Ach ten kolor! A ten kontrast! I jaka jakość! Nie musisz iść do galerii sztuki, aby spotkać się z takimi zachwytami. Możesz je usłyszeć w swoim domu, a nawet w biurze podczas prezentacji! Jak to zrobić? Wystarczy, że dowiesz się, jaki ekran do projektora wybrać, aby uzyskać taki efekt. Chętnie Ci podpowiemy.
Ach ten kolor! A ten kontrast! I jaka jakość! Nie musisz iść do galerii sztuki, aby spotkać się z takimi zachwytami. Możesz je usłyszeć w swoim domu, a nawet w biurze podczas prezentacji! Jak to zrobić? Wystarczy, że dowiesz się, jaki ekran do projektora wybrać, aby uzyskać taki efekt. Chętnie Ci podpowiemy.
Po co mi ekran projekcyjny? Ściana nie wystarczy?
Jeśli należysz do osób, które myślą w ten sposób, to niestety musimy Cię wyprowadzić z błędu. Jasne, idealnie płaska i biała ściana wystarczy, gdy nie zależy Ci na jakości obrazu. Ale właśnie po to tutaj jesteś! Aby dowiedzieć się, jak sprawić, że film czy prezentacja będą tak dobrze wyświetlane, że widz będzie się zastanawiał czy przypadkiem nie jest w kinie.
Dlaczego więc ściana odpada? Ponieważ jej matowa powierzchnia nie odbija światła we właściwy sposób. W efekcie obraz traci na kontraście, a barwy są nienasycone. Z dużymi ekranami do projektorów masz pewność, że wszystko będzie w najwyższej jakości.
Ponadto, ściana ma jedną zasadniczą wadę – jest nieruchoma. Ekran, nawet ten montowany do ściany czy sufitu, możesz w każdej chwili zawiesić w innym miejscu. W przypadku modelu na stelażu sprawa jest jeszcze prostsza.
A co z własnoręcznie zrobionym ekranem z prześcieradła czy koca? Jest to na pewno bardzo kreatywne rozwiązanie, ale niewystarczające. Miękkie materiały mogą przepuszczać światło z projektora lub nie odbijać go we właściwy sposób. Co, jak już wiesz, wpływa na jakość obrazu.
Poza tym prześcieradło czy koc muszą być pozbawione zagięć. Nie chcesz chyba przed każdym seansem czy prezentacją prasować swojego domowego ekranu? Dochodzi tutaj też kwestia falowania. Materiał musi być odpowiednio napięty, aby uzyskać dobry efekt. Każdy podmuch powietrza sprawi, że Twój wykres słupkowy zacznie tańczyć.
Zanim kupisz, sprawdź parametry. Na co zwrócić uwagę w ekranie do projektora?
Na to, jaki ekran projekcyjny wybierzesz, wpływ powinny mieć jego parametry. Wpływają one na jakość wyświetlanego obrazu, a także mają niemałe znaczenie dla ceny produktu. Poniżej znajdziesz najważniejsze cechy ekranu do projektora, które musisz sprawdzić.
Współczynnik odbicia światła (gain)
Podstawowym atrybutem do skontrolowania jest tzw. gain, czyli współczynnik odbijanego światła. Jak na to patrzeć? Jeżeli do pomieszczenia z projektorem wpada dużo światła, wówczas będziesz potrzebować ekranu o dużym gainie.
Wzorcowa wartość współczynnika odbicia to 1. Oznacza to, że np. w ekranach o gainie 1.4 światło odbija się o 40% bardziej niż przy wartości wzorcowej. Z kolei modele 0.7 odbijają 70% światła. Logiczne, prawda? Najbardziej uniwersalne są te o gainie 1.0-1.3 i to one są najczęściej polecane do użytku w domu oraz biurze.
Kąt widzenia
Kolejny parametr to kąt widzenia. Chodzi o maksymalny kąt, z którego możesz patrzeć, żeby wyraźnie widzieć obraz. Jest on ściśle powiązany ze współczynnikiem odbicia. W jaki sposób? Otóż im większy gain, tym mniejszy kąt widzenia. I tak ekran ze współczynnikiem 0.8 ma kąt widzenia 150°, a 2.8 zaledwie 25°. Jeżeli więc chcesz widzieć wszystko, jak na dłoni z każdego miejsca, to lepiej wybrać ekran o dużym kącie.
Format ekranu
Formatem ekranu projekcyjnego nazywamy stosunek szerokości do wysokości powierzchni, na której wyświetlany jest obraz. Sprawdzając go, należy znać format, jaki jest w stanie osiągnąć projektor tak, aby obraz nie był nienaturalnie rozciągnięty lub ściśnięty.
Obecnie najczęściej spotkasz się z modelami o formacie 4:3 i 16:9. Ale znajdziesz też ekrany 1:1 (kwadratowe) czy 16:10.
Kolor ekranu
To ekrany nie są tylko białe? A no nie. Białe ekrany do projektorów bez wątpienia stanowią znaczną większość na rynku. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są najbardziej uniwersalne i znajdują zastosowanie w domach, biurach, szkołach czy na uczelniach.
Ale poza białymi znajdziesz też szare ekrany projekcyjne. Te sprawdzą się lepiej, gdy planujesz zrobić kino w domu z niepełnym zaciemnieniem. Cechują się bardzo dobrym gainem i pozwalają uzyskać świetny kontrast.
Przejrzystość ekranu
Gdy zastanawiasz się, jaki ekran do projektora wybrać, sprawdź też jego przejrzystość. Dokładniej mówiąc, chodzi o kolor warstwy, na której znajduje się powierzchnia projekcyjna. Na rynku są dostępne dwa warianty – jasny i ciemny.
Jaśniejszy podkład cechuje się większą przejrzystością i lepiej się sprawdzi w przypadku pomieszczeń ciemnych o słaby oświetleniu. Modele ciemniejsze, głównie w kolorze czarnym, nie przepuszczają tyle światła, więc świetnie sprawdzają się w jasnych pokojach.
Czarne ramki
Wiele ekranów posiada wokół powierzchni projekcyjnej specjalne, czarne ramki. Do czego służą? Dzięki nim zamaskujesz niedoskonałości pojawiające się na krawędziach wyświetlanego obrazu. W zależności od wybranego ekranu wielkość ramek może się różnić, np. modele podłogowe mają dolny, czarny pasek szerszy od pozostałych.
Ekran wiszący czy stojący? Rodzaje ekranów do projektorów
Poza parametrami warto też sprawdzić, jaki ekran do projektorów w ogóle jest Ci potrzebny. Może bowiem okazać się, że wystarczy Ci niewielki model, który zabierzesz ze sobą. A może potrzebujesz, ogromny, jak do sali kinowej, na stałe przywieszony do ściany? Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych rodzajów.
Ekrany mobilne
W przypadku mobilnych ekranów do projektorów znajdziesz dwa warianty – podłogowe i na stelażu. Czym się różnią?
Jak się pewnie domyślasz, podłogowe ekrany stawia się na podłodze. Są zwinięte w specjalnych kasetach, które posiadają składane nóżki. Po rozwinięciu powierzchnię projektową zaczepia się za specjalną rurkę i to tyle.
Ekrany do projektorów na stelażu są bardzo podobne w konstrukcji. Również są zwinięte w kasecie, ale trzeba je zawiesić na specjalnym stelażu. Zwykle mają one trójnożną konstrukcję z regulowanym wysięgnikiem.
Mobilne ekrany do projektorów stanowią świetny element wyposażenia w biurach, szkołach czy na studiach w małych salkach. Przydają się podczas prezentacji multimedialnych, szkoleń i burz mózgów. Nadają się też jako szybkie tło w studiu fotograficznym w domu. Po zwinięciu można je łatwo przechować, więc nie zajmują cały czas cennego miejsca.
Ekrany ścienne i sufitowe
Jeżeli wiesz, że dane pomieszczenie będzie przeznaczone wyłącznie na potrzeby konferencyjne lub kinowe, to lepiej zainwestować w ekran ścienny lub sufitowy. Tego typu sprzęt montuje się na stałe, więc nie ma konieczności przestawiania i chowania ekranu.
W zależności od potrzeb, ekrany te mogą wisieć cały czas rozwinięte. Możesz je też w każdej chwili zwinąć do specjalnych kaset, jeśli obawiasz się, że ktoś je przypadkiem zabrudzi czy uszkodzi.
Na rynku znajdziesz dwa rodzaje systemów zwijania – ręczne i elektryczne. W pierwszym konieczne jest pociągnięcie za specjalny uchwyt, który rozwija/zwija ekran. W drugim odpowiada za to silnik wbudowany w kasetę. Całość sterowana jest za pomocą pilota.
Ekrany ramowe
Ostatni rodzaj jest przeznaczony głównie dla kinomanów z prywatną salką do oglądania filmów. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych, nie zwiniesz tych ekranów. Dlaczego? A to dlatego, że umieszcza się je w specjalnych ramach, które napinają całość.
Rama pełni też funkcję ozdobną. Daje ona wrażenie, że oglądasz naprawdę duży, ruchomy obraz. Zwróć jednak uwagę, żeby była ona wykonana z materiałów, które nadają się do salki kinowej. Nie mają odbijać światła w stronę widza, a na boki.
Jak zamontować ekran do projektora?
Sposób montażu zależy od tego, jaki ekran do projektora zawiśnie w twoim domu czy biurze. Na pewno nie musisz się przejmować instalacją modeli mobilnych. Wystarczy je rozwinąć i zabezpieczyć, żeby się znowu nie rozwinęły. A co z resztą?
Do ekranów ściennych, sufitowych oraz ramowych warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Nie obejdzie się bez wiertarki, którą wywiercisz otwory w ścianach czy suficie. Przyda Ci się też wkrętarka lub śrubokręt, klucz, młotek, miara i poziomica. Akcesoria montażowe zwykle są dostarczane razem z ekranami.
Najpierw dokładnie odmierz miejsca, w których wywiercisz otwory. Muszą się pokrywać z otworami montażowymi znajdującymi się na kasetach do zwijania. Po ich oznaczeniu użyj wiertarki. Otwory gotowe. Umieść w nich kołki rozporowe i dobij je delikatnie młotkiem. Teraz przyłóż kasetę i przykręć śruby za pomocą wkrętarki lub śrubokręta/klucza. Na początek zrób to w miarę luźno, bo niewykluczone, że będzie trzeba wyrównać całość. Po sprawdzeniu poziomu dokręć śruby i już.
W ekranach ramowych konieczne jest wcześniejsze złożenie całości. Zacznij od skręcenia ramy za pomocą wkrętarki. W zestawie zwykle znajdziesz też specjalne pręty napinające, które należy włożyć w kieszenie powierzchni projekcyjnej. Gdy to zrobisz, szpilkami napinającymi przyczep ekran do ramy. Teraz przykręć stelaże z zestawu do ściany. Postępuj podobnie, jak we wcześniejszym przykładzie z kasetami do zwijania. Następnie na stelaż załóż ekran z ramą.
Zanim zaczniesz wiercić w ścianie czy suficie, upewnij się, że są one odpowiednio wzmocnione! Nie wieszaj ekranów na samych płytach gipsowo-kartonowych. Płyta może tego wytrzymać ciężaru ekranu.
Jaki ekran do projektora kupić? Teraz już wiesz
Zakup odpowiedniego ekranu do projektora wcale nie jest taki trudny, jak się może wydawać. Określ, do czego będziesz go głównie wykorzystywać, a następnie na tej podstawie wybierz model dla siebie. Będziesz jeździć po firmach z ofertami czy szkoleniami? Postaw na zwijany ekran mobilny. Nie chcesz wychodzić z domu, ale marzy Ci się własne kino? Zdecyduj się na ekran ramowy montowany na ścianie.
Udostępnij