Ziemianka w ogrodzie – jak ją zbudować?

Udostępnij

Zapomniane na jakiś czas, teraz wracają ze zdwojoną siłą – ziemianki w ogrodzie okazują się być strzałem w dziesiątkę, ponieważ każdy znajduje dla nich inne zastosowanie. Spiżarnia na własne przetwory, piwnicza do przechowywania wina, a może miejsce na samodzielnie wyhodowane i zebrane warzywa i owoce – sam zdecyduj, jak ją wykorzystasz!

Keller im Garten

Udostępnij

Zapomniane na jakiś czas, teraz wracają ze zdwojoną siłą – ziemianki w ogrodzie okazują się być strzałem w dziesiątkę, ponieważ każdy znajduje dla nich inne zastosowanie. Spiżarnia na własne przetwory, piwnicza do przechowywania wina, a może miejsce na samodzielnie wyhodowane i zebrane warzywa i owoce – sam zdecyduj, jak ją wykorzystasz!

Przygotowanie ogrodu do budowy ziemianki

Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym jest ziemianka? Jest to piwniczka nie będąca elementem przylegającym do budynku mieszkalnego – całkowita odrębność sprawia, że może w niej panować specyficzny mikroklimat! Okazuje się bowiem, że w prawidłowo wykonanej ziemiance temperatura powietrza przez cały rok oscyluje w granicach 5-8°C, a wilgotność powietrza utrzymuje się na poziomie nawet 80-90%. Takie warunki okazują się wprost stworzone do przechowywania żywności i napojów. Nic więc dziwnego, że o ziemiance w ogrodzie marzą zarówno miłośnicy win, jak i osoby pasjonujące się samodzielną uprawą warzyw.

Dla lepszego zobrazowania – marchewka przechowywana w ziemiance w ogrodzie zachowa swoją świeżość i jędrność nawet przez 9 miesięcy, a gruszki czy jabłka bez utraty wartości odżywczych i smakowych można w niej trzymać przez ok. pół roku. Jednak aby móc zbudować ziemiankę w ogrodzie, należy się upewnić, na jakim poziomie na Twojej działce znajdują się wody gruntowe. Piwniczka jest wkopywana w ziemię i bezwzględnie musi znajdować się ponad wodami gruntowymi.

Przepisy prawne odnoszące się do ziemianki w ogrodzie

Niektórzy obawiają się, że stworzenie ziemianki w ogrodzie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Okazuje się natomiast, że co prawda konieczne jest zgłoszenie stawiania takiej konstrukcji, jednak to wszystko, co trzeba zrobić od strony prawnej. Takie przepisy dotyczą wszystkich budowli, których powierzchnia nie przekracza 35 m². Trzeba natomiast wiedzieć, że na działce o wielkości 500 m² mogą stanąć tylko dwie takie konstrukcje. Mając ziemię o takiej powierzchni, możesz więc zdecydować się na budowę altany ogrodowej oraz ziemianki lub np. ziemianki i wolnostojącego garażu.

Jakie miejsce wybrać do budowy ziemianki?

Jak zbudować ziemiankę w ogrodzie? Zacznij od wyboru idealnego miejsca! Najlepiej sprawdzi się stanowisko zacienione, ale oddalone od drzew – ich korzenie mogłyby bowiem z czasem uszkodzić ścianki piwniczki. Dobrze sprawdzą się także wszelkie wzniesienia na działce, w które można wbudować ziemiankę tak, by jej strop był wkomponowany w pagórek i pokrywała go darń i rośliny. Ważna jest także lokalizacja wejścia – to powinno być skierowane ku północy, wówczas frontowa ściana nie będzie narażona na nagrzewanie się, co pozwoli na utrzymanie niskiej temperatury wewnątrz piwniczki.

Budowa ziemianki krok po kroku

Jak zbudować ziemiankę w ogrodzie? Prześledźmy ten proces krok po kroku, abyś mógł się odpowiednio przygotować do tego zadania:

Tak przygotowana ziemianka w ogrodzie powinna w pełni spełniać swoje przeznaczenie. Jednak to jeszcze nie koniec prac, choć pozostałe zadania w dużej mierze będą zależały od tego, jak chcesz, by piwniczka była wykończona. Posadzkę możesz np. wyłożyć kostką granitową, co nada jej szlachetny wygląd, będzie się wyróżniało wysoką trwałością, a także wprowadzi do wnętrza ziemianki niepowtarzalny klimat. Ściany pokryj tynkiem lub wyłóż płytami imitującymi cegły. Ustaw potrzebne Ci półki i skrzynie na żywność oraz napoje. Pamiętaj także o wybraniu szczelnych, wzmocnionych i zaizolowanych drzwi do piwniczki, które nie będą przepuszczały gorąca ani mrozu do środka.

Zalety i wady ziemianki ogrodowej

Nad zaletami ziemianki w ogrodzie można rozpływać się godzinami. Z pewnością należy do nich stała temperatura umożliwiająca długotrwałe przechowywanie żywności. Jest to więc energooszczędna alternatywa dla domowych lodówek, które mają jednak ograniczoną pojemność. W ziemiance zmieścisz natomiast zapasy na bardzo długi czas. Przestrzeń ta nadaje się także do przechowywania nie tylko wina, ale też alkoholi różnego rodzaju – miłośnicy piwa będą zawsze do niej szli po idealnie schłodzone, złociste trunki, a amatorzy nalewek w końcu znajdą idealne miejsce dla swoich wyrobów.

W ziemiance ogrodowej znajdzie się także miejsce dla roślin, które lubią zimować w niskich, ale nie ujemnych temperaturach oraz dla cebulek, którym trzeba zapewnić optymalne warunki przed wsadzeniem ich do gruntu. Do zalet piwniczki należy włączyć również możliwość schronienia się przed niespodziewanymi, gwałtownymi zjawiskami pogodowymi – huraganami, a także coraz częściej pojawiającymi się trąbami powietrznymi.

Czy w takim razie budowa ziemianki ogrodowej ma jakieś wady? Na pewno należy do nich czas, jaki trzeba poświęcić stawianiu tej konstrukcji – niejednokrotnie wynosi on nawet kilkanaście tygodni. Dla wielu przeszkodą może okazać się także dość skomplikowany jak dla laików proces wznoszenia takiej budowli, a także koszty wynikające z zakupu materiałów oraz kupna lub wypożyczenia potrzebnych narzędzi i sprzętów budowlanych. Jednak warto pamiętać, że trud włożony w budowę ziemianki w ogrodzie z pewnością się opłaci!

Budowa piwniczki ogrodowej – podsumowanie

Jeśli interesuje Cię samodzielne stawianie różnych konstrukcji – np. budowa basenu czy budowa pomostu – z pewnością przypadnie Ci także do gustu pomysł wzniesienia ziemianki w ogrodzie. Ideę tę docenisz nie tylko ze względu na szereg korzyści praktycznych, jakie Ci przyniesie – warto wiedzieć, że efektownie wykończona piwniczka stanie się także nieodłącznym elementem architektury Twojego ogrodu. Wykończ ścianki zewnętrzne cegłą lub kamieniem, aby nadać jej naturalny wygląd, a teren wokół niej i na jej dachu zagospodaruj ulubionymi roślinami. Z pewnością spodoba Ci się, jak ziemianka pięknie prezentuje się na Twoim podwórzu!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej