Jaki grzejnik elektryczny wybrać?

Udostępnij

Wczesna wiosna i późna jesień to sezony, kiedy często jest nam zimno. Dlatego przed początkiem lub po zakończeniu sezonu grzewczego warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło ciepła nie tylko do domu, ale także do firmy. W naszym artykule doradzamy, jaki grzejnik elektryczny wybrać, aby się ogrzać i jednocześnie nie wydać fortuny na rachunki za energię.

eine elektrische Heizung

Udostępnij

Wczesna wiosna i późna jesień to sezony, kiedy często jest nam zimno. Dlatego przed początkiem lub po zakończeniu sezonu grzewczego warto zaopatrzyć się w dodatkowe źródło ciepła nie tylko do domu, ale także do firmy. W naszym artykule doradzamy, jaki grzejnik elektryczny wybrać, aby się ogrzać i jednocześnie nie wydać fortuny na rachunki za energię.

Grzejnik a sposób przekazywania ciepła

Komfort cieplny i szybkość nagrzewania pomieszczeń ściśle zależy od sposobu oddawania ciepła przez grzejniki, także elektryczne. Przekazywanie ciepła jest także czynnikiem wpływającym na koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem. Poniżej przedstawiamy główny podział grzejników elektrycznych.

Jaki grzejnik? Typy grzejników

Z tego względu na sposób oddawania ciepła grzejniki elektryczne dzielą się na:

Pierwszy typ opiera się na zjawisku konwekcji, czyli unoszenia się ciepłego powietrza. Cyrkulacja sprawia, że ogrzane powietrze rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Nie polecamy ich jednak alergikom, ponieważ w krążącym powietrzu unosi się kurz, pyłki itp. Również dla osób ceniących wysoki komfort cieplny niekiedy mogą być niewystarczające. Na ogół grzejniki oparte na tej technice w porównaniu z innymi rodzajami są najtańsze i bardzo popularne.

Kiedy obawiasz się, że znajdujące się w powietrzu mikroby mogą być dla Ciebie groźne ze względu na alergię lub choroby układu oddechowego, warto zainwestować w ozonator. To sprzęt, który świetnie poprawia jakość powietrza.

Modele promiennikowe działają, emitując fale cieplne (można porównać je do promieni słonecznych). W tym przypadku ciepłe powietrze nie rozprzestrzenia się we wnętrzu, ponieważ promieniowanie rozchodzi się po linii prostej. Dzięki niemu różnica między temperaturą powietrza przy podłodze i pod sufitem jest minimalna, co stanowi świetne rozwiązanie dla wysokich pomieszczeń. Grzejniki promiennikowe są jednak sporo droższe od konwektorowych.

Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik elektryczny kupić, masz jeszcze do wyboru radiacyjny. Ostatni z przedstawionych typów łączy cechy dwóch powyższych, czyli zalety promieniowania i konwekcji. Charakteryzuje się dużą wydajnością dzięki działaniu całej powierzchni. Ponadto reaguje na zmiany temperatury w pomieszczeniu. Ze względu na komfort cieplny, jaki zapewnia, często porównuje się go do klasycznego centralnego ogrzewania. Grzejniki radiacyjne są najmniej powszechne głównie ze względu na wysoką cenę.

Jaki grzejnik konwektorowy?

Jak już wspomnieliśmy, najpopularniejszy rodzaj grzejników to konwektory. Oferuje je wielu producentów, dlatego warto zastanowić się, jakiego dokładnie modelu potrzebujesz. Niezależnie od tego, jaki grzejnik elektryczny chcesz mieć, warto wybrać model o dość dużej mocy. Szczególnie wtedy, jeśli na systemie elektrycznym zamierzasz oprzeć całe ogrzewanie domu. Zapewnia ona optymalną wydajność grzania. Jeśli nie masz pewności, jaka moc będzie dla Ciebie najwłaściwsza, świetnym rozwiązaniem może okazać się model o regulowanej mocy.

Szczególnym przypadkiem jest grzejnik łazienkowy. Dlatego, jeśli decydujesz się na ogrzewanie łazienki w ten sposób (podstawowe lub dodatkowe), musisz koniecznie zwrócić uwagę na odporność obudowy na korozję. Informacja o przydatności sprzętu w warunkach dużej wilgotności powinna być podana przez producenta.

Jaki grzejnik promiennikowy?

Droższym rozwiązaniem od grzejnika konwektorowego jest promiennikowy, ale z kolei jego użytkowanie na dłuższą metę może być bardziej ekonomiczne. Nie generuje bowiem strat ciepła. Doskonale sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła. Bardzo szybko po włączeniu rozgrzewa się do maksymalnej temperatury.

Grzejniki promiennikowe są dostępne w różnych wielkościach i kształtach, które można dopasować do rozmaitych pomieszczeń. Dokonując wyboru, koniecznie musisz sprawdzić metraż wnętrza, w jakim ma znajdować się grzejnik.

Charakterystyka grzejników elektrycznych

Szukając informacji na temat tego, jaki grzejnik elektryczny nadaje się do twoich potrzeb, zapewne spotkasz się z wieloma różnymi modelami. Różnią się one parametrami, techniką oddawania ciepła oraz budową. Dzieje się tak dlatego, że grzejniki elektryczne stanowią bardzo dużą grupę urządzeń, a ich cechą wspólną jest zasilanie energią z gniazdka.

Jaki grzejnik elektryczny ze względu na przeznaczenie?

Często stosuje się podział grzejników ze względu na różne techniczne aspekty, np. sposób przekazywania ciepła opisany we wcześniejszych częściach artykułu, materiał, sposób podłączenia, miejsce montażu itp. Podział ze względu na przeznaczenie nie jest tak ścisły, ponieważ grzejniki mogą być używane wszędzie tam, gdzie są potrzebne. Ogólnie można je podzielić na:

O głównym źródle ciepła trzeba zdecydować już na etapie projektu budynku. Natomiast dodatkowe wiążą się z dużą większą elastycznością, można je dokupić lub wymienić praktycznie zawsze. Niemniej przed zakupem także i tę decyzję należy starannie przemyśleć.

Jaki grzejnik elektryczny do firm?

Zarówno użytek w domu, jak i działalności zawodowej zależy od potrzeb. Koniecznie musisz zadać sobie pytanie, czy grzejnik będzie używany tylko doraźnie, czy regularnie. Podobnie jak w domu ogrzewanie w każdym pomieszczeniu powinno być dokładnie dopasowane do metrażu, ponieważ zupełnie inną charakterystykę mają np. duże warsztaty i małe biura. Kiedy znasz już ogólny zarys swoich wymagań, możesz przystąpić do szukania konkretnego modelu. Jeśli marzysz o założeniu własnej działalności gospodarczej, polecamy nasz kolejny artykuł dotyczący tego, jak założyć firmę sprzątającą.

Jakie grzejniki wybrać do lokali gastronomicznych?

Gastronomia jest dość specyficzną branżą, ponieważ oprócz ogrzewania pomieszczeń wykorzystuje często ogrzewanie zewnętrzne. Jest ono szczególnie popularne w ogródkach piwnych oraz restauracjach z tarasami widokowymi. Szczególnie w chłodniejsze dni zapewnia ciepłą, przytulną atmosferę, tym samym gwarantuje komfort klientom. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się grzejniki promiennikowe. Dzięki swoim kształtom i dużej mobilności mogą być montowane np. pod parasolami.

Jakie grzejniki wybrać do food trucków…

Food truck tak samo jak każde inne małe pomieszczenie może wymagać dogrzania, szczególnie w mroźną pogodę. Miłośnicy kamperów często polecają ogrzewanie wnętrz pojazdów o podobnych gabarytach grzejnikami olejowymi albo nagrzewnicami elektrycznymi. Tego rodzaju urządzenia są łatwo dostępne i mają umiarkowane ceny. Zatem jeśli zmarzniesz w swoim food trucku obsługując klientów, pamiętaj, że tradycyjna farelka nie jest jedynym rozwiązaniem.

…a jakie do biura?

Wnętrze biura nie różni się znacząco pod względem ogrzewania od mieszkań czy niedużych sklepów. Także tam jako dodatkowego sprzętu używa się często grzejników konwektorowych i olejowych. W czasie pracy sprawdzi się ich łatwa obsługa i szybkie działanie. W przypadku pomieszczeń reprezentacyjnych w biurach warto rozważyć zakup modeli dekoracyjnych.

Jaki grzejnik elektryczny pasuje do warsztatu samochodowego?

Garaże, warsztaty i inne tego rodzaju miejsca zazwyczaj nie mają stałego ogrzewania dlatego, aby nie marznąć podczas pracy, należy wspomóc się dodatkowym. Zatem jaki grzejnik do garażu wybrać? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.

Pierwszy to elektryczny grzejnik olejowy. Jest bezpieczny w użyciu i nawet po wyłączeniu długo oddaje ciepło. Zdaje egzamin szczególnie podczas wielogodzinnego przebywania w pomieszczeniu. Drugie rozwiązanie to piecyk gazowy. Dzięki wykorzystaniu butli z propanem-butanem zapewnia dużą mobilność, ponieważ nie jest zależny od źródła zasilania tak jak sprzęty elektryczne. Ostatnią opcję stanowi termowentylator, czyli popularna farelka. Można z niej korzystać pod warunkiem, że w garażu lub warsztacie samochodowym przebywa się przez krótki czas. Urządzenie wymaga bowiem stałego zasilania, aby móc grzać. Na dłuższą metę jest to rozwiązanie mało ekonomiczne.

Warsztat samochodowy to miejsce, które wymaga inwestycji w profesjonalne narzędzia. Z naszego następnego artykułu dowiesz się, jaki kompresor najlepiej wybrać.

Jaki kaloryfer elektryczny – podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze sposoby ogrzewania elektrycznego. Część z nich sprawdza się jako ogrzewanie stałe, część jako dodatkowe. Niezależnie jednak od metody, którą wybierzemy, musimy pamiętać, że to przede wszystkim budynek określa ilość ciepła, jaka jest potrzebna przez cały sezon grzewczy. Sposób ogrzewania, który jest w całości energooszczędny, tani, ekologiczny i zapewniający duży komfort nie istnieje. Dlatego należy ze szczególną uwagą pochylić się nad sposobem ogrzewania naszego lokum lub firmy.

Na wyposażenie domu składa się bardzo wiele różnych urządzeń – niezbędnych i ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Jeśli szukasz drobnego AGD, polecamy nasz kolejny artykuł na temat tego, jaka stacja parowa będzie najlepszym wyborem.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak przezimować trawy ozdobne w gruncie i w donicach?

Trawy ozdobne dodają lekkości i dynamiki każdej przestrzeni. Aby cieszyć się ich pięknem również w kolejnych…

Czytaj więcej

Jak zrobić domowy ukorzeniacz do roślin doniczkowych?

Chcesz rozmnażać swoje ulubione rośliny doniczkowe, ale nie wiesz, jak wspomóc ich wzrost? Zamiast sięgać po…

Czytaj więcej

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Tanie i ekologiczne rozwiązanie

Wilgoć w domu to problem, który potrafi zamienić przytulne cztery kąty w miejsce pełne pleśni, nieprzyjemnych…

Czytaj więcej

Jak odnowić stary żeliwny kaloryfer?

Stary żeliwny kaloryfer może być prawdziwą ozdobą wnętrza, ale tylko wtedy, gdy wygląda estetycznie i jest…

Czytaj więcej