Kickboxing jest sztuką walki pozwalającą bardzo szybko zdobyć umiejętności niezbędne do skutecznej samoobrony. Jej trenowanie świetnie rozwija mięśnie, koordynację ruchową oraz pomaga zwiększyć pewność siebie. Czym dokładnie jest ten sport i w jaki sposób powinno się podejść do treningów? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Kickboxing jest sztuką walki pozwalającą bardzo szybko zdobyć umiejętności niezbędne do skutecznej samoobrony. Jej trenowanie świetnie rozwija mięśnie, koordynację ruchową oraz pomaga zwiększyć pewność siebie. Czym dokładnie jest ten sport i w jaki sposób powinno się podejść do treningów? Tego dowiesz się z naszego artykułu.
Co to jest kickboxing?
Kickboxing to dyscyplina walki polegająca na zadawaniu przeciwnikowi ciosów pięścią oraz kopnięć. Wywodzi się bezpośrednio z karate. Pierwotnie występował w dwóch odmianach – amerykańskiej opartej jedynie na karate (tzw. full contact karate) oraz japońskiej, która powstała z połączenia karate i boksu tajskiego (Muay Thai). Oba te sporty rozwijane od końca lat 60. dały początek kilku formułom o nieco odrębnych zasadach.
Kickboxing jest sportem dynamicznym i bardzo widowiskowym. Do jego zalet należy też – w porównaniu do innych sztuk walki – bardzo duża skuteczność. Zwykle już po kilkumiesięcznym treningu nabywa się umiejętności pozwalające na efektywną samoobronę w przypadku zagrożenia.
Nie bez znaczenia jest również aspekt ogólnorozwojowy. Trenowanie kickboxingu bardzo rozwija wytrzymałość oraz siłę mięśni. Umożliwia odstresowanie się, a treningi grupowe czy wyjazdy na zawody dają sposobność poznawania wielu nowych ludzi. Udowodniono również, że ćwiczenie sportów walki wpływa na zwiększenie pewności siebie. Pomaga też rozwinąć konsekwencję w działaniu oraz uczy podejmowania decyzji.
Kickboxing – zasady
Wprawdzie w 2018 r. organizacja WAKO Kickboxing została oficjalnie przyjęta w poczet członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, to jednak miłośnicy tej dyscypliny na oglądanie olimpijskich zmagań będą musieli jeszcze długo poczekać. Kibicom pozostaje oglądanie walk pod patronatem federacji narodowych lub organizacji komercyjnych, np. World Kickboxing Network, Bellator Kickboxing czy Global Fighting Championship.
Obecnie zmagania kickboxerskie rozgrywane są w kilku formułach, które zwykle podzielone są na kategorie wagowe. Do najpopularniejszych należą:
- Full contact – dopuszczalne są wszystkie techniki nożne i bokserskie (z wyłączeniem uderzeń kolanem i łokciem) zadawane powyżej pasa. Zawodnik podczas rundy musi zadać minimum 8 kopnięć.
- Low kick – można uderzać wszystkimi technikami bokserskimi i nożnymi poniżej głowy (z wyłączeniem uderzeń kolanem i łokciem). Dozwolone jest kopanie w udo.
- K1 – dopuszczalne są wszystkie techniki bokserskie i nożne, dodatkowo można uderzać kolanem (nie wolno łokciem). Ciosy mogą być zadawane na każdą wysokość.
- Semi contact – walka nastawiona na technikę, czyli szybkość i skuteczność (jest przerywana po każdym trafieniu). Ciosy zadawane są z ograniczoną siłą. Rozgrywki zwykle odbywają się na tatami.
- Light kick – walka dopuszczająca kopnięcia od uda w górę, ale z ograniczoną siłą.
- Thai boxing – jest to złagodzona wersja tajskiego boksu. Dozwolone są kopnięcia, uderzenia pięścią, kolanami, a także walka w klinczu, rzuty i podcięcia. Nie wolno natomiast uderzać łokciem.
Istnieje 1 stopień mistrzowski kickboxingu oznaczony czarnym pasem oraz 10 uczniowskich (numeracja od 10 w dół): biały pas, biały pas z żółtym zakończeniem, żółty pas, żółty pas z pomarańczowym zakończeniem, pomarańczowy pas, zielony pas, niebieski pas, brązowy pas, brązowy pas z niebieskim zakończeniem, brązowy pas, brązowy pas z czarnym zakończeniem.
Kickboxing – trening grupowy
Najskuteczniejszą formą trenowania kickboxingu jest zapisanie się do klubu sportowego. Obecnie w większości średnich i dużych miast istnieją tego typu sekcje. Uczniowie pod nadzorem trenera początkowo nabywają umiejętności technicznych – uczą się różnego rodzaju ciosów, obowiązujących zasad oraz trenują wytrzymałościowo. Standardem są sprinty, skakanie na skakance, ćwiczenia na drabince czy wykonywanie pompek. Następnie trenuje się z użyciem worków, gruszek i innego tego typu sprzętu do zadawania ciosów.
Po zdobyciu niezbędnych umiejętności teoretycznych, rozgrywane są sparingi. Wyróżniający się zawodnicy po pewnym czasie mogą wziąć udział w amatorskich lub profesjonalnych zawodach.
Trening kickboxing w domu
Oczywiście domowy trening kickboxingu jest także możliwy. Na wstępie należy przede wszystkim skupić się na zdobyciu profesjonalnych materiałów informacyjnych, dzięki którym poznamy różne rodzaje ciosów oraz zasady rządzące tą dyscypliną. Trzeba także skompletować odpowiedni ekwipunek oraz wygospodarować miejsce na treningi. Powinno ono być odpowiednio duże, aby można było wygodnie ćwiczyć z użyciem worka lub gruszki bokserskiej. Idealny będzie np. wysoki strych, garaż lub nieużywany pokój o minimalnych wymiarach 4,5 x 4,5 m. W cieplejszych miesiącach z powodzeniem można natomiast trenować na zewnątrz – np. w ogrodzie.
Wadą samodzielnych treningów jest niemożność bieżącego korygowania błędów przez trenera. Grozi to nie tylko nabraniem nieprawidłowych nawyków, ale nawet groźnymi kontuzjami. Dlatego przed rozpoczęciem samotnych ćwiczeń warto zdobyć chociażby podstawową wiedzę pod czujnymi okiem osoby dobrze zaznajomionej z tematem. Ewentualnie co jakiś czas weryfikować z nią zdobyte umiejętności.
Kickboxing vs. boks – różnice
Kickboxing używa technik ręcznych znanych z boksu, czyli uderzeń prostych, sierpowych i hakowych. Dodatkowo wykorzystywane są kopnięcia: frontalne, okrężne, boczne, opadające, hakowe, wysokie itp. W niektórych odmianach możliwe jest także uderzanie kolanem, wykonywanie rzutów i podcięć. W przeciwieństwie do boksu, gdzie można zadawać ciosy wszędzie powyżej pasa, w kickboxingu niektóre formuły dopuszczają atakowanie każdej części ciała lub tylko niektórych (np. z wyłączeniem głowy, pachwin).
Walka w boksie klasycznym składa się z 12 rund po 3 minuty (z 1-minutowymi przerwami). Wygrywa zawodnik, który zdobędzie większa liczbę punktów lub znokautuje przeciwnika. Sędzia może również przerwać mecz bez nokautu, jeżeli stwierdzi, że dalsze jego kontynuowanie nie ma sensu – np. zawodnik/zawodnicy nie są w stanie walczyć. Jeżeli chodzi o kickboxing – zasady są dla każdej formuły nieco inne, ale zwykle odbywają się 3 rundy po 2 minuty.
Sprzęt do kickboxingu
Kickboxing jest sportem wymagającym zgromadzenia odpowiedniego ekwipunku. Akcesoria do sztuk walki, bez których niemożliwe będzie stoczenie pojedynku, to:
- bandaże,
- rękawice bokserskie,
- kask,
- ochraniacze.
Kickbokserzy do treningów potrzebują także worków, gruszek oraz tarcz, dzięki którym mogą szkolić się w uderzeniach. Wielu nie poprzestaje jedynie na standardowym treningu wytrzymałościowym, czyli biegach, skakaniu na skakance, przysiadach i pompkach, korzystając z profesjonalnych siłowni.
Kącik do ćwiczenia mięśni można przygotować także u siebie w domu. Przydatne będą wszelkiego rodzaju hantle, sztangi, sprężyny, ekspandery oraz wyciągi. Warto zastanowić się również nad nabyciem atlasu do ćwiczeń, który pozwoli w wygodny sposób przeprowadzić kompleksowy trening całego ciała.
Jeżeli chcesz własnym sumptem urządzić miejsce do ćwiczeń, zapoznaj się z naszym artykułem Jak zrobić siłownię w domu, który zawiera wiele cennych porad i wskazówek.
Rękawice do kickboxingu
Niezwykle istotną kwestią podczas trenowania kickboxingu jest właściwe zabezpieczenie dłoni. Powinny one bezwzględnie zostać owinięte bandażami, co zapobiega kontuzjom palców i nadgarstków. Dobre rękawice do kickboxingu powinny być dopasowane do rozmiaru naszych rąk (rozmiar podawany jest w uncjach „oz”), wykonane z wytrzymałego materiału oraz wyposażone w gąbkę amortyzującą uderzenia. Istotne jest też zabezpieczenie kciuka oraz wentylacja, która podnosi komfort użytkowania sprzętu.
Worek treningowy do kickboxingu
Obecnie na rynku istnieje wiele rodzajów worków treningowych, dzięki którym można ćwiczyć zadawanie ciosów bez sparingpartnera. Powodzeniem cieszą się zarówno duże podłużne worki umożliwiające trening polegający na mocnym zadawaniu ciosów – kopnięć oraz uderzeń pięścią, jak i małe gruszki świetnie rozwijające precyzję trafień.
W każdym przypadku trzeba zwrócić uwagę na wykonanie sprzętu z materiałów wysokiej jakości. Warto przy tym zwrócić uwagę na elementy montażowe – powinny być solidne, a samo zainstalowanie worka nie może być zbyt skomplikowane.
Dodatkową kwestią jest aspekt estetyczny, ponieważ dla wielu trening odbywający się z użyciem profesjonalnych narzędzi jest po prostu przyjemniejszy, co ma przełożenie na większą motywację do ćwiczeń.
Ochraniacze do kickboxingu
Podczas walk kickboxerskich należy używać dobrze dopasowanych kasków, ochraniaczy zębów i warg oraz ochraniaczy podbrzusza. W niektórych formułach stosowane są też ochraniacze stóp i goleni. Wszystkie te elementy powinny być dobrej jakości, nie mogą też w żadnym razie nosić śladów uszkodzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ kickboxing jest sportem niezwykle kontaktowym i w przypadku używania nieodpowiednich ochraniaczy znacząco rośnie ryzyko groźnych kontuzji.
Udostępnij