Postarzanie drewna pozwoli Ci uzyskać efekt vintage, który w ostatnich latach staje się tak popularny. Na rynku znajdziesz rozmaite drewniane elementy, meble czy nawet deski podłogowe wyglądające na starsze niż są w rzeczywistości. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby przeprowadzić taki zabieg samodzielnie! Jak postarzyć drewno? Przeczytaj i się dowiedz!
Postarzanie drewna pozwoli Ci uzyskać efekt vintage, który w ostatnich latach staje się tak popularny. Na rynku znajdziesz rozmaite drewniane elementy, meble czy nawet deski podłogowe wyglądające na starsze niż są w rzeczywistości. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby przeprowadzić taki zabieg samodzielnie! Jak postarzyć drewno? Przeczytaj i się dowiedz!
- Starość ma swoje uroki, czyli dlaczego warto postarzać drewno?
- Czym pracować? Narzędzia niezbędne do postarzania drewna
- Poczuj chemię do drewna. Preparaty na postarzanie drewna
- Jak dodać meblom kilka lat? Sposoby na postarzanie drewna
- Wykorzystaj to, co masz pod ręką! Jak postarzać drewno domowymi sposobami?
- Postarzanie drewna to nic trudnego. Spróbuj!
Starość ma swoje uroki, czyli dlaczego warto postarzać drewno?
Zakup antycznych mebli czy drewnianych dekoracji z poprzednich epok wiąże się z dużym wydatkiem. Jeśli więc lubujesz się w stylu retro i najzwyczajniej w świecie nie stać Cię na zakup wyposażenia w horrendalnych cenach, zajmij się postarzaniem drewna. Zabieg ten nie należy do trudnych, a efekt, jaki przynosi, jest naprawdę przyjemny dla oczu.
Najlepsze jest to, że nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu! Wystarczą proste narzędzia stolarskie i warsztatowe lub odpowiednie środki chemiczne. Wiedząc jak postarzyć drewno, samodzielnie stworzysz unikalne meble lub ozdoby do swojego domu, salonu, ogrodu czy na taras. Do tego, przedmioty te będą w pełni zdatne do użytku. Postarzanie drewna to efekt wyłącznie wizualny i nie zmniejsza jego trwałości.
A co ze starymi meblami? Je też można postarzyć? Jeśli taki jest Twój zamysł, to śmiało! Jednak pamiętaj, że mogą one być uszkodzone. Lepiej dowiedz się, jak odnowić meble i tchnij w nie nowe życie.
Czym pracować? Narzędzia niezbędne do postarzania drewna
Chcąc zagłębić się w tajniki sztuki postarzania drewna, najpierw poznaj narzędzia, które będą Ci potrzebne podczas pracy. Oczywiście wystarczy część z nich. Wiele zależy od wybranej metody postarzania.
Na pierwszy ogień weź elektronarzędzia. Mimo że są droższe od narzędzi ręcznych, to dzięki nim postarzysz drewno i nie tylko w mgnieniu oka. Chodzi tu głównie o szlifierkę do drewna, którą łatwo zaokrąglisz ostre kanty desek, uwydatnisz pęknięci czy zetrzesz powierzchnię drewna.
Przydatne okażą się również proste narzędzia do obróbki drewna, takie jak rysiki, dłuta, młotek czy heble. Przy ich pomocy zrobisz w drewnie żłobienia, rysy, wgłębienia, a także zestrugasz dowolną warstwę.
Zaopatrz się też w papier ścierny. Wygładzisz nim wszelkie chropowate powierzchnie, a w razie potrzeby pozbędziesz się wystających drzazg. Papieru ściernego użyjesz także do zaokrąglania ostrych kantów desek.
Na podorędziu warto mieć również szczotkę drucianą do drewna. Przy jej pomocy łatwo pozbędziesz się ze słojów miękkiej tkanki. Dzięki temu staną się one o wiele bardziej uwydatnione. Szczotką taką uzyskasz również rysy, sugerujące przyniszczenie i zużycie powierzchni drewna. Nie zapomnij też o pędzlach, którymi nałożysz farby i lakiery.
Poczuj chemię do drewna. Preparaty na postarzanie drewna
O narzędziach do postarzania drewna już co nieco wiesz. Teraz przyszła pora na zapoznanie się z chemicznymi preparatami, z którymi uzyskasz pożądany efekt. Ich wybór zależy od wybranej przez Ciebie metody postarzania drewna. Warto wspomnieć, że możesz użyć kilku środków jednocześnie. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie łączyć ze sobą efekty zaprezentowanych tu metod.
Do dyspozycji masz:
- bejce – stosowane w przypadku patynowania,
- kolorowe farby i woski – jakże efektywne jeśli chodzi o przecieranie i bielenie,
- bezbarwne lakiery – stanowiące warstwę ochronną postarzonej powierzchni,
- ług – do ługowania drewna.
Jak dodać meblom kilka lat? Sposoby na postarzanie drewna
Zanim rozpoczniesz postarzanie drewna, pamiętajmy o kilku ważnych sprawach. Po pierwsze, drewno musi być dokładnie oczyszczone z wszelkich warstw starej farby lub lakieru. Łatwo zetrzesz je, używając szlifierki, ale najpierw dowiedz się, jak prawidłowo szlifować drewno.
Po drugie powierzchnia musi być czysta. Dlatego usuń cały pył i wszystkie drobinki powstałe podczas szlifowania. Zadbaj też o pozbycie się wszelkich tłustych plam. Brud negatywnie wpłynie na efekt końcowy Twojej pracy.
Obróbka wstępna już za Tobą. Przyszedł czas na wybór metody postarzania drewna. Sprawdź więc, jakie metody masz do dyspozycji.
Postarzanie drewna poprzez szczotkowanie
Postarzanie drewna tym sposobem jest bardzo proste, bo wystarczy użyć zwykłej szczotki drucianej. Jest to bardzo popularne narzędzie w większości przydomowych warsztatów lub składzików.
Drucianym włosiem szczotki przejedź po powierzchni drewnianego elementu, tworząc na niej drobne zadrapania. W ten sposób uzyskasz efekt starej, wyeksploatowanej deski. Po skończeniu pozostaje już tylko pokryć tak wystylizowane drewno lakierem bezbarwnym. Dzięki temu efekt końcowy zostanie utrwalony.
Postarzanie drewna poprzez wykonywanie rys
Narzędzia takie jak dłuta i młotek, a także rysiki, również sprawdzą się, jeśli chodzi o postarzanie desek. Przy ich pomocy wystylizujesz drewno w dowolny sposób, wzbogacając je rowkami, rysami czy żłobieniami. Ciekawym pomysłem są np. niewielkie otworki przypominające dziury po kornikach.
Jak postarzyć drewno poprzez szarzenie
Trzeci sposób na postarzanie drewna wymaga użycia octu jabłkowego i wełny stalowej. Ocet kupisz w prawie każdym markecie, a wełnę stalową w sklepie budowlanym. Gdy już się zaopatrzysz w obie rzeczy, możesz rozpocząć pracę.
Wlej ocet do słoika i włóż do niego wełnę. Całość szczelnie zamknij i odstaw na okres od kilku godzin do kilku dni. Im dłuższej postoi, tym ciemniejszą substancję otrzymasz. Warto więc systematycznie doglądać zawartości słoika i gdy pojawi się już kolor, który Cię interesuje, przejdź do dalszego etapu pracy.
Za pomocą wełny stalowej lub pędzla rozprowadź zabarwiony ocet po powierzchni drewna. W efekcie nabierze on ciemniejszej barwy, co pozwoli na uwydatnienie słoi. Podczas stosowania tej metody załóż rękawice ochronne. Uchronią Cię przed silnym zabrudzeniem dłoni.
Jak postarzać meble na biało
Kolejna, prosta metoda postarzania drewna to bielenie. W jej przypadku wystarczy Ci pędzel i rozcieńczona biała farba akrylowa. Delikatnie pomalujesz nią postarzaną powierzchnię. Pamiętaj! Farbę nakładaj wzdłuż zwojów, a w niektórych miejscach rozcieraj ją nieco intensywniej. Dzięki temu fragmenty takie będą mniej wybielone, więc naturalny kolor drewna będzie lepiej widoczny.
Innym sposobem na to, jak postarzać drewno na biało, jest pokrycie powierzchni białym woskiem. Do tego celu używaj delikatnej szmatki, którą rozprowadzisz wosk po desce.
Postarzanie drewna poprzez patynowanie
Omawiając sposoby na postarzanie drewna, nie można pominąć patynowania. Polega ona na nałożeniu bejc oraz wosków o wybranych kolorach. Najczęściej stosowaną koncepcją jest przyciemnienie drewna bejcą.
Wcześniej dokładnie wytrzyj powierzchnię mebla, z którym pracujesz. Teraz możesz nałożyć bejcę. Gdy wyschnie, nanieś podkład, a następnie wosk o jasnym kolorze.
Podobnie, jak przy bieleniu, wosk należy nakładać wzdłuż słojów, tworząc grubsze lub cieńsze warstwy. Pozwoli to uzyskać efekt przebarwień i przetarć. Na koniec pozostaje już tylko zabezpieczyć całość bezbarwnym lakierem i pozwolić jej wyschnąć.
Postarzanie drewna poprzez przecieranie
Metodą, którą również warto znać ze względu na jej łatwość, jest postarzanie drewna poprzez przecieranie. Chcąc ją zastosować, potrzebujesz farb w dwóch kolorach.
Jedną z nich użyj jako podkładu i pomaluj powierzchnię drewna. Po wyschnięciu nanieś drugą warstwę, z tym że już w innym kolorze. Następnie za pomocą szczotki do postarzania drewna przetrzyj deskę w wybranych miejscach. Uzyskasz dzięki temu bardzo realistyczny efekt zniszczonej farby.
Postarzanie drewna poprzez ługowanie
Ostatnim z omawianych sposobów na postarzanie drewna jest ługowanie. Aby ją przeprowadzić, zaopatrz się w specjalny preparat zwany ługiem. Zabieg polega na wcieraniu wspomnianego środka w powierzchnię drewna. Znakomicie posłuży Ci do tego zwykły pędzel.
W efekcie drewno wyglądać będzie jak rozmyte, a słoje będą wyraźnie odznaczone. Ługowana powierzchnia nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych warstw ochronnych takich jak np. lakiery.
Wykorzystaj to, co masz pod ręką! Jak postarzać drewno domowymi sposobami?
Jeśli wskazane wcześniej sposoby na to, jak postarzyć drewno okażą się niewystarczające, to sięgnij po dodatkowe pomysły. Wiele z nich wykorzystuje produkty dostępne w każdym domu.
Pierwszy sposób jest dziecinnie wręcz prosty i polega na wykorzystaniu zaparzonej kawy lub herbaty. Przygotuj więc silny wywar, a gdy ostygnie, za pomocą szmatki, wcieraj go w drewnianą powierzchnię. W efekcie zacznie się odbarwiać. Kontynuuj do momentu, aż uzyskasz pożądany odcień.
Drugim sposobem jest użycie techniki decoupage. Polega ona na oklejaniu drewna dekoracyjnymi serwetkami i pokrywaniu całości bezbarwnym lakierem. Dzięki temu upiększysz swój mebel np. kwiatowymi motywami. Przyznasz, że jest to całkiem sprytny sposób na to, jak postarzyć meble.
Postarzanie drewna to nic trudnego. Spróbuj!
Postarzanie drewna to zajęcie, które z pewnością pozwoli Ci w prosty sposób uatrakcyjnić wygląd mebli, a także innych elementów wystroju wnętrz. Nie musisz przy tym posiadać skomplikowanego sprzętu, ani też żadnych zaawansowanych narzędzi. Wystarczą dłuta, szczotka druciana, papier ścierny, farby i lakiery. Z takim wyposażeniem przerobisz drewniane meble na antyki, a jedynym ograniczeniem będzie tylko Twoja wyobraźnia.
Czujesz napływ chęci do majsterkowania? Nie zmarnuj jej! Dowiedz się, jak wygląda budowa łóżka domowej roboty, chwyć za narzędzia i do dzieła! Z chęcią Ci pomożemy w realizacji Twoich pasji.
Udostępnij