Jak i kiedy przycinać czereśnie – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Planujesz posadzenie w swoim ogrodzie lub sadzie czereśni? Świetnie! Na pewno przyda Ci się wiedza, jak i kiedy przcycinać drzewka owocowe. W dzisiejszym artykule odkrywamy tajniki pielęgnacji tego drzewa. Dowiesz się, jak dbać o czereśnie, aby rosły zdrowo i obficie owocowały. Przedstawiamy również prosty schemat cięcia czereśni.

Udostępnij

Planujesz posadzenie w swoim ogrodzie lub sadzie czereśni? Świetnie! Na pewno przyda Ci się wiedza, jak i kiedy przcycinać drzewka owocowe. W dzisiejszym artykule odkrywamy tajniki pielęgnacji tego drzewa. Dowiesz się, jak dbać o czereśnie, aby rosły zdrowo i obficie owocowały. Przedstawiamy również prosty schemat cięcia czereśni.

Cel przycinania czereśni

Przycinanie czereśni nie jest pracą skomplikowaną. Wymaga jednak pewnej wiedzy i nieco wprawy. Celem zabiegu jest uformowanie kształtu korony drzewa. Cięcie ma także wielkie znaczenie, jeśli chodzi o owocowanie. Dzięki pozbyciu się niektórych gałęzi zapewnisz wszystkim zakamarkom korony dostęp do światła słonecznego. W efekcie pozostawione gałęzie zaczną się rozrastać, staną się silne i zapewnią obfite plony. Całe drzewo natomiast będzie zdrowe.

Obcinanie starych, przerośniętych gałęzi jest też ważne ze względów estetycznych. Młode gałęzie bez dostępu do światła nie będą się bowiem rozwijać prawidłowo. Wygląd korony stanie się wtedy nieatrakcyjny wizualnie.

Kiedy przycinać czereśnie?

Jeśli wiesz, jak przycinać tuje, to z pewnością masz świadomość, że najlepiej robić to w dni suche i słoneczne. Podobnie jest w przypadku przycinania czereśni. Wilgoć spowodowana deszczową pogodą może ułatwić zainfekowanie drzewa chorobami grzybicznymi. Musisz też pamiętać, że w przypadku czereśni kluczowe są cięcia po posadzeniu, a także cięcia po owocowaniu.

Cięcie po owocowaniu

Cięcie czereśni po owocowaniu jest uznane za najbardziej podstawowy zabieg, jeśli chodzi o pielęgnację tego drzewa. U większości odmian ostatnie owoce zbierzesz w okolicach przełomu lipca i sierpnia. Cięcia przeprowadź w kolejnych tygodniach. Późne lato jest też przy okazji najbezpieczniejsze dla czereśni. Miejsca obciętych gałęzi szybko się wtedy zasklepiają i dzięki temu istnieje mniejsze ryzyko infekcji. Chorobą, na którą narażone są drzewa czereśni jest m.in. rak bakteryjny.

Aby zyskać jeszcze większą pewność zapobiegnięciu choroby, warto zabezpieczyć miejsca cięcia maścią ogrodniczą. Świetnie sprawdza się do tego również biała emulsja wzbogacona środkiem na bazie miedzianu. A jak ciąć czereśnie po owocowaniu? Usuń grubsze gałęzie, używając sekatora tak, żeby pozostawić czop o długości 20 cm. Wyszukaj też gałęzie, które są uschnięte, zniszczone i nie owocowały. Usunięcie ich pozwoli drzewu przetrwać zimę w bardzo dobrej kondycji.

Cięcie czereśni po posadzeniu

Niezwykle ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest przycinanie czereśni po posadzeniu. Zadecyduje o tym, jaki kształt będzie miała korona drzewa w przyszłości. Jednym ze sposobów jest formowanie korony wrzecionowej. Charakteryzuje się ona wyraźnie uwydatnionym, silnym przewodnikiem pnia, a także wyrastającymi z niego gałązkami. Przycięcie drzewka w ten sposób wymaga jednak sporo pracy. Czereśnie mają bowiem to do siebie, że rodzą dużo pędów bocznych, które bardzo intensywnie rosną ku górze. Konkurują one z przewodnikiem, dlatego trzeba je na bieżąco likwidować. Efektem takiego przycięcia będzie smukła korona drzewa, która zajmuje mało przestrzeni.

Innym sposobem na to, jak przycinać czereśnie po posadzeniu jest uformowanie tzw. hiszpańskiego krzaka. Polega on na tym, że słabo rozgałęzione drzewka są podcinane na wysokości od 80 do 100 cm. Natomiast drzewka, które są rozgałęzione trzeba pozbawić nadmiaru pędów. Ucinane są te, które rosną poniżej pół metra nad ziemią. Pędy rosnące wyżej skraca się o 1/3 długości. Ponadto przycinany jest też przewodnik. Jego wysokość skraca się o połowę. W efekcie drzewko zyska kilka silnych pędów.

Cięcie starej czereśni

Jeśli w ogrodzie rośnie stare drzewo czereśni, to również należy zadbać o jego pielęgnację. W takim przypadku należy ucinać gałęzie, które rosną zbyt blisko ziemi. Ważne jest również, aby prześwietlić koronę. Polega to na usuwaniu gałązek, które krzyżują się ze sobą lub rosną w kierunku wnętrza. Skrócić musisz ponadto czubek. W efekcie drzewo nie będzie rosło zbyt wysokie. Ma to duże znaczenie, gdyż stare czereśnie mogą osiągnąć nawet ponad 10 m.

Z takich drzew nie tylko niewygodnie jest zbierać plony, ale też pojawiają się znaczne utrudnienia podczas pielęgnacji. Mając do czynienia z tak wysokim drzewem, bez obaw można skrócić je nawet o 2-4 m. Stare czereśnie mogą mieć też sporych rozmiarów konary boczne. Jeśli mają zostać ucięte, to najlepiej skrócić je do długości 30-50 mm. Dzięki temu wytworzy się tzw. siodełko, z którego wyrastać będą młode owocujące pędy.

Schemat cięcia czereśni

Przestrzegając wytycznych, dotyczących tego, jak przycinać czereśnie łatwo będzie Ci uzyskać pożądany efekt. Jeśli pielęgnacji zamierzasz poddać niedawno posadzone drzewko, to zwróć uwagę na jego wysokość. W przypadku, gdy będzie ona większa niż 80-100 cm skróć ją do tego właśnie wymiaru. Boczne pędy poobcinaj na długość od 50 do 60 cm. Pozbądź się też tych, które wyrastają na wysokości poniżej 50 cm.

Wyrastające nowe pędy przez 2-3 lata przycinaj na około 1/3 ich długości. Przez następne 2-3 lata zamiast pędów przycinaj przewodnik. Dzięki temu Twoje drzewo zyska kilka bardzo silnych konarów. Skracaj je przez następne 3 do 4 lat, co sprawi, że wyrastać będą nowe pędy, na których po kolejnych 2-3 latach pojawią się owoce.

Równie istotne jest to, jak przycinać czereśnie na zimę. Zacznij od usunięcia wszystkich suchych gałęzi. Poucinaj także te, które są chore lub z jakichś względów nie pojawiły się na nich owoce. Zwróć też uwagę na krzyżujące się pędy. Niektóre wytnij, jednak jeśli są młode i zdrowe, to warto je trwale odgiąć, aby rosły prosto. Wystarczy, że obciążysz je np. drewnianymi bloczkami lub naciągniesz sznurkiem.

Po przygotowaniu drzewka na zimę, możesz pomyśleć, jak zrobić skalniak w ogrodzie. Wielu ogrodników praktykuje ułożenie kamieni jesienią oraz obsadzenie ich roślinami wiosną. Dzięki temu konstrukcja przez zimę dobrze się ułoży i będzie bardziej stabilna.

Czym ciąć czereśnie, czyli niezbędne narzędzia

Przycinanie czereśni nie jest zajęciem trudnym i bardzo wymagającym fizycznie. Nie są potrzebne do niego też żadne skomplikowane narzędzia ogrodnicze, ani też zaawansowane urządzenia do ogrodu. Do pracy wystarczy Ci sekator nożycowy. Dobrze, gdy będzie dysponował długimi uchwytami. Dzięki większej dźwigni łatwiej wtedy obcinać grubsze gałęzie. Miej też przygotowany środek antygrzybiczny, który należy nałożyć na miejsca cięć.

Jak przycinać czereśnie – podsumowanie

Wiedząc jak przycinać czereśnie, możesz sprawić, że Twoje drzewo nie tylko wyglądać będzie schludnie i okazale, ale też obficie zaowocuje. Pamiętaj jednak, że prace związane z pielęgnacją czereśni muszą być przeprowadzone w dni suche i słoneczne. Ostanie podcinanie powinno nastąpić w okolicach sierpnia, czyli zaraz po owocowaniu. Dzięki temu drzewo bezpiecznie przetrwa zimę i w następnym sezonie będzie zdrowe.

Jeżeli zainteresowała Cię tematyka dzisiejszego artykułu, sprawdź, jak przesadzać kwiaty, aby dobrze rosły i pięknie kwitły.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak przechowywać pellet? Sprawdzone sposoby magazynowania

Pellet to popularne paliwo opałowe, które wymaga odpowiednich warunków składowania, aby zachować swoje właściwości grzewcze i…

Czytaj więcej

Z czego robi się pellet? Rodzaje i klasy pelletu

Czy wiedziałeś, że pellet można wytwarzać z materiałów, które na co dzień traktuje się jako odpady?…

Czytaj więcej

Czym karmić kury, by się dobrze niosły?

Karmienie kur to kluczowy element dbania o ich zdrowie i dobrostan, a także o jakość jaj.…

Czytaj więcej

Ogrodzenie dla kur – które wybrać?

Hodowla kur w przydomowym ogródku staje się coraz bardziej popularna, jednak aby zapewnić im bezpieczeństwo i…

Czytaj więcej