W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy różne baterie łazienkowe i kuchenne. Choć ich wybór wydaje się na pozór prosty, to czasem łatwo się zgubić w gąszczu produktów dostępnych w sklepach z armaturą sanitarną. W naszym poradniku skupiamy się przede wszystkim na podziale ze względu na sposób obsługi oraz właściwym doborze do pomieszczeń.
W naszym dzisiejszym artykule przedstawiamy różne baterie łazienkowe i kuchenne. Choć ich wybór wydaje się na pozór prosty, to czasem łatwo się zgubić w gąszczu produktów dostępnych w sklepach z armaturą sanitarną. W naszym poradniku skupiamy się przede wszystkim na podziale ze względu na sposób obsługi oraz właściwym doborze do pomieszczeń.
Rodzaje baterii łazienkowych i kuchennych
Baterie stanowią podstawowe wyposażenie łazienki i kuchni, nie tylko w każdym domu, ale również firmach (restauracjach, hotelach, centrach odnowy biologicznej, galeriach handlowych i wielu innych). Ważne, aby tak podstawowy sprzęt był funkcjonalny oraz intuicyjny w obsłudze. Dlatego na rynku producenci oferują różne typy i rozmiary baterii. Dzięki temu można dopasować je nie tylko do każdego zlewu, umywalki czy prysznica, ale i wystroju pomieszczenia.
Jeśli planujesz już biały montaż łazienki i zastanawiasz się np. jak dobrać baterię do umywalki, to warto, abyś na początku przyjrzał się rodzajom baterii. Poniżej szczegółowo opisujemy ich podział ze względu na sposób obsługi.
Baterie dwuuchwytowe
Baterie dwuuchwytowe to popularny, klasyczny typ, który można spotkać zarówno w łazienkach, jak i w kuchniach. Jak wskazuje nazwa, mają dwa pokrętła – jedno do odkręcania zimnej wody, a drugie do ciepłej. Jest to rozwiązanie, które nie zapewnia zbyt dużej oszczędności wody, ponieważ ustawienie optymalnej temperatury wymaga nieco czasu i precyzji.
Baterie dwuuchwytowe znajdują uznanie przede wszystkim u amatorów ponadczasowo stylizowanych wnętrz. Decydując się na baterię umywalkową dwuuchwytową, musisz mieć jednak na uwadze fakt, że będzie wymagała bardzo dokładnego czyszczenia. Im więcej zakamarków ma, tym staranniej należy ją utrzymywać.
Baterie jednouchwytowe
W przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju bateria jednouchwytowa umożliwia większą oszczędność wody. Dzieje się tak, ponieważ pozwala jednocześnie ustawiać temperaturę i ciśnienie. Na wykonanie obu czynności na raz poświęca się mniej czasu. Jest to niezwykle praktyczne wtedy, kiedy np. masz zajęte ręce w kuchni podczas przyrządzania posiłków lub potrzebujesz nalać do szklanki małą ilość wody.
Oprócz ekonomicznego użytkowania baterie kuchenne charakteryzują się łatwością w utrzymaniu higienicznej czystości. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie w przypadku profesjonalnej działalności gastronomicznej, np. w restauracjach, barach szybkiej obsługi, pizzeriach, kawiarniach, bufetach, firmach cateringowych itp. Dzieje się tak za sprawą prostego designu sprzętu. Kran do umywalki lub zlewu nie ma trudno dostępnych miejsc, w których łatwo osadza się brud. Zwykle baterie jednouchwytowe nadają się doskonale do bardzo nowoczesnych wnętrz, choć ładnie wyglądają także w klasycznych.
Baterie bezdotykowe
Baterie bezdotykowe (elektroniczne) wykorzystują wbudowany czujnik ruchu. Aby woda poleciała z kranu, wystarczy podłożyć pod niego ręce. Za sprawą tego rozwiązania bateria bezdotykowa jest bardzo higieniczna, ponieważ ani przez chwilę użytkownik nie musi jej dotykać. Przede wszystkim dlatego ten rodzaj montuje się w publicznie dostępnych łazienkach i toaletach. Projektując pomieszczenie, należy mieć na uwadze sposób zasilania – prądem z sieci lub akumulatorkami, które wymagają okresowej wymiany lub ładowania.
Za wadę tego rodzaju baterii łazienkowych często uchodzi ich cena. W porównaniu z tradycyjnymi (jedno- bądź dwuuchwytowymi) są dużo droższe. Najtańsze modele kosztują od kilkuset złotych, najdroższe nawet kilka tysięcy złotych. Zakup baterii bezdotykowych na fotokomórkę często jednak traktuje się jak inwestycję. Pozwalają bowiem podczas użytkowania zaoszczędzić wodę. Dysponują ustawieniami np. czasu trwania przepływu i objętości strumienia, które dobierzesz do swoich potrzeb.
Baterie samozamykające
Wśród baterii łazienkowych dużą popularność zyskały samozamykające, zwane też czasowymi. Podobnie jak bezdotykowe ceni się je za znaczną oszczędność wody. Aby umyć ręce, wystarczy nacisnąć przycisk, który puszcza strumień wody. Po kilku lub kilkunastu sekundach obieg wody zostaje zamknięty, co pozwala zapobiec jej marnowaniu w zbyt dużych ilościach. Tego typu kran do umywalki doskonale zapobiega sytuacjom, kiedy użytkownik go nie dokręci. Woda na pewno nie będzie ciekła przez długie godziny.
Jaka bateria do kuchni?
Baterie kuchenne powinny charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością ze względu na szeroki zakres zastosowania: mycie produktów spożywczych, naczyń oraz napełnianie wodą dużych garnków. Zwykle są używane bardzo często, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, dlatego warto, aby były niezawodne. Omówione w poprzednich częściach artykułu rodzaje kranów nie zawsze będą idealnie pasowały do Twojego pomieszczenia. Dlatego wybierając baterie kuchenne, zawsze należy mieć na uwadze poniższe czynniki:
- wielkość,
- kształt,
- sposób obsługi,
- rodzaj wylewki,
- miejsce montażu,
- materiał i ogólny wygląd (w tym kolor).
Wielkość i kształt muszą być proporcjonalne do objętości zlewu, aby umożliwiały wygodne korzystanie. Sposoby obsługi za pomocą jednego lub dwóch uchwytów mają duże znaczenie szczególnie wtedy, kiedy często się gotuje oraz zmywa później dużo naczyń. Dlatego oszczędne zużycie wody i krótszy czas poświęcony na korzystanie z niej zapewniają baterie jednouchwytowe.
Zagadnienie wielkości oraz sposobu obsługi ściśle wiąże się z typem wylewki. Najczęściej spotykane to ruchome, nieruchome, sprężynowe i wysokie. Dwa ostatnie rodzaje sprawdzają się przy głębokich zlewozmywakach. Wylewki sprężynowe z prysznicem ceni się szczególnie w kuchniach gastronomicznych, gdzie niezbędna jest ergonomia pracy. Zapewniają duży zasięg np. podczas nalewania wody do garnków o znacznej pojemności.
Pod względem miejsca montażu najpowszechniejszym rozwiązaniem obecnie są baterie stojące, mocowane w otworze zlewozmywaka albo blacie. Wodę zimną i ciepłą podłącza się pod spodem przy użyciu elastycznych złączy. Przedstawione rozwiązanie charakteryzuje się dużą uniwersalnością, ponieważ rozmiary baterii i otwory są takie same niezależnie od producenta.
W przypadku baterii naściennych złącza wody wychodzą ze ściany, co nie zapewnia tak dużej elastyczności w wyborze. Jeśli chcesz zdecydować się na zupełnie inne rozwiązanie (np. baterie jednouchwytowe), doskonałą okazją będzie gruntowny remont kuchni. Wtedy też wymienisz instalację.
Wybierając baterie kuchenne, musisz także zwracać uwagę na ich design, aby pasował wizualnie do kuchni oraz wykończenie. Powłoka ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale również użytkowe. Chromowa zapewnia wysoki połysk, a jednocześnie wymaga starannej pielęgnacji, aby była wolna od widocznych osadów, zabrudzeń i zacieków. Granitowa zapewnia matowy efekt, ale charakteryzuje się większą odpornością na zarysowania. Ostatnie z popularnych wykończeń – ceramiczne – jest z kolei najodporniejsze mechanicznie. Baterie z powłoką ceramiczną zwykle przewyższają cenowo pozostałe rodzaje.
Jakie baterie do łazienki?
Choć baterie łazienkowe nie należą do tak mocno eksploatowanych jak ich kuchenne odpowiedniki, to także w tym przypadku należy kierować się nie tylko gustem, ale zmysłem praktycznym. Producenci armatury oferują bardzo wiele modeli spośród:
- jednouchwytowych,
- dwuuchwytowych,
- bezdotykowych,
- samozamykających.
Dwa pierwsze stosuje się zwykle w domowych łazienkach do umywalek i pryszniców. Nie jest zaskoczeniem, że jednouchwytowe zapewniają zdecydowanie łatwiejsze ustawienie temperatury wody, co wpływa na mniejsze zużycie. Wybierając baterie łazienkowe, warto mieć na uwadze późniejszą oszczędność, bo w końcu chodzi o codzienną higienę.
Oprócz kosztów mają znaczenie również instalacja wodociągowa i aranżacja pomieszczenia. Im gruntowniejszy remont przeprowadzasz, tym możesz pozwolić sobie na większe zmiany. Jednak także w tym przypadku trzeba zachować ostrożność. Niebagatelne znaczenie mają bowiem proporcje.
Baterie łazienkowe należy wybierać tak, aby pasowały pod względem wielkości do umywalki lub wanny. Zbyt duża bateria i mała umywalka nie tylko będą źle wyglądały, ale z powodu za długiej wylewki użytkowanie kranu stanie się niewygodne. Jeśli chcesz uniknąć takiego ryzyka, możesz zdecydować się od razu na cały komplet baterii o pasującej wielkości i jednakowej stylistyce, np. umywalkową i wannową lub natryskową.
Jak dobrać baterię do umywalki?
Różne rodzaje umywalek wymagają często montażu innego kranu. Poniżej przedstawiamy pasujące rozwiązania:
- Bateria stojąca mocowana na umywalce – nadaje się do armatury z wykonanym już otworem. Kran można łatwo podłączyć (lub w przyszłości wymienić na nowy) z użyciem elastycznych wężyków.
- Bateria stojąca mocowana na blacie – sprawdza się w przypadku umywalek nablatowych, np. w kształcie misy lub prostokąta. Urządzając łazienkę, musisz zdecydować, w którym miejscu umieścić baterię – z boku lub z tyłu umywalki. Daje to sporą dowolność, niemniej trzeba pamiętać, aby blat miał dużą wytrzymałość pod względem działania wody.
- Bateria montowana w ścianie – także współgra z umywalkami nablatowymi. Pozwala zwiększyć ilość miejsca na blacie, wymaga jednak bezpośredniego montażu do rur w ścianie, co generuje potrzebę wcześniejszego zaprojektowania miejsca dla kranu.
Ze względu na komfort i higienę obsługi szczególnie w ogólnodostępnych łazienkach zazwyczaj stosuje się baterie bezdotykowe oraz samozamykające. Ich zasadę działania przybliżyliśmy w poprzednich częściach artykułu. Zasada doboru baterii w przypadku toalet w tak często uczęszczanych miejscach jak lokale gastronomiczne, centra handlowe czy dworce jest taka sama – muszą pasować do instalacji i wielkości misy. Ponadto trzeba postawić na ich wytrzymałość oraz odporność na próby celowego uszkodzenia. Bezdotykowa bateria umywalkowa to rozwiązanie, które zwykle sprawdza się w tak wymagających warunkach.
Podsumowanie
Baterie łazienkowe i kuchenne mogą wydawać się niezbędnym dodatkiem, który wybieramy podczas zakupów w ostatniej kolejności. Należy im jednak poświęcić sporo uwagi, ponieważ stanowią nie tylko funkcjonalny element pomieszczenia, wykorzystywany często wiele razy dziennie, ale również jego dekorację. Przecież nikt, kto starannie planuje remont, nie chciałby zaburzyć wymarzonej aranżacji nieprzemyślanym kranem w zupełnie niepasującym do całości stylu.
Umiejętnie dobrane baterie umywalkowe czy wannowe mogą stać się również inwestycją ekonomiczną, a zarazem ekologiczną, która pozwala na oszczędność wody. Z tego względu obecnie największą popularnością cieszą się modele jednouchwytowe zarówno do kuchni, jak i łazienek. Pozwalają łatwo oraz szybko ustawić pożądaną temperaturę wody.
Udostępnij