Stoły, krzesła, fotele czy szafy nadgryzione przez ząb czasu nie muszą być niepotrzebnymi rupieciami. Wystarczy, że zagospodarujesz nieco wolnego czasu, chwycisz za odpowiednie narzędzia i dowiesz się, jak odnowić meble, aby zyskały drugie życie. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i porady.
Stoły, krzesła, fotele czy szafy nadgryzione przez ząb czasu nie muszą być niepotrzebnymi rupieciami. Wystarczy, że zagospodarujesz nieco wolnego czasu, chwycisz za odpowiednie narzędzia i dowiesz się, jak odnowić meble, aby zyskały drugie życie. W naszym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje i porady.
- Nowe nie znaczy lepsze. Dlaczego warto odnawiać stare meble?
- Najtrudniejszy pierwszy krok. Od czego zacząć restaurowanie mebli?
- Szlifierka, pędzle i do dzieła! Sprzęt niezbędny do odnawiania mebli
- Czy materiał ma wpływ na sposób renowacji? Tak!
- Materiał to nie wszystko. Jak odnowić poszczególne typy mebli?
- Zanim nałożysz farbę, czyli jak przygotować meble do malowania?
- Kto pyta, nie błądzi. Najczęstsze pytania dotyczące odnawiania mebli
- Jak odrestaurować meble? Samodzielnie we własnym warsztacie!
Nowe nie znaczy lepsze. Dlaczego warto odnawiać stare meble?
Nie czujesz czasami wewnętrznej chęci zmiany w swoim domu? Prędzej czy później dopada ona każdego. Inny wystrój wiąże się zwykle z koniecznością zakupu nowego wyposażenia. Ale przecież nie zawsze możesz sobie pozwolić na tak duży jednorazowy wydatek.
Chcąc więc uniknąć zbędnych kosztów, a jednocześnie zmienić oblicze wewnątrz domu, warto zdecydować się na odnowienie starych mebli. Może to być szafa, która obecnie stoi w Twoim salonie, czy fotel kurzący się na strychu, a nawet rozpadający się stół kupiony za grosze na pobliskim bazarku. Niezależnie od Twojej decyzji, na pewno wydasz mniej niż na zupełnie nowe wyposażenie ze sklepu.
Oszczędność to jednak nie wszystko. Renowacja mebli daje też wiele satysfakcji i przyjemności, a efektami swojej pracy zawsze miło pochwalić się przed znajomymi. Kto wie, może dzięki temu pochłonie Cię nowe, bardzo kreatywne hobby? Czy jest to trudne? Wręcz przeciwnie! Wystarczy trzymać się najważniejszych zasad. Sprawdź więc, jak odnowić meble, aby móc korzystać z ich funkcjonalności jeszcze przez wiele lat.
Najtrudniejszy pierwszy krok. Od czego zacząć restaurowanie mebli?
Jak odnowić meble, a dokładniej mówiąc, od czego zacząć? Pierwsze, co Cię czeka to dokładne oględziny.
Oceń stan techniczny i określ zakres prac do wykonania. Może okazać się, że mebel będzie potrzebować wyłącznie przemalowania na nowy kolor. Warto więc sprawdzić, czy fotel, stół lub szafa są zarysowane, obtarte, czy też nie posiadają innych uszkodzeń.
Nie bez znaczenia jest również materiał wykonania. Inaczej będzie wyglądać renowacja litego drewna, a inaczej płyt MDF. Warto też, wziąć pod uwagę powłoki nałożone na meble. Mogą one być pokryte okleinami, farbami lub lakierami. Jest to ważne, ponieważ wpłynie to na wybór technik, narzędzi, a także materiałów.
Następnym krokiem jest przygotowanie miejsca, w którym swobodnie zajmiesz się pracą. Choć Twoja wygoda ma tu ogromne znaczenie, to przede wszystkim upewnij się, że pomieszczenie w łatwy sposób zabezpieczysz przed zachlapaniem lakierem lub farbą. Zadbaj też o odpowiedni przewiew. Podczas malowania i lakierowania wydzielające opary są szkodliwe dla Twojego zdrowia. Dobrym pomysłem jest też dokładne odkurzenie stanowiska pracy. Dzięki temu unikniesz przyklejania się brudu do malowanej powierzchni.
Ci, którzy wiedzą jak odnowić meble, zdają sobie sprawę, że podczas renowacji należy zadbać również o własne bezpieczeństwo. Dlatego niezbędne okaże się ubranie robocze, rękawiczki, a także maseczka i okulary ochronne. Wspomniane już opary farb, a także pył ze szlifowanego drewna nie mogą przecież dostać się do Twoich oczu i dróg oddechowych. Na podorędziu miej również detergenty i odkurzacz. Dzięki nim na bieżąco usuniesz wszelkie zabrudzenia.
Szlifierka, pędzle i do dzieła! Sprzęt niezbędny do odnawiania mebli
Wspominaliśmy już, że dobierając sprzęt niezbędny do odnawiania mebli, weź pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane.
W przypadku litego drewna zaopatrz się w szlifierkę, farby, lakiery i bejce oraz pędzle do ich nakładania. Delikatniejsze materiały, takie jak np. sklejka, płyta wiórowa, a także meble laminowane potraktuj nieco inaczej. Tutaj pomocne okażą się:
- papier ścierny,
- opalarka,
- szpachla,
- miękka szczotka do odpylania,
- żel do usuwania starych powłok malarskich,
- farby, lakiery, okleiny itp.
Przeprowadzając meble niewykluczone, że będzie trzeba trochę je zdemontować. Warto m.in. odkręcić uchwyty czy zawiasy, zdjąć drzwi, wyjąć szuflady itp. Z tego powodu postaraj się o śrubokręty lub wkrętarkę. Jeśli zaś chodzi o meble tapicerowane, to najlepszym rozwiązaniem będą wszelkiego typu ściągacze do obić i rozszywacze
Czy materiał ma wpływ na sposób renowacji? Tak!
Od materiału zależy nie tylko dobór odpowiednich narzędzi i akcesoriów, ale i sposób, jak odnowić meble. Sprawdź zatem, jak zająć się wyposażeniem z litego drewna, okleiny i sklejki.
Drewno
W przypadku mebli drewnianych, przygotowanie do renowacji jest zdecydowanie najprostsze. Zacznij od usunięcia starej farby lub lakieru. Po wielu latach użytkowania powłoka zewnętrzna z pewnością straciła swój dawny urok. Dlatego pozbycie się jej i zastąpienie nową jest jak najbardziej wskazane.
Stary lakier lub farbę zetrzesz papierem ściernym, ale licz się z tym, że zajmie to sporo czasu. Lepiej sięgnij po jedną ze szlifierek. Świetnie sprawdzi się modele oscylacyjne, mimośrodowe lub taśmowe.
Co niezwykle ważne, po usunięciu starej farby czy lakieru, jak najszybciej pozbądź się pyłu ze swojego warsztatu. Użyj w tym celu odkurzacza, szmatki lub zmiotki. Wiele szlifierek ma możliwość podłączenia odkurzacza, co minimalizuje ilość pyłu.
Czemu porządek przy odnawianiu mebli jest tak ważny? Wszechobecne cząsteczki lakieru i farby osadzają się później na świeżo pokrytej powierzchni szafy czy stołu. W efekcie tworzą się grudki, które sprawiają, że cała Twoja praca idzie na marne.
Po dokładnym pozbyciu się starej powłoki przystąp do dalszego etapu renowacji. Oczyszczony mebel pomaluj na wybrany przez siebie kolor, albo go polakieruj. Ogranicza Cię jedynie własna fantazja i poczucie estetyki. W sklepach dla majsterkowiczów bez problemu znajdziesz farby dedykowane do renowacji mebli.
Okleina
Jak odnowić meble z okleiną? Zacznij od jej zerwania i dokładnego oczyszczenia powierzchni. Następnie sprawdź, czy nie ma żadnego rodzaju rys, ubytków lub pęknięć. Jeśli coś rzuciło Ci się w oczy, to koniecznie uzupełnij braki. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie szpachla akrylowa do drewna. Szukając informacji na temat tego, jak odnowić meble, dowiesz się, że równie skuteczna jest też szpachla z włóknem szklanym. Jest ona trwalsza po utwardzeniu i charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć.
Po zamaskowaniu ubytków odczekaj na związanie masy. Następnie wszelkie nierówności wyrównaj papierem ściernym. Najlepiej wybrać modele o ziarnistości w przedziale 1500-2000. Tak jak poprzednio, powstały pył natychmiast odkurz lub zamieć. Teraz śmiało przystąp nakładania okleiny.
Bardzo ważną rzeczą jest dokładne jej odmierzenie. Nie chcesz chyba później łatać braków, prawda. Od wyciętego arkusza odklej papier zabezpieczający i delikatnie przyłóż folię do powierzchni mebla. Rób to od góry do dołu i od środka na zewnątrz. Układając okleinę, dociskaj ją raklem, czyli specjalnym narzędziem do usuwania pęcherzyków powietrza. Ewentualnie posłuż się kartą bankową. Po wszystkim odetnij nadmiar foli. Jeśli chcesz ją mocniej przytwierdzić do mebla, użyj opalarki lub suszarki do włosów. Uważaj tylko, żeby nie rozpuścić okleiny!
Sklejka
A co ze sklejką? Jak odnowić takie meble? Materiał ten stał się dość popularny i bardzo często nie maluje się go. Jedną z form renowacji jest więc zmiana koloru sklejki.
W tym przypadku zacznij od oczyszczenia powierzchni mebla. W razie potrzeby delikatnie oszlifuj powierzchnię. Pamiętaj o posprzątaniu pyłu!
Teraz przystąp do malowania. Możesz posłużyć się farbą kredową lub akrylową. Najlepiej zacznij od brzegów, krawędzi i miejsc trudnodostępnych. Gdy już je pomalujesz, przejdź do większych powierzchni. Jedna warstwa zwykle nie wystarczy, więc poczekaj, aż wyschnie i nałóż kolejną. W razie prześwitów pomaluj całość trzeci raz. Na koniec nałóż lakier, który ochroni Twój odnowiony mebel.
W ostatnich latach bardzo popularne stały się też meble z palet z odzysku. Ich odnawianie wygląda tak samo, jak w przypadku wyposażenia ze sklejki. Chcesz samodzielnie zrobić takie meble? Przeczytaj, jak zrobić łóżko z palet w naszym kolejnym wpisie.
Materiał to nie wszystko. Jak odnowić poszczególne typy mebli?
Wykonanie renowacji mebli różnego typów np. szaf, krzeseł czy stołów zależy przede wszystkim od materiału ich wykonania. Gdy go określisz, postępuj zgodnie z wcześniej omawianymi krokami. Większym wyzwaniem okaże się wyposażenie z tapicerką.
Stół, komody, szafy, krzesła drewniane
Jeśli chodzi o meble z drewna, to ogólne sposoby ich renowacji już znasz. W praktyce nie ma więc znaczenia, czy będzie to krzesło, stół, szafa, czy komoda. Kluczową sprawą jest tu pozbycie się starej warstwy ochronnej lub ozdobnej (farby, lakieru, okleiny) i nałożenie nowej. Pamiętaj jednak, że w przypadku mebli z drzwiczkami lub szufladami, czeka Cię dodatkowe zadanie.
Chodzi tu o konieczność wymiany starych lub zniszczonych uchwytów, zawiasów albo wsporników półek. Całkiem możliwe, że nie obejdzie się bez wywiercenia nowych otworów i zamaskowania już istniejących. W takim przypadku dobrze, jeśli masz pod ręką elektronarzędzia np. wiertarkę czy wkrętarkę oraz śrubokręt. Przyda Ci się też wiertło do drewna. Niepotrzebne otwory zaś łatwo zamaskujesz szpachlą.
Fotele, kanapy i krzesła z obiciem
Wymiana tapicerki to ważny temat, gdy chcesz dowiedzieć się, jak odnowić stare meble. Chcesz pozbyć się starych obić? Koniecznie zaopatrz się w tkaninę obiciową i zszywacz. Dobierając materiał, upewnij się, że wystarczy na cały fotel czy kanapę. Lepiej kupić ciut za dużo niż potem wkurzać się, że zabrakło.
Jednak tapicerowanie krzesła i nie tylko to nie jedyne wyzwanie. Przecież jest jeszcze wypełnienie. Najczęściej spotkasz się z meblami, które w swoim wnętrzu mają gąbki tapicerskie. Są łatwo dostępne, więc bez problemu znajdziesz odpowiednią dla siebie. Niewykluczone, że wcześniej będzie trzeba ją przyciąć i uformować. W tym przypadku miej w pogotowiu ostry nóż. Ten do tapet świetnie sobie poradzi z tym zadaniem.
W bardzo starych fotelach i kanapach spotkasz się z kolei ze sprężynami. Tutaj potrzebna jest niestety pomoc fachowca. Przy samodzielnej wymianie można łatwo uszkodzić konstrukcję mebla. Często dochodzi też do przebicia tapicerki przez sprężyny.
Zanim nałożysz farbę, czyli jak przygotować meble do malowania?
Wspomnieliśmy wcześniej o konieczności przygotowania mebli do malowania. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz, żeby odrestaurowane meble znowu mogły zachwycać. Brak precyzji na tym etapie może być opłakany w skutkach.
Farba nałożona na nieodpowiednio przygotowane powierzchnie zwykle odpryskuje. W niektórych miejscach pojawiają się też odbarwienia i przetarcia. Zapobiegniesz temu przez usunięcie wszelkiego rodzaju ubytków, a także dokładnie oczyszczenie i wyrównanie powierzchni mebla.
Wszyscy fachowcy wiedzący, jak odnowić meble potwierdzą, że przed malowaniem najlepiej rozłożyć mebel na części pierwsze. Oczywiście pod warunkiem, że jest to możliwe. Odkręć wszelkie uchwyty, wyjmij półki oraz drzwiczki, a także rozmontuj szafy czy regały. W przypadku krzeseł z tapicerką zdejmij też obicie. Wszystko to znacząco ułatwi Ci pracę.
Następnie zajmij się usuwaniem starej farby/lakieru. Do pozbycia się cieńszej warstwy użyj papieru ściernego. Pamiętaj, żeby wykonywać nim ruchy wzdłuż kierunków słojów drewna lub wzorów. W przypadku grubszej warstwy papier ścierny może okazać się niewystarczający. Wtedy sięgnij po szlifierkę. Używając tego elektronarzędzia, nie przesadzaj z prędkością obrotową. Nie chcesz chyba zeszlifować zbyt dużej warstwy z mebla.
Innym sposobem pozbycia się starych farb i lakierów jest użycie specjalnych środków chemicznych. Metoda ta jest bardzo szybka, ale jej skuteczność zależy od rodzaju preparatu. W sprzedaży znajdziesz środki słabiej i silniej działające. Te pierwsze kupisz w każdym sklepie budowlanym. Po drugie zaś musisz zgłosić się do specjalistycznych sprzedawców.
Po usunięciu starej powłoki zamaskuj wszelkiego rodzaju ubytki, w postaci pęknięć, wyżłobień, rys itp. Potrzebujesz masy szpachlowej do drewna, którą dokładnie wypełnisz niedoskonałości. Używaj w tym celu jak najmniejszej szpachelki! Po skończonej pracy pozostaw masę do utwardzenia.
W niektórych meblach, zwykle w tych starszych, zauważysz drobne dziurki po drewnojadach. W takiej sytuacji, zanim zaczniesz szpachlować, użyj preparatu owadobójczego do drewna. Jest on powszechnie dostępny w sklepach budowlanych.
Zaschniętą masę wygładź papierem ściernym. Na koniec pozostaje już tylko odtłuścić i oczyścić powierzchnię mebla z wszelkich zanieczyszczeń. Tu pomocna będzie wilgotna szmatka nasączona płynem do naczyń.
Kto pyta, nie błądzi. Najczęstsze pytania dotyczące odnawiania mebli
Zastanawiając się, jak odnowić stare meble, w Twojej głowie pewnie rodzi się wiele pytań. Odpowiedzi na nie są w gruncie rzeczy zarysem całego procesu renowacji. Zebraliśmy je więc w całość i postanowiliśmy zaprezentować w oddzielnym wątku.
Najczęściej wątpliwości dotyczą malowania mebli. Sprawa jest dość prosta. Otóż podczas renowacji najlepiej sięgnij po przeznaczone do tego celu farby lub lakiery. Z łatwością znajdziesz je w pobliskim markecie budowlanym. To, czym będziesz malować, zależy już od twoich preferencji. Do wyboru masz standardowe narzędzia, czyli pędzel lub wałek. Ważne by były one w odpowiednich rozmiarach.
Kolejne pytanie to, jak wymienić obicie fotela na nowe? W tym przypadku najlepiej skorzystać z narzędzi tapicerskich w postaci rozszywacza i zszywacza. Przy pomocy takiego sprzętu szybko i sprawnie odepniesz stare, zużyte obicie i przypniesz nowe. Pamiętaj jednak, by mieć przygotowaną tkaninę w odpowiednim rozmiarze.
Poniżej znajdziesz jeszcze kilka innych bardzo popularnych pytań, które przewijają się przez fora miłośników renowacji mebli.
Jak odnowić stół z politurą?
Nieco inaczej niż w przypadku dotychczas omawianych mebli wygląda renowacja stołu z politurą. Tutaj bowiem Twoja praca polegać będzie na ponownym naniesieniu tej warstwy. Jak pewnie się domyślasz, swoje zadanie zacznij od dokładnego zdarcia starej powłoki oraz oczyszczenia i wygładzenia powierzchni stołu.
Nanoszenie politury wygląda zupełnie inaczej niż malowanie czy lakierowanie. Do nakładania nowej warstwy użyj wełnianego tamponu owiniętego lnianą lub bawełnianą tkaniną. Ewentualnie możesz wykorzystać watę owiniętą jedwabiem. W tym przypadku sprawdzą się jedynie niesyntetyczne tkaniny.
Tak przygotowany tampon delikatnie skrop wazeliną lub olejem lnianym, a następnie nasącz roztworem politury. Stopień nasączenia zależy od tego jak grubą warstwę zamierzasz nanieść na powierzchnię mebla. Jest to o tyle ważne, że politura musi być nałożona przy pierwszym podejściu! W przeciwnym razie powstaną nieestetyczne warstwy. Zwiększa się też ryzyko pokruszenia materiału.
Dobrym sposobem jest nakładanie ruchem ręki przypominającym ósemki, owale lub koła. Robiąc to, nie zmieniaj tempa i nie rób sobie przerw. Ruchy muszą być precyzyjne. I tak do chwili, aż nałożysz całą warstwę. Gdy to zrobisz, poczekaj, aż powierzchnia dokładnie zaschnie. Teraz użyj czystego tamponu nasączonego alkoholem, żeby wypolerować blat stołu. W efekcie będzie błyszczący i gładki niczym szkło.
Jak odnowić meble na wysoki połysk?
Politura to jedna z dwóch substancji, z którymi osiągniesz wysoki połysk mebli. Drugi to bezbarwny lakier. Jest on bardzo twardy i niezwykle trwały. Jak odnowić meble na wysoki połysk? Zanim jednak przejdziesz do działania, określ, z jakim rodzajem powłoki przyjdzie Ci pracować.
Potrzebujesz jedynie wacika nasączonego spirytusem, którym przetrzesz mebel w dowolnym miejscu. Jeśli będzie on czysty, a na powierzchni nie pojawi się żaden ślad, to masz do czynienia z lakierem. W sytuacji, gdy wacik zmieni kolor na barwę mebla, zrobi się lepki, a do tego przetarte miejsce zmięknie i odbarwi się na biało, to znak, że jest to politura.
Zatem, jak odnowić stare meble na wysoki połysk? Po raz kolejny konieczne będzie usunięcie starej warstwy. Od jej rodzaju zależeć będzie sposób, w jaki to zrobisz.
W przypadku lakieru poliuretanowego najskuteczniejszą metodą będzie użycie środków chemicznych. Lakier akrylowy usuniesz papierem ściernym, a do lakieru chemoutwardzalnego niezbędne będą opalarka i cyklina. Omawianą wcześniej politurę zdejmiesz, korzystając ze specjalnych do tego celu środków chemicznych. Gdy już pozbędziesz się starej powłoki, możesz przejść do kolejnego etapu pracy.
Oszlifuj delikatną okleinę zrobioną z bardzo cienkich płatów drewna. Ze względu na jej strukturę, do tego celu stosuj wyłącznie papier ścierny o drobnej ziarnistości. Ubytki uzupełnij szpachlą. Teraz wystarczy polakierować mebel na nowo lub nałożyć warstwę politury.
Jak odnowić blat stołu z płyty wiórowej?
Nieomawianym dotychczas materiałem, z którego wykonuje się między innymi stoły, jest płyta wiórowa. Jak odnowić meble tego typu? Otóż zacznij od zmatowienia powierzchni, którą zamierzasz poddać renowacji. Przyda Ci się do tego papier ścierny. Powstały w tym czasie pył odkurz/zmieć. Następnie nałóż farbę podkładową, a po jej wyschnięciu delikatnie oszlifuj i nałóż farbę właściwą. W tym przypadku zalecamy nałożenie od 2 do 3 warstw.
Jak odnowić meble w kuchni?
Meble kuchenne to element wystroju domu lub mieszkania, który dość często wymaga renowacji. Wymiana ich na nowy zestaw wiąże się z dużymi kosztami, zwłaszcza jeśli były robione pod wymiar. Sposób na to, jak odnowić meble w kuchni zależy oczywiście od rodzaju materiału, z którego zostały zrobione. Praktyczne porady omawialiśmy wcześniej.
W przypadku mebli kuchennych kluczowa jest pewna kwestia. Są one bardzo narażone na działanie tłuszczu. Konieczne jest więc skrupulatne odtłuszczenie ich powierzchni. W przeciwnym razie nowo nałożona warstwa lakieru czy farby nie będzie miała odpowiedniej przyczepności.
Jak prać meble?
Tyle mówiliśmy o wymianie i odnawianiu poszczególnych elementów. Pozostaje więc kwestia prania mebli tapicerowanych, a dokładniej mówiąc ich obicia. Nie wrzucisz ich przecież do pralki, więc jak usunąć stare plamy?
Do tego celu wystarczy delikatna ściereczka lub gąbka namoczona w wodzie z płynem do naczyń. Podczas czyszczenia pamiętaj jednak, aby wykonywać jak najwięcej ruchów przy jak najmniejszym użyciu siły.
Jeśli chcesz osiągnąć jeszcze lepsze efekty, rozważ zakup specjalnego odkurzacza do prania. Często używa się go do dywanów, ale świetnie poradzi sobie też z meblami. Ewentualnie zaopatrz się w specjalny środek chemiczny do czyszczenia tapicerki.
Jak odrestaurować meble? Samodzielnie we własnym warsztacie!
Renowacja starych, przyniszczonych mebli to znakomity sposób na zmianę wystroju w domu lub mieszkaniu przy dość niskich kosztach. Sposób na to, jak odnowić meble zależy zarówno od rodzaju materiału, z którego są zrobione, jak i od Twoich preferencji.
Kierując się tą dewizą, zanim jeszcze przystąpisz do pracy, zacznij od skompletowania niezbędnego sprzętu i materiałów. Nie zapomnij też o dokładnym oczyszczeniu powierzchni oraz o zaszpachlowaniu ubytków. Dzięki temu Twoje meble będą wyglądać jak nowe.
Kiedy już skończysz odświeżać wnętrze, przejdź na podwórko. Zobacz, co przyda Ci się w Twoim ogrodzie, żeby był zadbany i funkcjonalny. Szukasz inspiracji? Dowiedz się, jak zrobić huśtawkę ogrodową i zafunduj dzieciom idealne miejsce do zabaw.
Udostępnij