Renowacja mebli to niezwykle popularne zajęcie zarówno wśród specjalistów, jak i hobbystów. Też chcesz się tym zająć? Możesz zacząć od samodzielnego tapicerowania krzesła lub fotela ze swojego salonu! Oczywiście, najpierw zdobądź odpowiednie narzędzia i materiały. Boisz się, że nie podołasz? Spokojnie! Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o tapicerowaniu krzeseł i nie tylko.
Renowacja mebli to niezwykle popularne zajęcie zarówno wśród specjalistów, jak i hobbystów. Też chcesz się tym zająć? Możesz zacząć od samodzielnego tapicerowania krzesła lub fotela ze swojego salonu! Oczywiście, najpierw zdobądź odpowiednie narzędzia i materiały. Boisz się, że nie podołasz? Spokojnie! Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o tapicerowaniu krzeseł i nie tylko.
- Ze starego, coś nowego, czyli dlaczego warto tapicerować siedziska?
- Co jest niezbędne do tapicerowania krzeseł i foteli?
- No to do dzieła! Jak obić krzesło?
- Krzesło gotowe. Teraz, jak obić fotel?
- Kluczowe zasady dotyczące tapicerowania siedzisk
- Tapicerowanie foteli samochodowych
- Tapicerowanie krzeseł typu muszelka
- Tapicerowanie krzesła zakończone. Pora usiąść
Ze starego, coś nowego, czyli dlaczego warto tapicerować siedziska?
Porównując koszty tapicerowania krzesła czy fotela w porównaniu z zakupem nowych mebli, szybko dojdziesz do wniosku, że renowacja będzie o wiele tańsza. Co więcej, ograniczysz wydatki, jeśli podejmiesz się pracy samodzielnie. Rzecz jasna nie obejdzie się bez odpowiednich materiałów i narzędzi. Ale z pewnością przydadzą Ci się one jeszcze w przyszłości. W gruncie rzeczy warto samodzielnie tapicerować meble, bo nie jest to nic trudnego.
Zmieniając obicie krzeseł lub foteli i wymieniając w nich piankę, nie tylko sprawisz, że będą one wyglądały jak nowe, ale zmienisz też ich ogólny design. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy zamierzasz przeprowadzić metamorfozę w wystroju domu bądź mieszkania. Tapicerowanie jest znakomitą formą rozrywki i pozwoli Ci kreatywnie spędzić czas wolny. Kto wie, może zainspirujesz się i zaczniesz zgłębiać temat, jak odnowić meble i to nie tylko te obite?
Co jest niezbędne do tapicerowania krzeseł i foteli?
Zanim przystąpisz do pracy, dobierz odpowiednie materiały tapicerskie. Nie bez znaczenia jest też sprzęt, bez którego ani tapicerowanie krzesła, ani tapicerowanie fotela nie będzie możliwe. Najważniejsze w tym względzie są: tkanina tapicerska, gąbka wypełniająca (zwana także pianką), klej tapicerski i zszywacz. Tyle z ogółów, czas na szczegóły!
Tkaniny tapicerskie
Jeśli chodzi o tapicerowanie fotela, to do dyspozycji masz kilka rodzajów tkanin. Sporą popularnością cieszy się mikrofibra. Charakteryzuje się ona dużą trwałością. Ponadto jest miękka i bardzo miła w dotyku, a do tego bardzo dobrze się prezentuje. Jeśli więc chodzi o wystrój salonu, sprawdzi się idealnie. Równie trwałe są tkaniny żakardowe. Ich wielkoformatowe wzory i kolorystyka nadadzą meblom wytworności.
Kolejnym materiałem nadającym się na obicie foteli lub krzeseł, jest sztruks. Tkanina ta jest znana chyba wszystkim, a to z racji popularności ubrań sztruksowych. Znajdziesz też wersje tego materiału stworzone z myślą o tapicerowaniu mebli. Jego zaletą jest duża trwałość. Każdy architekt wnętrz powie Ci, że sztruks nadaje meblom modernistycznego charakteru.
Dobrym pomysłem jest też tapicerowanie krzeseł tkaniną szenilową. Materiał ten za sprawą swojej wytrzymałości nadaje się do intensywnego użytkowania. Nie mechaci się i charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Tkanina ta jest także bardzo miła w dotyku.
Jeśli jednak nie zdecydujesz się na żaden z tych materiałów, to do dyspozycji masz jeszcze skórę ekologiczną oraz klasyczne plecionki. Jak zatem widać, na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Gąbka tapicerska
Tapicerowanie krzesła lub fotela to nie tylko wymiana tkaniny. Wypełnienie, czyli gąbka lub pianka tapicerska, też niszczy się z biegiem lat. Wybierając odpowiedni materiał, zwróć uwagę na jego parametry techniczne. Dzięki temu dobierzesz nie tylko mocną, ale i wygodną piankę tapicerską.
Przede wszystkim sprawdź, jaka jest gęstość. Parametr ten oznacza się literą T i liczbą w skali od 14 do 40. Drugi człon określa, ile kilogramów pianki mieści się w jej jednym metrze sześciennym. Oczywiście im większa jest ta liczba, tym z wytrzymalszą pianką masz do czynienia.
Tak więc gąbki T14-T21 charakteryzują się najmniejszą gęstością. Są bardzo lekkie i cienkie, co czyni je podatnymi na odkształcenia. Zdecydowanie nie nadają się na siedziska. Ale za to wykorzystasz je do wypełnienia zagłówków, oparć, podłokietników oraz boków mebli.
Pianka z symbolem T25 jest najbardziej uniwersalna. Nadaje się zarówno do wypełnienia wspomnianych wcześniej elementów foteli czy krzeseł, jak i siedziska.
Jeśli jednak zależy Ci na wygodzie, to lepiej zdecyduj się na piankę T30. Jest to wysokiej klasy materiał używany w branży meblarskiej. Oprócz siedzisk wypełniane nią są także materace łóżkowe. Dlatego do tapicerowania fotela, będzie to zdecydowanie najlepszy wybór.
Kolejna na liście jest pianka T35. Wykorzystuje się ją głównie w łóżkach i kanapach, gdzie konieczne jest zapewnienie komfortu w pozycji leżącej. Z kolei pianka T40 to profesjonalny materiał do wypełniania droższych materacy. Warto mieć to na uwadze po tym, jak zrobisz łóżko z palet własnymi rękoma.
Klej tapicerski
Podejmując się tapicerowania krzeseł i foteli, przyda Ci się też specjalistyczny klej. Spotkasz się z opinią, że najlepszym rozwiązaniem jest klej tapicerski w sprayu. Wygoda i łatwość użycia sprawiają, że świetnie sprawdzi się na początku Twojej przygody z odnawianiem mebli. Jak obsługiwać spray, wie chyba każdy z nas. Potrząśnij puszką i naciśnij główkę rozpyłową osadzoną na zaworze.
Łatwe dozowanie kleju w sprayu to nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Nie musisz wydawać pieniędzy na zakup dodatkowych sprzętów, takich jak pistolet do kleju, pędzle czy systemy do klejenia ciśnieniowego. Korzystając ze sprayu, sprawnie i równomiernie nałożysz spoiwo na wybraną powierzchnię. Co więcej, bez trudu uda Ci się nałożyć nawet bardzo cienkie warstwy, co z pewnością docenisz przy mocowaniu delikatnych materiałów.
Kolejną zaletą tego rozwiązania jest efektywność. Używając kleju tapicerskiego w sprayu, bardzo szybko pokryjesz nawet duże powierzchnie. Nakładanie za pomocą pędzla trwałoby o wiele dłużej.
Zszywacz tapicerski
Mając już wybrany materiał tapicerski, skoncentruj się na wybraniu niezbędnego narzędzia, jakim jest zszywacz tapicerski. To nic innego, jak większy zszywacz biurowy. Jest jednak o wiele mocniejszy i pozwala przebijać się przez grube materiały. Używając takiego sprzętu zamocujesz, zszywki szybko i bardzo wygodnie.
Obsługa zszywacza tapicerskiego jest bardzo prosta. Wystarczy, że przyłożysz go do materiału i naciśniesz uchwyt. Dzięki zastosowanemu mechanizmowi nie wymaga to od Ciebie użycia zbyt dużej siły. Uzupełnianie dozownika zszywek również jest bardzo intuicyjne. Kto choć raz wymieniał zszywki w zszywaczu biurowym, bez trudu poradzi sobie i w tym przypadku. Niektóre modele zszywaczy posiadają też funkcję do rozszywania, co jest przydatne podczas zdejmowania starego poszycia mebla. Jeśli Twój takiego nie posiada, to warto zaopatrzyć się w specjalny ściągacz lub rozszywacz.
Ewentualnie taker zastąp młotkiem i kompletem gwoździ tapicerskich. Poza tym warto też zaopatrzyć się w zestaw narzędzi ręcznych np. śrubokręty, klucze imbusowe czy kombinerki. Przydadzą Ci się przy demontażu mebla na części pierwsze.
No to do dzieła! Jak obić krzesło?
Tapicerowanie krzesła to zadanie stosunkowo łatwe. Sprawdź więc, na czym polega w na przykładzie najprostszego modelu.
Po wybraniu tkaniny i ewentualnym zaopatrzeniu się w piankę tapicerską możesz przystąpić do wymiany obicia. Twoim pierwszym zadaniem jest rozmontowanie mebla tak, aby wyodrębnić siedzisko oraz oparcie. Dzięki temu wygodniej odmierzysz niezbędne fragmenty tkaniny i pianki, a i samo obijanie pójdzie sprawniej.
W przypadku tkaniny lepiej odmierzyć kilka dodatkowych centymetrów. Marginesy takie pozwolą Ci podwinąć i przybić materiał. Jeśli zaś chodzi o piankę, to najwygodniej będzie Ci ją umieścić na siedzisku krzesła, oznaczyć odpowiedni fragment, a następnie go wyciąć.
Teraz zajmij się zdejmowaniem starej tkaniny. Usuń zszywki mocujące ją do mebla. Jeśli istnieje potrzeba wymiany gąbki, to ją także odczep i zastąp. Następnie przymocuj nowe obicie. Aby to zrobić, zawiń tkaninę pod spód obijanego elementu krzesła i przybij zszywkami lub gwoździami. Na koniec pozostaje nam już tylko zmontować rozebrane wcześniej krzesło.
Drobna rada: zanim zdejmiesz stare obicie z krzesła, dokładnie przyjrzyj się sposobowi, w jaki zostało ono zamocowane i gdzie znajdują się zszywki. Ułatwi Ci to pracę, a także zagwarantuje, że tkanina będzie odpowiednio naciągnięta.
Krzesło gotowe. Teraz, jak obić fotel?
Skoro wiesz już jak obić krzesło, sprawdź, jak w praktyce wygląda tapicerowanie fotela. Oprócz wspomnianych wielokrotnie materiałów i narzędzi potrzebujesz również igły i nici, nożyczek oraz maszyny do szycia.
Pierwszą czynnością jest dopasowanie nowego obicia i gąbki do wymiarów fotela. W tym celu przyłóż tkaninę do starej tapicerki i wybierz układ najbardziej Ci odpowiadający. Po tym przejdź do zdejmowania starego poszycia. Wyciągnij więc wszystkie zszywki lub gwoździki tapicerskie. Następnie jak najdelikatniej ściągnij tkaninę.
Teraz rozłóż ją na podłodze i użyj jako wzoru, który odrysujesz na nowym materiale. I tu mała uwaga – odrysowując wzór na tkaninie, rób to od jej wewnętrznej strony. Gdy jednak stare pokrycie będzie już tak zużyte, że rozpadnie się podczas ściągania, przyłóż tkaninę do poszczególnych części fotela. Biorąc pod uwagę ich kształt, uformuj odpowiednio materiał. Aby zachować właściwą formę, warto spiąć go szpilkami krawieckimi. Nie zapominaj też zostawić kilku centymetrów tkaniny na zakładki.
Tak przygotowany materiał wyprasuj i w miarę potrzeby zszyj na maszynie do szycia. Jeśli szwy nie będą leżeć gładko, to obróć stworzony przez siebie pokrowiec na prawą stronę i rozprasuj je. Teraz nałóż nową tkaninę na fotel, mocując ją przy użyciu zszywacza tapicerskiego. Dobrze naciągnij materiał, bo inaczej uzyskasz nieestetyczne fałdy. Nie zapomnij też o podwinięciu brzegów.
Kluczowe zasady dotyczące tapicerowania siedzisk
Tapicerowanie krzesła lub fotela nie jest pracą wybitnie trudną. Wymaga jednak przestrzegania kilku zasad, o których lepiej pamiętać przy renowacji mebli.
Pierwszą z nich jest dokładne odmierzenie materiałów do obicia siedziska. O ile w przypadku zbyt dużego fragmentu tkaniny nie ma problemu, to zbyt mały kawałek do niczego Ci się nie przyda. Zmarnujesz tak tylko cenny materiał. Dobrze więc wzorować się na wymiarach i kształtach starego obicia. Po zdjęciu go z siedziska zwyczajnie wykorzystaj go jak szablon.
Natomiast podczas nakładania nowego materiału zadbaj o to, aby był on dobrze naciągnięty. W tym celu mocowanie najlepiej jest zacząć od wczepienia jednej zszywki, stopniowego naciągania tkaniny i mocowania jej kolejnymi zszywkami.
A co, gdy tkanina się marszczy z powodu zbyt małej ilości pianki tapicerskiej w siedzisku? W przypadku niedużej różnicy wolną przestrzeń wypełnij przy użyciu waty tapicerskiej.
Tapicerowanie foteli samochodowych
Zupełnie inaczej niż w przypadku mebli domowych wygląda tapicerowanie fotela samochodowego. Zdaniem fachowców zajmujących się tego typu usługami, wymiana obicia jest jedną z najbardziej zauważalnych zmian wnętrza pojazdu. Jeśli więc fotele w Twoim aucie są trwale zabrudzone, wytarte i wyglądają na zużyte, czas pomyśleć o zmianie tapicerki. Dzięki temu nie tylko poprawisz wygląd wozu, ale też zwiększysz komfort jazdy.
W tym przypadku zadanie nie jest tak łatwe, jak przy tapicerowaniu krzesła lub fotela. Potrzebne będą do tego specjalne narzędzia, a mowa o ściągaczach do tapicerki samochodowej.
Choć są one dość proste w obsłudze, to osoby bez doświadczenia mogą nie poradzić sobie z ich użytkowaniem. Dlatego też jeśli chodzi o tapicerowanie foteli samochodowych, zdecydowanie zalecamy skorzystać z usług specjalistów. Ich sprawne ręce poradzą sobie z tym zadaniem szybko i bezinwazyjnie.
Tapicerowanie krzeseł typu muszelka
Krzesła typu muszelka to bardzo charakterystyczne meble, które produkowane były w Polsce w latach 1960-1970 r. Charakteryzują się one specyficznym kształtem. Jego cechy charakterystyczne to półokrągłe oparcie z otworem pośrodku tuż przy samym siedzisku. Krzesło muszelka charakteryzuje się też drewnianymi nogami, zwężanymi ku dołowi.
Jeśli chodzi więc o tapicerowanie tego mebla, to w zasadzie wystarczy trzymać się podstawowych zasad dotyczących wymiany obicia krzeseł. Zanim jednak zdemontujesz poszczególne części, zdejmij starą tkaninę. W tych meblach wszelkie mocowania są ukryte pod tapicerką.
Charakterystyczny kształt oparcia sprawia, że jego wycięcie w nowej tkaninie może okazać się wyzwaniem. Dlatego tym bardziej uważaj przy ściąganiu starego materiału! Wykorzystaj go, jako szablon, a bez trudu sobie poradzisz.
Tapicerowanie krzesła zakończone. Pora usiąść
Dysponując wiedzą jak tapicerować krzesła i fotele, sprawisz, że wysłużone już meble nabiorą nowego charakteru. Tego typu praca nie jest trudna. Wystarczy, że dobierzesz odpowiednie materiały oraz narzędzia i będziesz postępować wedle sprawdzonych wytycznych. Odnowione fotele i krzesła nie tylko zapewnią Ci wygodę, ale też będą ozdobą odświeżonego wnętrza.
Szukasz inspiracji nie tylko do domu, ale i do ogrodu? Mamy coś dla Ciebie! Przeczytaj nasze pozostałe wpisy, a dowiesz się z nich, jak m.in. zrobić zadaszenie tarasu!
Udostępnij