Zapowietrzone kaloryfery to nie lada utrapienie, zwłaszcza gdy na horyzoncie widzisz już pierwsze chłodne dni i noce. Wiedząc, jak odpowietrzyć grzejnik szybko pozbędziesz się tego problemu. Oczywiście, zadanie jest o wiele prostsze jeśli masz specjalny odpowietrznik. Jednak nie zawsze tak jest. Ale spokojnie, dzięki nam poradzisz sobie i bez niego.
Zapowietrzone kaloryfery to nie lada utrapienie, zwłaszcza gdy na horyzoncie widzisz już pierwsze chłodne dni i noce. Wiedząc, jak odpowietrzyć grzejnik szybko pozbędziesz się tego problemu. Oczywiście, zadanie jest o wiele prostsze jeśli masz specjalny odpowietrznik. Jednak nie zawsze tak jest. Ale spokojnie, dzięki nam poradzisz sobie i bez niego.
Skąd mam wiedzieć, czy to wina kaloryfera? Objawy zapowietrzonego grzejnika
Zanim przystąpisz do działania, sprawdź, czy na pewno masz zapowietrzone kaloryfery.
Najbardziej oczywistym objawem jest ich niska temperatura. Może jednak ona wynikać z uszkodzenia lub niewłączenia domowego pieca czy centralnego ogrzewania. Upewnij się więc, że wszystko z nimi w porządku. Jeśli tak jest, a grzejnik jest zimny w dotyku, to śmiało możesz założyć, że jest zapowietrzony.
Drugim sygnałem, na który należy zwrócić uwagę, są dziwne dźwięki wydobywające się z kaloryfera. W przypadku zapowietrzenia usłyszysz przelewającą się wodę oraz bulgotanie.
Ostatni z objawów to nierównomierne nagrzewanie. Najczęściej grzejnik jest ciepły przy zaworze termostatu, ale zimny w pozostałych częściach.
Dlaczego grzejnik nie grzeje? Przyczyny zapowietrzonego kaloryfera
Wiesz już, jak rozpoznać, że grzejnik jest zapowietrzony. Ale co jest tego przyczyną? Podobnie, jak przy udrażnianiu rur, winowajcą jest zator. Mowa o powietrzu uwięzionym wewnątrz grzejnika. Blokuje ono wodę, która powinna wypełnić kaloryfer i zapewnić Ci przyjemne ciepło. Jak dochodzi do takiej sytuacji?
Najczęściej do zapowietrzenia grzejników w bloku czy domku jednorodzinnym dochodzi przez pęcherzyki powietrza zawarte w wodzie, którą napuszcza się do środka. Niestety nie ma na to rady, dlatego wiedza, jak odpowietrzyć grzejnik samodzielnie jest bardzo praktyczna.
Zdarza się też, że po długim okresie bezczynności w kaloryferze znajduje się tylko powietrze. Napływająca do wewnątrz woda nie jest więc w stanie przedostać się równomiernie. Spotkasz się z tym, nawet gdy masz najlepszej jakości systemy automatycznego odpowietrzania.
Trzecim powodem zapowietrzenia grzejników jest nieszczelność instalacji centralnego ogrzewania. W tym przypadku powietrze przedostaje się z zewnątrz. Tutaj niezbędna będzie interwencja hydraulika.
Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny?
Skoro znasz już objawy i przyczyny zapowietrzenia grzejników, czas przejść do części praktycznej. Zacznijmy od wciąż popularnych grzejników żeliwnych. Zatem, jak odpowietrzyć stary kaloryfer tego typu?
Do tego celu potrzebujesz miski, ścierki, a także 2 płaskich kluczy. Zanim jednak zabierzesz się za cokolwiek, musisz odciąć dopływ wody do kaloryfera. Wystarczy, że przekręcisz zawór termostatu na pozycję 0.
Następnie ustaw miskę pod śrubą znajdującą się pomiędzy zaworem termostatu a wlotem wody do grzejnika. Teraz delikatnie jednym z kluczy odkręć śrubę bliżej kaloryfera, a drugim przytrzymaj śrubę znajdującą się za zaworem termostatu. Uważaj, żeby ich nie odkręcić zbyt mocno! Możesz wówczas rozlać dopływającą wodę. Miej więc w pogotowiu ścierkę do szybkiego wytarcia.
Po odkręceniu śruby usłyszysz syczenie. Będzie to znak, że z grzejnika uchodzi powietrze. Gdy zobaczysz kapiącą wodę, dokręć śrubę. I tak oto wiesz już, jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny.
Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?
Nowszym wariantem są grzejniki aluminiowe. Bardzo często są one wyposażone w odpowietrzniki, ale nie jest to regułą. Jeśli Twój kaloryfer nie posiada takiego elementu, postępuj dokładnie tak samo, jak podczas odpowietrzania grzejnika żeliwnego. A co, gdy masz model z odpowietrznikiem?
Pierwszym krokiem jest oczywiście zamknięcie dopływu wody do kaloryfera. Jak się pewnie domyślasz, wystarczy, że ustawisz zawór termostatu na pozycję 0. Następnie obróć odpowietrznik tak, aby otwór wypływowy skierowany był ku dołowi. Ustaw pod nim miskę, do której ścieknie woda.
Teraz delikatnie odkręć zawór otoczony białym kołnierzykiem. Gdy to zrobisz, usłyszysz syczenie, a po chwili zacznie wypływać woda. Możesz już zakręcić śrubę odpowietrznika.
Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego należy przeprowadzać bardzo delikatnie. Zawór można bowiem niezwykle łatwo uszkodzić. Dlatego po odpowietrzeniu sprawdź jego stan. Wystarczy, że przetrzesz go suchą szmatką. Jeśli po chwili wciąż będzie suchy, to znak, że wszystko poszło, jak należy. W przypadku przecieku konieczna będzie wymiana całego zaworu.
Jak odpowietrzyć kaloryfer łazienkowy?
Kolejnym rodzajem kaloryferów, które często się zapowietrzają, są drabinkowe grzejniki łazienkowe. Instaluje się je na etapie białego montażu łazienki. Posiadają zwykle ręczne zawory odpowietrzające, dlatego nie potrzebujesz specjalistycznych narzędzi. Zaopatrz się jedynie w miskę, do której spływać będzie woda.
Tak więc przed przystąpieniem do odpowietrzania zamknij dopływ wody, używając pokrętła termostatu. Następnie odkręć zawór odpowietrzający i po usłyszeniu syczącego powietrza poczekaj, aż zacznie wypływać woda.
W przypadku grzejników łazienkowych zawór odpowietrznika znajduje się na górze, więc miskę, do której spływać będzie woda, musisz trzymać w dłoni. Ewentualnie wspomóż się ścierką do wycierania podłóg.
Pamiętaj, że niektóre modele grzejników łazienkowych mają zawory odpowietrzające, wyposażone w śrubę. Odkręcisz ją za pomocą śrubokręta. Tak czy owak, gdy z zaworu popłynie woda, zakręć go.
Tym samym odpowietrzanie kaloryfera w łazience masz już za sobą. Teraz wystarczy, że odkręcisz termostat i możesz cieszyć się ciepłem w pomieszczeniu.
Odpowietrzanie grzejnika zakończone!
Odpowietrzanie grzejnika to czynność dość prosta. Wymaga jednak pewnej ostrożności i rozwagi. Zbyt mocno odkręcony zawór czy śruba doprowadzi do tego, że pod wpływem ciśnienia w kaloryferze woda zachlapie Twoje ściany oraz podłogę. Dlatego podczas pracy warto mieć na podorędziu miskę oraz grubą szmatkę.
Odpowietrzanie poszczególnych rodzajów grzejników przebiega bardzo podobnie. Wszystko uzależnione jest od tego, czy jest on wyposażony w odpowietrznik, czy też nie. Pamiętaj również, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz skorzystać z usług specjalisty.
Jeśli czujesz przypływ inspiracji i chcesz samodzielnie dokonywać napraw w swoim domu, to chętnie Ci pomożemy! Przeczytaj nasze kolejne wpisy, a dowiesz się m.in. jak przepchać zlew!
Udostępnij