąć kamienne elementy.

Obecnie na rynku działają firmy zapewniające kompleksowe usługi związane z budową przydomowej oczyszczalni ścieków. Dysponują profesjonalnym wyposażeniem oraz doświadczeniem, z których możesz w każdej chwili skorzystać.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków – podsumowanie

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to doskonała propozycja dla osób, których domy znajdują się z dala od sieci kanalizacyjnych, a jednocześnie szukają ekologicznego sposobu na pozbycie się nieczystości.

Możliwość wyboru między kilkoma rodzajami takich instalacji pozwala dobrać rozwiązanie do wielkości działki oraz warunków na niej panujących. Zanim jednak wbijesz szpadel w ziemię, żeby wykopać miejsce na oczyszczalnie, dokładnie zaplanuj całe przedsięwzięcie. Nie zapomnij też o uzyskaniu niezbędnych zgód.

Jeżeli szukasz innych metod na zarządzanie ściekami w domu, to zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów. Dowiesz się z nich, jak zrobić odpływ z szamba i nie tylko.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej

Z czego zrobić ściankę działową? Przegląd materiałów

Ścianki działowe to idealne rozwiązanie, gdy chcesz funkcjonalnie podzielić przestrzeń w domu lub mieszkaniu. Wybór materiału…

Czytaj więcej

Malowanie elewacji krok po kroku – praktyczny poradnik

Malowanie elewacji to nie tylko sposób na odświeżenie wyglądu domu, ale także inwestycja w jego ochronę…

Czytaj więcej

Sinizna drewna – dlaczego powstaje i jak ją zwalczyć?

Sinizna drewna to problem, który potrafi zepsuć wygląd i obniżyć wartość nawet najpiękniejszego kawałka drewna. Czym…

Czytaj więcej