Skakanie na trampolinie: efekty

Udostępnij

Choć skakanie na trampolinie wydaje się beztroską zabawą, to może stać się bardzo efektywnym treningiem cardio, który poprawi ogólną sprawność ciała i koordynację ruchów oraz zwiększy wydolność organizmu. W naszym artykule przedstawiamy efekty skakania oraz podpowiadamy, jak racjonalnie ćwiczyć. Dla kogo będzie to dobra i bezpieczna forma aktywności fizycznej?

Trampolin springen

Udostępnij

Choć skakanie na trampolinie wydaje się beztroską zabawą, to może stać się bardzo efektywnym treningiem cardio, który poprawi ogólną sprawność ciała i koordynację ruchów oraz zwiększy wydolność organizmu. W naszym artykule przedstawiamy efekty skakania oraz podpowiadamy, jak racjonalnie ćwiczyć. Dla kogo będzie to dobra i bezpieczna forma aktywności fizycznej?

Czy skakanie na trampolinie jest zdrowe?

Trampolina (nazywana często batutem) to przyrząd gimnastyczny, który na stałe zagościł nie tylko w przydomowych ogrodach, ale również w wielu klubach fitness. Zajęcia ogólnie nazywane jump fitness zyskały sobie duże grono zadowolonych zwolenników. Dlaczego tak się stało? Najprościej odpowiedzieć, że regularne skakanie na trampolinie łączy dobrą zabawę z widocznymi efektami.

Osoby szukające dla siebie optymalnej formy aktywności ruchowej, często obawiają się, że wymarzony trening nie będzie dla nich odpowiedni z przyczyn zdrowotnych lub poziomu ogólnej sprawności. Zawsze należy brać to pod uwagę, ponieważ nawet tak wydawałoby się niepozorny trening, jak skakanie na trampolinie, nie dla każdego jest zdrowy, a może okazać się nawet szkodliwy. Poniżej opisujemy najczęstsze przeciwskazania, jakie mogą nas dotyczyć.

Skakanie na trampolinie w ciąży i inne przeciwskazania

Ze względu na duże napięcie mięśni dna miednicy opisywany trening zdecydowanie odradza się kobietom w ciąży i w połogu. Fizjoterapeuci wskazują, że można go rozpocząć dopiero po sześciu miesiącach, najbezpieczniej po wcześniejszych ćwiczeniach dna miednicy i oddechowych. Osłabione dno miednicy (m.in. po porodzie) nie może być dodatkowo nadwerężane. Oprócz intensywnej aktywności wspomnianych mięśni podczas skakania na trampolinie dochodzi do podniesienia ciśnienia śródbrzusznego, które także może negatywnie wpływać na funkcje mięśni dna miednicy.

Dla kogo jeszcze opisywany trening jest niewskazany? Przede wszystkim dla osób cierpiących na dolegliwości związane z nieprawidłowym działaniem układu ruchu, ale nie tylko. Do najczęstszych przeciwskazań należą:

Jeśli żaden z tych punktów Cię nie dotyczy, ale mimo wszystko nie masz pewności co do stanu swojego zdrowia lub ogólnej kondycji, skonsultuj plan treningowy ze specjalistą: lekarzem lub fizjoterapeutą (także uroginekologicznym). Powiedz także o swoich dolegliwościach i wątpliwościach instruktorowi prowadzącemu zajęcia. Osoba z właściwymi kwalifikacjami na pewno nie zignoruje nurtującej Cię kwestii!

Oprócz tego zawsze należy pamiętać, że inaczej wpływają na ciało rekreacyjne ćwiczenia wykonywane w sposób prawidłowy technicznie, np. dwa razy w tygodniu przez kilkadziesiąt minut, niż wielogodzinne codzienne treningi sportowców. Zajęć dla osób dbających o formę w klubach fitness nie należy mylić z profesjonalną akrobatyką sportową.

Skakanie na trampolinie a nietrzymanie moczu

Przy okazji dyskusji na temat przeciwskazań często poruszany jest temat – skakanie na trampolinie a nietrzymanie moczu. Dolegliwość ta dotyka bowiem wielu kobiet. Zależność wiąże się ściśle z silnym napięciem mięśni dna miednicy tak aktywnych podczas tego rodzaju aktywności. Dlatego aby skakanie na trampolinie było możliwie najbezpieczniejsze, trzeba nauczyć się w pierwszej kolejności koordynacji pracy mięśni z oddechem, co szerzej wiąże się ze świadomością własnego ciała. Jeśli potrafisz świadomie panować nad mięśniami (napinaniem i rozluźnianiem), a problem z nietrzymaniem moczu nigdy u Ciebie nie występował, warto spróbować tej formy ruchu.

Skakanie na trampolinie – efekty

Po omówieniu ryzyka, jakie może wiązać się ze skakaniem na trampolinie, przyszedł czas na przedstawienie jego efektów. Bez wątpienia jednym z powodów, dla których akurat ten rodzaj treningu zrobił aż tak wielką karierę, jest skuteczność. Osoby ćwiczące wskazują na widoczne rezultaty w krótkim czasie. Oto co daje skakanie na trampolinie:

Jest to trening intensywny, dlatego tym bardziej należy brać pod uwagę swój stopień zaawansowania i dopasować go do zajęć. Inaczej bowiem wyglądają ćwiczenia dla osób początkujących, średnio zaawansowanych oraz zaawansowanych. Racjonalne podejście do każdej aktywności fizycznej nie tylko chroni przed kontuzjami, ale również przewlekłymi problemami zdrowotnymi wynikającymi z nieodpowiednio dobranych ćwiczeń.

Skakanie na trampolinie – kalorie

Gdy zależy Ci przede wszystkim na spalaniu kalorii, skakanie na trampolinie fitness może okazać się świetnym rozwiązaniem. W ciągu godziny udaje się na niej spalić nawet 1000 kalorii. Brzmi zachęcająco, prawda? Jednak także w tym przypadku należy być ostrożnym, szczególnie u osób ze znaczną nadwagą. Skakanie sprawia, że stawy intensywnie pracują, dlatego nie powinny być nadmiernie obciążane dodatkowymi kilogramami. Jeśli szukasz więc lżejszej alternatywy, dowiedz się z naszego kolejnego artykułu, jak działa platforma wibracyjna.

Trampoliny fitness

Na ogół trampoliny do rekreacji dzieli się na dwa rodzaje: fitness i dla dzieci. Już na pierwszy rzut oka różnią się konstrukcyjnie. Pierwszy typ posiada uchwyt służący do asekuracji w czasie wykonywania różnych ćwiczeń. Powinien być również stabilny (z mocnym stelażem), wytrzymały oraz mieć możliwie dużą średnicę. Drugi jest wyposażony przede wszystkim w siatkę ochronną, która zabezpiecza dziecko przed wypadnięciem.

Trampolina dla dziecka

Skakanie na trampolinie to nie tylko popularny trening w klubach fitness, ale i świetna aktywność dla dzieci, szczególnie na świeżym powietrzu. Poprawia ich koordynację ruchowo-wzrokową, motorykę i przede wszystkim pozwala spalić niespożytą energię. Czym więc powinna charakteryzować się trampolina dla dziecka?

Jak każdy przyrząd gimnastyczny musi zapewniać maksimum bezpieczeństwa. Temu służą siatka ochronna wokół oraz zabezpieczenia sprężyn. Należy wybierać modele z antypoślizgową matą i stabilnym stelażem. Oczywiście dzieci powinny bawić się na trampolinie zawsze pod okiem osoby dorosłej.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak zrobić stojak serwisowy do roweru? Instrukcja DIY

Samodzielne naprawy i konserwacja roweru to nie tylko oszczędność, ale też sposób na lepsze poznanie swojego…

Czytaj więcej

Pływanie na SUPie – od czego zacząć? Trening przygotowawczy dla początkujących

Pływanie na SUPie (Stand Up Paddle) to nie tylko świetna forma aktywności fizycznej, ale również sposób…

Czytaj więcej

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej