Jak odkamienić czajnik? Praktyczne sposoby

Udostępnij

Kamień w czajniku to zmora każdego miłośnika herbaty i kawy. Nie wygląda on estetycznie, a ponadto utrudnia zaparzanie napoju. Dlatego należy regularnie przeprowadzać odkamienianie czajnika. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Entkalkung des Wasserkochers

Udostępnij

Kamień w czajniku to zmora każdego miłośnika herbaty i kawy. Nie wygląda on estetycznie, a ponadto utrudnia zaparzanie napoju. Dlatego należy regularnie przeprowadzać odkamienianie czajnika. Jak to zrobić? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego w czajniku pojawia się kamień?

Przyczyną osadzania się kamienia w czajniku jest twarda woda, a dokładniej mówiąc, zawarte w niej sole magnezu i wapnia. Pozostają one na wewnętrznej powierzchni urządzenia oraz na grzałce, jeśli nie jest obudowana.

Kamień powoduje, że z czasem czajnik będzie dłużej gotować wodę, aby doprowadzić ją do wrzenia. Tym samym zacznie pobierać znacznie więcej energii niż na początku. Osad wpływa również na smak naparu. W zależności od stopnia twardości wody może on być gorzki lub kwaśny.

Domowe sposoby na odkamienianie czajnika

W związku z tym, że kamień w czajniku to problem często spotykany, pojawienie się domowych sposobów na jego pozbycie się było nieuniknione. W kuchniach wielu domów można znaleźć środki, dzięki którym urządzenia ponownie odzyskają blask i skuteczność. Mając to na uwadze, jak odkamienić czajnik elektryczny?

Odkamienianie czajnika octem

Ocet to niezwykły płyn. Stanowi doskonały dodatek do wielu potraw, a jednocześnie jest świetnym środkiem myjącym, którym wyczyścisz wiele rzeczy: od pralek, przez odpływy, aż w końcu po czajniki. Za jego użyciem przemawia nie tylko skuteczność, ale i ekologiczność. Jak zatem odkamienić czajnik octem?

Musisz przygotować mieszankę produktu z wodą w stosunku 1:1. Następnie zagotować całość i pozostaw na godzinę, żeby kamień mógł się rozpuścić. Po tym czasie wylać zawartość czajnika. Nie zapominaj, że ocet ma dość charakterystyczny smak i zapach. Jeśli nie chcesz go w swojej kawie, musisz dokładnie umyć czajnik i kilkukrotnie zagotować w nim wodę.

Odkamienianie czajnika sodą

Równie popularnym i wszechstronnym produktem co ocet jest soda oczyszczona. Ona także ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni oraz łazience. Jednak nas interesuje jej zdolność do odkamieniania czajnika.

W tym celu wymieszaj cztery łyżki stołowe sody oczyszczonej w 1,5 l wody, którą następnie wlej do urządzenia. Pozostaw mieszankę na godzinę, a następnie wylej. W razie potrzeby czynność należy powtórzyć. Może zdarzyć się tak, że soda pozostawi po sobie specyficzny zapach. Wówczas wystarczy przepłukać czajnik i zagotować w nim wodę.

Czyszczenie czajnika kwaskiem cytrynowym

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym przebiega bardzo podobnie, jak w przypadku sody oczyszczonej. Potrzebujesz jednej saszetki kwasku, czyli ok. 20 g. Wsyp go do napełnionego urządzenia i wymieszaj za pomocą łyżki. Po zagotowaniu pozostaw mieszankę na 1-2 godziny. Wylej całość i dokładnie umyj czajnik, gotując w nim czystą wodę.

Odkamienianie czajnika obierkami ziemniaków

Do rzadziej spotykanych metod odkamieniania z pewnością należy zastosowanie obierek po ziemniakach. Wiele osób pomija ten sposób ze względu na wątpliwości związane z jego higieną. Nie da się jednak ukryć, że nadal skutecznie usuwa kamień z czajnika. Wystarczy wsypać trochę obierków i zagotować wodę. Jeżeli to nie pomoże za pierwszym razem, możesz powtórzyć czynność. Pamiętaj, żeby wyrzucić zużyte skórki i zastąpić je świeżymi.

Jak odkamienić czajnik colą?

Odkamienianie czajnika przy użyciu coli jest zaskakująco skuteczną metodą, wykorzystującą właściwości kwasowe napoju. Proces jest prosty: należy wlać do czajnika colę tak, aby całkowicie pokryła ona nagromadzony kamień. Następnie należy pozostawić napój w czajniku na kilka godzin, najlepiej przez noc, aby kwas miał czas na działanie. Po upływie tego czasu, czajnik należy dokładnie opłukać wodą.

Zmiękczanie wody, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Regularne odkamienianie czajnika może z czasem stać się problematyczne, zwłaszcza jeśli korzystasz z wody o dużej twardości. W takiej sytuacji osad gromadzi się bardzo szybko. Może się wówczas okazać, że jego częste usuwanie nie będzie się sprawdzać i konieczna będzie wymiana urządzenia. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu.

Zmiękczanie wody, bo o nim mowa, to zabieg polegające na wychwyceniu soli magnezu i wapnia stanowiących główny składnik kamienia. Możesz go przeprowadzić na mniejszą skalę z wykorzystaniem dzbanków filtrujących lub kompleksowo za sprawą zmiękczaczy wody.

Zasada działania dzbanków filtrujących opiera się na wykorzystaniu specjalnych filtrów. Mogą to być wkłady, przez które woda przepływa swobodnie lub jest przeciskana pod wpływem ciśnienia. Drugi rodzaj cechuje się większą skutecznością, ponieważ zwykle wykorzystuje membrany z otworami mniejszymi niż 0,1 mikrona. Są one w stanie wychwycić nie tylko sole wapnia i magnezu, ale i metale ciężkie, a nawet mikroorganizmy. Wadą jednak jest stosunkowo mała pojemność. Wystarczy ona na użytek w prywatnej kuchni np. do zaparzenia kawy, ale w restauracji, czy hotelu potrzeba czegoś wydajniejszego.

Takim rozwiązaniem są zmiękczacze wody. Stosuje się je kiedy nadmierna twardość wody stanowi problem nie tylko w kuchni, ale i łazience. Można je podłączyć do instalacji wodnokanalizacyjnej zaraz za głównym zaworem, dzięki czemu zapewnią miękką wodę dla całego budynku. Ewentualnie, w przypadku modeli o mniejszej efektywności, zamontujesz je przed konkretnym urządzeniem np. pralką. Podstawą działania zmiękczaczy jest żywica jonowymienna. Wyłapuje ona dodatnio naładowane jony wapnia i magnezu, a następnie zastępuje je kationami sodu. W efekcie woda nie pozostawia po sobie uporczywego osadu.

Odkamienianie czajnika – podsumowanie

Kamień w czajniku nie jest mile widzianym gościem, ale na szczęście można się go pozbyć w bardzo łatwy sposób. Oczywiście masz do dyspozycji specjalne preparaty do jego usuwania. Jeśli jednak cenisz sobie ekologię, to z pewnością sięgniesz po domowe sposoby i skorzystasz z octu, sody lub kwasku cytrynowego. Pamiętaj też o tym, że najlepszym sposobem na walkę z kamieniem jest zmiękczanie wody. Dzięki niemu znacząco ograniczysz tworzenie się osadu nie tylko w czajniku.

Warstwa kamienia zaczęła pojawiać się na innych urządzeniach AGD? Przeczytaj nasz następny artykuł, dzięki któremu poznasz skuteczne sposoby na odkamienianie ekspresu do kawy.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Zimowa herbata rozgrzewająca – aromatyczne napary na mrozy!

Gdy za oknem mróz szczypie w policzki, a dłonie szukają ciepła, nic nie rozgrzeje Cię lepiej…

Czytaj więcej

Wino do gotowania – jakie wybrać i jak je łączyć z potrawami?

Wino w kuchni to składnik, który potrafi wydobyć głębię smaku z każdej potrawy. Czerwone czy białe,…

Czytaj więcej

Najlepsze ryby na wigilię – tradycyjne i nowe propozycje

Zastanawiasz się, jaką rybę podać na wigilijnym stole? Możliwości jest mnóstwo! Od klasycznego karpia po bardziej…

Czytaj więcej

Pyłek pszczeli w diecie – jak go stosować?

Pyłek pszczeli to naturalny superfood, który może stać się Twoim sprzymierzeńcem w walce o dobre zdrowie…

Czytaj więcej