Chcąc samodzielnie wykonać drewniany mebel nie trzeba wcale być specjalistą w dziedzinie stolarstwa. W naszym poradniku, dowiesz się, jak zrobić stół z drewna i żywicy. Tego rodzaju meble są nie tylko bardzo praktyczne, ale też stanowić mogą jedyną w swoim rodzaju ozdobę każdego wnętrza.
Chcąc samodzielnie wykonać drewniany mebel nie trzeba wcale być specjalistą w dziedzinie stolarstwa. W naszym poradniku, dowiesz się, jak zrobić stół z drewna i żywicy. Tego rodzaju meble są nie tylko bardzo praktyczne, ale też stanowić mogą jedyną w swoim rodzaju ozdobę każdego wnętrza.
Czym jest żywica epoksydowa?
Do wykonania tego typu stołu, potrzebne jest drewno, a także żywica epoksydowa. O ile charakterystyka drewnianych desek jest znana większości z nas, o tyle samo pojęcie „żywica epoksydowa” dla wielu osób jest czymś zupełnie nowym. Czym jest ten materiał? Jakie ma właściwości?
Żywica epoksydowa jest syntetycznym polimerem. Charakteryzuje się ona tym, że w postaci utwardzonej jest niewrażliwa na działanie wilgoci, wysokich temperatur oraz stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne. Przed utwardzeniem zaś, bez trudu się rozpuszcza, jest topliwa i łatwo przykleja się do praktycznie każdego rodzaju powierzchni. Wyjątkiem jest polipropylen. Wszystkie te cechy sprawiają, że doskonale sprawdza się jako laminat, składnik farb, lakierów, szpachli, a nawet klejów.
Od jakiegoś czasu żywica epoksydowa stała się też bardzo popularnym materiałem do produkcji mebli, które możesz ustawić w salonie, na tarasie, ogrodzie czy też restauracji. Wiedząc jak zrobić stół z drewna i żywicy, możesz samodzielnie wykonać mebel, który będzie charakteryzował się wysoką trwałością.
Dlaczego warto zrobić stół drewniany z żywicy?
O ile zakup stołu w dzisiejszych czasach to formalność, o tyle znalezienie takiego o wymarzonym kształcie i kolorze nie jest takie proste. Dlatego jeśli dysponujesz wolnym czasem, a do tego obsługa prostych elektronarzędzi nie jest Ci obca, warto zrobić stół z drewna i żywicy.
Drewniany stół z żywicą nada wnętrzu charakter i sprawi, że jadalnia, salon, sala konferencyjna czy restauracja będą prezentować się niezwykle oryginalnie. W tych pomieszczeniach sprawdzi się idealnie dzięki temu, ze masa ta charakteryzuje się odpornością na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci. Dodatkowo żywica podkreśli piękno drewnianych słojów a dodatkowo je zabezpieczy.
Narzędzia niezbędne do zrobienia stołu z drewna i żywicy
Narzędzia do obróbki drewna będą niezbędne podczas przygotowywania desek pod stół. Oprócz nich poniżej lista wszystkich niezbędnych surowców oraz narzędzi:
- drewniana deska, która będzie stanowić blat stołu,
- płyta pcv lub płyta polipropylenowa,
- wiadro lub pojemnik do wymieszania żywicy,
- mieszadło,
- wkrętarka,
- opalarka,
- żywica epoksydowa,
- utwardzacz,
- lakier,
- klej i pistolet,
- odzież ochronna,
- papier ścierny,
- frezarka,
- nogi do stołu,
- barwnik do żywicy.
Jak zrobić stół z żywicy krok po kroku
Prace należy zacząć od przygotowania projektu. W zależności od tego, czy chcesz zrobić stolik kawowy, czy duży stół konferencyjny, będziesz musiał zaopatrzyć się w deski lub płaskie drewniane plastry drewna oraz żywicę epoksydową.
Zanim przystąpisz do realizacji projektu z płyty PCV lub z płyty polipropylenowej należy przygotować spód formy, a także boki. Całość najlepiej przymocować za pomocą małych wkrętów, a widoczne szczeliny uzupełnić klejem tak, aby z całej formy nie wypłynęła żywica.
Krok 1 – przygotowanie drewna na blat stołu
Jednym z ciekawszych pomysłów jest wykorzystanie deski, która na swoich brzegach posiadać będzie korę. Popularną formą blatu jest tzw. rzeka. Deskę lub deski umieszcza się nierówną krawędzią z korą do środka, a żywicę leje się w środka.
Warto skupić się na dokładnym przygotowaniu drewna. Jeżeli jest ono naruszone przez korniki czy widnieją na nim ślady sinizny, deski najlepiej umyć, przetrzeć papierem ściernym, a następnie wypełnić żywicą. Z tego też względu wcześniej warto przygotować niewielką porcję żywicy z utwardzaczem. Mając do dyspozycji ten materiał, należy wypełnić nim wszystkie pęknięcia, odpryski i szczeliny. Żywica jest bezbarwna, więc po wniknięciu w ubytki nie będzie jej widać. Aby nadać meblowi charakterystycznego wyglądu, można dodać do żywicy barwnik.
Krok 2 – przygotowanie żywicy
Do przygotowania preparatu warto zaopatrzyć się w odzież ochronną. Żywicę należy wymieszać z utwardzaczem i zależnie od preferencji – z pigmentem. Całość najlepiej wymieszać przy pomocy wkrętarki z odpowiednim mieszadłem. Zawsze stosuj się do instrukcji od producenta.
Przygotowaną ciesz należy wlać pomiędzy deski. Pracę najlepiej rozpocząć od wypełnienia formy do połowy, a następnie opalarką usunąć pojawiające się pęcherzyki powietrza. Przy wykonywaniu tej czynności należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przypalić żywicy. Pierwsza warstwa wylanego blatu potrzebuje około 24 godzin, aby się utwardzić, po tym czasie można przejść do wylania pozostałości żywicy z utwardzaczem.
Krok 3 – wykończenie stołu
Gdy już masa żywiczna w pełni się utwardzi, czas na wyciągnięcie blatu z formy i jego dokładne oczyszczenie. W tym celu można użyć papieru ściernego, początkowo o najniższej granulacji. Gdy cała powierzchnia blatu będzie idealnie gładka, pozostaje pokryć ją lakierem do żywicy epoksydowej.
Do gotowego blatu można przymocować nogi. Najprościej będzie użyć frezarki i wyciąć nią cztery otwory, do których należy przymocować w wybranym stylu nogi.
Stół drewniany z żywicy – podsumowanie
Wiedząc jak zrobić stół z drewna i żywicy samodzielnie masz świadomość tego jak stworzyć mebel w pełni spełniający Twoje potrzeby. Przemyślany projekt to klucz do sukcesu! Wykonując stół pierwszy raz warto zrobić stolik kawowy, dzięki małemu projektowi nabierzesz wprawy, by później móc tworzyć skomplikowane formy. Duży stół z drewna i żywicy będzie sprawdzać się zarówno w przestrzeniach domowych jak i biurowych.
Udostępnij