Granita jest słodkim deserem pochodzącym z południowych Włoch. Nic dziwnego, że kojarzy się z latem, słońcem i dobrą zabawą! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zrobić granitę oraz podajemy przepisy na jej najpopularniejsze smaki.
Granita jest słodkim deserem pochodzącym z południowych Włoch. Nic dziwnego, że kojarzy się z latem, słońcem i dobrą zabawą! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zrobić granitę oraz podajemy przepisy na jej najpopularniejsze smaki.
W zależności od konsystencji granita będzie napojem lub lodowym przysmakiem do jedzenia łyżeczką. Od bardzo podobnego – ale gładkiego – sorbetu różni się ziarnistą, lodową strukturą. Inne popularne nazwy dla tego typu deseru to slush lub slushie. W rodzinnych stronach, czyli na Sycylii, do wykonania granity używano pierwotnie tylko trzech składników: soku z cytryny, cukru oraz lodu sprowadzanego ze zboczy wulkanu Etna. Jedzono ją wraz z tradycyjnymi słodkimi bułeczkami podobnymi do brioszek.
Zaletą tradycyjnej granity jest fakt, że dzięki użyciu naturalnych surowców odznacza się dużą zawartością witamin i mikroelementów. W odróżnieniu od większości lodów oryginalnie nie zawiera również tłuszczu. Ile kalorii ma granita? To zależy od składników: rodzaju użytego soku oraz ilości cukru. Jeżeli np. zastąpimy go niskokaloryczną stewią lub ksylitolem to okaże się, że otrzymamy bardzo dietetyczny i zdrowy deser!
Slush – najpopularniejsze smaki
W słonecznej Italii, gdzie panują w lecie wysokie temperatury, orzeźwiająca granita spożywana jest bardzo często. Oprócz owocowych odmian istnieją także jej warzywne wersje – jedzone przez Włochów bardzo chętnie zwłaszcza na śniadanie. Popularnością cieszą się granity ogórkowe, pomidorowe czy o smaku marchewki.
Innymi cenionymi w jej ojczyźnie są też np. granity pistacjowe, migdałowe lub orzechowe. Wersje te są bardzo eleganckie i podawane często w dobrej klasy restauracjach.
W pozostałych krajach największe uznanie zyskały granity owocowe. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych przepisów, które pozwolą przygotować dla 4-5 osób deser o wyjątkowym smaku. Do zrobienia różnych jego odmian potrzebne będą następujące składniki:
- Granita arbuzowa: 5 szklanek pokrojonego i oczyszczonego arbuza, 2-3 łyżki cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny.
- Granita truskawkowa: 2 szklanki wody, 3 szklanki truskawek, 3-4 łyżki cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny.
- Granita cytrynowa: 2 szklanki wody, 2 szklanki soku z cytryny, szklanka cukru pudru.
- Granita malinowa: 1 szklanka wody, 4 szklanki malin, 1 szklanka cukru pudru, 1 łyżka cukru waniliowego.
- Granita pomarańczowa: 4 szklanki soku z pomarańczy, szklanka wody, szklanka cukru pudru, 2 łyżki soku z cytryny.
- Granita kawowa: 4 szklanki espresso, 3 łyżki cukru pudru, 0,5 łyżki cukru waniliowego szczypta cynamonu i kardamonu.
- Granita jagodowa: 3 szklanki jagód, 0,5 szklanki wody, 0,5 szklanki soku z cytryny, 4 łyżki cukru pudru.
- Granitor – 2 x 12 l 4 899,00 zł
- Granitor – 2 x 15 l 5 199,00 zł
- Granitor – 3 x 12 l 6 299,00 zł
- Granitor – 2 x 10 l – LED 4 599,00 zł
W przypadku używania owoców lub innych stałych składników (np. bakalii) masę należy zblendować, jeżeli zaś wykorzystujemy tylko sok – wystarczy dobrze ją pomieszać. Zaletą granity jest to, że bardzo lubi eksperymentowanie! Można śmiało modyfikować przepisy, dodając do nich różnego rodzaju dodatki – np. alkohol. Uświetni wtedy z powodzeniem np. letnią imprezę typu garden party.
Granita pomarańczowa będzie doskonale smakować z dodatkiem wiśniówki lub koniaku. Arbuz zaś świetnie komponuje się z wódką lub białym winem. Amatorzy granity kawowej mogą natomiast pokusić się o wzbogacenie jej odrobiną szlachetnej whisky. Z kolei truskawkowa granita z szampanem nadaje się doskonale na romantyczną randkę.
Jak zrobić granitę?
Do wyrobu lodowego deseru doskonale sprawdzi się granitor, czyli profesjonalna maszyna do granity. Urządzenie to będzie niezastąpione w gastronomii, ponieważ w krótkim czasie umożliwia przygotowanie dużej ilości deseru. Znajdzie zastosowanie w restauracji, kawiarni, food trucku oraz lodziarni. Stoiska z orzeźwiającą granitą oblegane będą na pewno na wszelkiego rodzaju jarmarkach, festynach oraz w miejscach typowo turystycznych – przy plażach lub promenadach.
Dobra maszyna do slushy powinna mrozić produkt do temperatury ok. -2°C oraz być wyposażona w stale obracające się mieszadło. Dzięki niemu zmrożona masa zachowa półpłynną konsystencję z wyczuwalnymi kawałkami lodu. Doskonale sprawdzają się urządzenia wyposażone w przezroczyste zbiorniki, dzięki którym granita będzie atrakcyjnie prezentowana klientom. Dobrze nadaje się zwłaszcza poliwęglan o dużej przejrzystości. Jest on dodatkowo bardzo wytrzymały – odporny na stłuczenie oraz łatwy do wyczyszczenia.
Co jeżeli chcemy przygotować granitę w mniejszej ilości tylko dla domowników lub odwiedzających nas gości? Jest to jak najbardziej możliwe, ale wymaga sporo wolnego czasu. Gotową masę należy przelać do dużego pojemnika i wstawić do zamrażarki na kilka godzin (nawet 5-6). W tym czasie trzeba ją co pół godziny dobrze mieszać widelcem.
Czym jest granita – podsumowanie
Granita stanowi świetny pomysł na orzeźwiający deser w upalny letni dzień. Jeżeli mamy lokal gastronomiczny warto wprowadzić ją do naszego menu. Uniwersalne owocowe desery są udaną propozycją zarówno dla najmłodszych, jak i starszych gości. Serwować można również dietetyczne wersje granity, zamieniając cukier na nieco mniej kaloryczne odpowiedniki.
Właściciele barów czy kawiarni mogą z kolei pokusić się o zaproponowanie klientom wzmocnionych wersji slushie. Doskonale sprawdzą się one też w coctail-barach lub bufetach w hotelach nad morzem. Należy przy tym pamiętać, że aby móc podawać gościom w dużych ilościach granitę o właściwej konsystencji, trzeba zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt umożliwiający stałe mieszanie lodowej masy. Bez tej funkcji trudno będzie nam zrobić też deser bez cukru, ponieważ chroni on masę przed zamarznięciem. Bez jego dodatku i ciągłego rozrabiania granita mocno zgęstnieje. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku slushie bez dodatku soków owocowych/owoców.
Samodzielne wykonanie granity w domu, chociaż czasochłonne, jest także możliwe. Deser sprawdzi się zwłaszcza podczas niedzielnego obiadu lub specjalnej okazji – np. urodzin. Sprawi na pewno najbliższym wiele przyjemności.
Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.
Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].
Udostępnij